Передінфарктний стан — ознаки катастрофи, що насувається

Розвитку інфаркту міокарда в більшості випадків передує передінфарктний стан. Воно виникає через припинення надходження крові по коронарним (живлячим серце) судинам. Але інфаркт міокарда при цьому розвивається не завжди. Якщо провести своєчасне лікування, ситуація може стати стабільною і безпечною для хворого.

Що відноситься до передінфарктному стані

Офіційно передінфарктний стан називають нестабільною стенокардією. За пропозицією Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) вона включає в себе наступні ситуації:

 • Вперше виникла стенокардія напруги — поява нападів стенокардії, коли їх не було до цього. До цієї групи відносяться хворі, у яких з моменту появи перших ознак хвороби минуло не більше одного місяця.
 • Прогресуюча стенокардія напруги — стан, коли напади стенокардії були в минулому, але останнім часом вони стали з’являтися частіше. До цієї ж категорії відносяться ті ситуації, коли виникають більш виражені і тривалі болі, змінюється їх локалізація, з’являється іррадіація (поширення больових відчуттів за межі області серця). Для усунення болю потрібно більше таблеток нітрогліцерину, ніж раніше.
 • Виникнення нападів стенокардії в спокої, якщо до цього у хворого була тільки стенокардія напруги (поява болю після будь-яких фізичних навантажень).
 • Рання постінфарктна стенокардія — поява нападів болю в період від перших діб до одного місяця після перенесеного інфаркту міокарда.
 • Стенокардія, яка виникає після проведеного аортокоронарного шунтування. Ця операція проводиться в тих випадках, коли атеросклеротичні бляшки звужують просвіт великих артерій серця. Хірург встановлює обхідний посудину (шунт), і кров, минаючи уражені ділянки судин, надходить до серця в достатній кількості.
 • стенокардія Принцметала, яка виникає через спазм коронарних артерій. Вона характеризується важкими нападами болю, які зазвичай з’являються в передранкові години.
 • Що відбувається

  В першу чергу хворого турбує стенокардія — печуться, стискаюча біль за грудиною, яка виникає приступообразно. Для неї характерна іррадіація: біль може віддавати в ліві плече, руку і лопатку, іноді — в шию і нижню щелепу, а в окремих випадках — в праве плече і поперек.

  Приступ звичайно триває від двох до п’яти хвилин, але при прогресуючій стенокардії цей час збільшується до двадцяти хвилин. Особливістю болю є її поступове наростання, посилення печіння і стиснення. Після досягнення кульмінації вона швидко стихає. Також біль зникає або зменшується після прийому нітрогліцерину і припинення навантаження.

  Напад стенокардії може супроводжуватись почастішанням дихання, відчуттям сухості в роті, пітливістю і блідістю шкіри. У деяких випадках підвищується артеріальний тиск. Хворі зазвичай завмирають і бояться рухатися, іноді з’являється виражений страх смерті.

  Невідкладна допомога

  Невідкладна допомога повинна бути спрямована на усунення болю і попередження розвитку інфаркту міокарда. Потрібно забезпечити хворому повний спокій і доступ свіжого повітря (але не холодного).

  В першу чергу потрібно прийняти одну таблетку нітрогліцерину під язик. Якщо біль не зменшується, то необхідно прийняти ще одну. У тих випадках, коли це не допомогло, обов’язково потрібно викликати швидку допомогу.

  Чим раніше хворий прийме нітрогліцерин, тим швидше припиниться або зменшиться біль. Побічними ефектами препарату є запаморочення і головні болі. Але вони не є підставою для заміни нітрогліцерину іншими ліками, оскільки ці явища короткочасні і не становлять небезпеки для життя хворого. Препарат володіє судинорозширювальними властивостями і в деяких випадках може спровокувати розвиток непритомності або колапсу (різкого падіння тиску в судинах). Тому багаторазовий прийом нітрогліцерину через невеликі проміжки часу вкрай не рекомендується. Якщо його непереносимість дуже виражена, а у пацієнта низький артеріальний тиск, то призначаються інші препарати.

  Коли хворий вказує, що болі подібного характеру раніше усувалися при застосуванні валідолу, то можна використовувати цей засіб. Таблетку або капсулу дають людині під язик до повного розсмоктування, а валідол в рідкому вигляді можна накапати на цукор. Замість нього можна використовувати корвалол або валокордин. Всі ці препарати рефлекторно розширюють коронарні судини.

  Для усунення нападу стенокардії успішно застосовуються папаверин, платифілін, но-шпа, розчини яких вводяться внутрішньом’язово. Ці кошти мають судинорозширювальними властивостями, і тому покращують кровотік в коронарних артеріях. Якщо болі в області серця з’явилися на фоні гіпертонічного кризу (значного підвищення артеріального тиску), то ефективним виявиться еуфілін, який вводиться внутрішньовенно разом з фізіологічним розчином.

  Крім перерахованих препаратів при нападі стенокардії, який не усувається нітрогліцерином, пацієнт повинен розжувати таблетку аспірину. Це ліки є антиагрегантів, тобто зменшує утворення тромбів у просвіті судин. Якщо розвинеться інфаркт міокарда, то така дія аспірину зменшить ймовірність смерті хворого.

  У тих випадках, коли больовий напад швидко припинився, хворому найближчим часом треба звернутися до лікаря, який підбере необхідне лікування. Якщо напад стенокардії затягнувся, людині знадобиться термінова госпіталізація. У лікарні обов’язково виконують ЕКГ і проводять біохімічний аналіз крові. Це допоможе з’ясувати, розвинувся інфаркт міокарда чи ні. Пацієнту внутрішньовенно у вигляді крапельниці вводиться нітрогліцерин, призначаються антикоагулянти (препарати, які перешкоджають утворенню тромбів). Якщо хворий своєчасно доставлений в лікарню і розпочато лікування, ймовірність розвитку інфаркту міокарда знижується.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.