Передлежання плаценти — небезпечно для життя жінки?

Про передлежанні плаценти було відомо в глибокій старовині: про цієї патології згадував у своїх працях Гіппократ. Вже тоді лікарі знали, що розташування плаценти в області виходу з порожнини матки є дуже небезпечним для життя жінки, так як пологи в такому випадку завжди супроводжувалися сильною кровотечею.

Будова і функції плаценти

Плацента (дитяче місце) — це орган, який існує в організмі жінки тільки під час вагітності, забезпечуючи зв’язок дитини з організмом матері. Після пологів плацента відходить через родові шляхи.

Плацента є диск діаметром близько 20 см і товщиною 3 см, прикріплений до стінки матки з одного боку. З іншого боку плаценти до неї прикріплюється пуповина з судинами.

Розташовується плацента звичайно в області задньої стінки матки. Плацента починає повністю функціонувати після I триместру вагітності (перших трьох місяців), досягаючи повної зрілості за місяць до пологів. Вона здійснює обмін речовин між матір’ю і плодом: газообмін, надходження поживних речовин і видалення продуктів обміну, забезпечення організмів матері і плоду гормонами і захист плоду від інфекцій. Плацента також запобігає виникненню імунологічного конфлікту між генетично неоднорідними організмами матері і дитини.

Що таке передлежання плаценти і його види

Передлежання плаценти — це неправильне прикріплення плаценти до стінки матки, при якому частина її знаходиться в області внутрішнього маткового зіва (місці переходу тіла матки в шийку). Частота випадків передлежання плаценти складає в середньому піввідсотка. При повторній вагітності ця патологія зустрічається частіше.

Розрізняють два основних види передлежання плаценти: повне або центральне (внутрішній матковий зів повністю закритий плацентою) і неповне або часткове, при якому плацента частково перекриває отвір своїм краєм або займає значну частину. Неповне передлежання розділяється в свою чергу на бічне (отвір закрито неповністю) і крайове (в області маткового зіву є лише край плаценти). Під час пологів розташування плаценти може змінюватися. Так, наприклад, повне передлежання плаценти, що спостерігалось на початку пологів, іноді поступово переходить у бічне, а бічне в крайове і навпаки.

Причини передлежання

Найбільш частою причиною передлежання плаценти є зміни стану слизової оболонки матки після абортів, ускладнених пологів і післяпологовий інфекції. Зміни в слизовій оболонці порожнини матки перешкоджають впровадженню заплідненої яйцеклітини в місці прикріплення плідного яйця, де формується плацента. Порівняно часто при передлежанні в плаценті розвиваються додаткові часточки. Важливу роль у розвитку передлежання плаценти грають запальні процеси і розростання сполучної тканини в децидуальної оболонці (зміненої слизової оболонці матки, яка утворюється під час вагітності і відторгається з плацентою після народження дитини).

Чим небезпечне

Передлежання плаценти проявляється головним чином матковими кровотечами, які зазвичай починаються без видимих причин або у зв’язку фізичним навантаженням, нервовим перенапруженням. Найчастіше така кровотеча починається в третьому триместрі вагітності (починаючи з 24 тижнів). Чим нижче місце прикріплення плаценти, тим раніше з’являється кровотеча. У більшості жінок з неповним передлежанням плаценти кровотеча починається в пологах, з повним — під час вагітності.

Кровотеча може періодично припинятися при зменшенні інтенсивності маткових скорочень. У той же час зупинці кровотечі в пологах при частковому передлежанні плаценти сприяє вилиття навколоплідних вод і інтенсивне скорочення матки: плацента при сутичці опускається, а передлежачої частина плоду притискає відокремилась частина плаценти до місця відшарування, перетискаючи кровоносні судини. У випадках повного передлежання плаценти кровотеча зазвичай прогресує і може закінчитися геморагічним шоком — станом небезпечним для життя.

Найбільш небезпечні ускладнення пов’язані з повторними кровотечами, які можуть посилити вже розвинуте стан шоку. Джерелом такого кровотечі можуть бути розриви шийки матки, яка має багато кровоносних судин через близькість плаценти. У післяпологовому періоді кровотечі часто виникають у зв’язку з недостатньою скоротливою здатністю матки в місці прикріплення плаценти.

Передлежання плаценти може ускладнитися попаданням в кровоносні судини навколоплідних вод, що знижує згортають властивості крові (емболія навколоплідними водами) і сприяє посиленню кровотечі. Близькість плаценти до піхви збільшує ризик потрапляння в кровоносні судини інфекції, що небезпечно як для матері, так і для плоду. Відшарування частини плаценти від стінки матки викличе кисневу недостатність (гіпоксію) у плода, що негативно позначиться на його стані, в першу чергу, на стані головного мозку.

Діагностика та лікування

Виявляють передлежання плаценти в процесі ультразвукового дослідження, яке проводиться під час вагітності кілька разів. Жінку обов’язково попереджають, що при появі навіть невеликого кровотечі необхідно викликати швидку допомогу і лягати в лікарню. Невеликі кровотечі лікують за допомогою постільного режиму, придушення скорочень матки, а також введення препаратів збільшують згортання здатності крові і зміцнюють стінки кровоносних судин. При сильних кровотечах проводиться операція кесаревого розтину.

Правильне спостереження вагітної жінки в жіночій консультації забезпечує своєчасне виявлення і лікування передлежання плаценти.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.