Передчасне старіння плаценти: небезпечна тенденція

Передчасне старіння плаценти небезпечно тим, що плацента просочується солями, в ній зменшується кількість кровоносних судин і дитина починає страждати від нестачі поживних речовин і кисню. Особливо небезпечний дефіцит кисню для тканини головного мозку, зміни, які при цьому відбуваються, можуть бути незворотними.

Основні функції плаценти

Плацента є органом, який утворюється тільки під час вагітності і припиняє своє функціонування, коли вагітність закінчується. Вона являє собою диск з одного боку врослий в стінку матки, а з іншого боку з’єднаний з плодом пуповиною, в якій проходять кровоносні судини.

Основними функціями плаценти є:

 • поділ генетично неоднорідних організмів матері і дитини та попередження можливого імунологічного конфлікту між ними;
 • доставка до тканин плода артеріальної крові, що несе живильні речовини і кисень;
 • виведення з організму плода венозної крові з продуктами обміну і вуглекислим газом;
 • попередження попадання в організм плода токсичних речовин з організму матері;
 • секреція гормонів, що підтримують стан вагітності, ріст і розвиток плоду;
 • передача з організму матері в організм плода захисних антитіл до різних інфекцій, які будуть захищати дитину в його перші місяці після народження.
 • Як розвивається плацента

  Плацента починає функціонувати до 12 тижня вагітності, повністю ж вона контролює ситуацію, починаючи з 16 тижня вагітності. Надалі плацента підлаштовується під потреби плода, що розвивається і росте разом з його ростом. Повністю плацента дозріває до кінця вагітності. Починаючи приблизно з 36-го тижня, в плаценті з’являються відкладення солей, починають запустівають дрібні кровоносні судини — цей процес називається старінням плаценти. Фізіологічно він необхідний — зменшується велика кількість кровоносних судин для того, щоб знизився ризик кровотечі під час пологів. Але якщо пологи не наступають вчасно (приношення вагітність) або відбувається передчасне старіння плаценти, то від нестачі кисню і поживних речовин починає страждати плід.

  Ступінь зрілості плаценти виявляється в процесі ультразвукового обстеження. У поєднанні з терміном вагітності це дуже важливий показник. Плацента має 4 стадії дозрівання: нульова — до 30 тижнів вагітності, перша — 27-36 тижнів, друга — 34-39 тижнів, третя (вона відповідає початку старіння плаценти) — після 36-37 тижнів.

  Чому може початися передчасне старіння плаценти

  Передчасне старіння плаценти може початися при різного роду травматичних пошкодженнях матки або при впливі на організм матері перенесених захворювань та інтоксикацій. Травматичні ушкодження матки виникають при абортах, важких пологах в минулому, неправильному розташуванні плаценти в порожнині матки (близько до внутрішнього зеву — виходу з порожнини матки) під час цієї вагітності, при відшаруванні плаценти, розтягуванні стінок матки при багатоплідній вагітності або багатоводді.

  До передчасного старіння плаценти можуть також привести різноманітні ендокринні захворювання (наприклад, захворювання щитовидної залози, цукровий діабет), будь-які гострі захворювання або загострення хронічних (особливо хронічних запальних захворювань жіночих статевих органів) захворювань вагітної жінки. Має значення наявність і ступінь вираженості пізніх токсикозів вагітності, будь екзогенні інтоксикації (надходження токсичних речовин в організм матері ззовні), наприклад, виробничі шкідливості, паління, вживання під час вагітності алкоголю, наркотиків, різних лікарських препаратів без узгодження з лікарем.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.