Передчасне дозрівання плаценти: необхідно запобігти небезпеці

Передчасне дозрівання плаценти небезпечно тим, що в цьому органі порушується кровообіг і плід отримує недостатньо поживних речовин і кисню. Тому протягом вагітності кілька разів проводиться ультразвукове дослідження плаценти.

Для чого потрібно плацента

Плацента (дитяче місце) — це тимчасовий орган, який формується під час вагітності і припиняє своє функціонування (народжується) після народження дитини. Плацента утворюється в місці прикріплення плодового яйця до стінки матки на 12-ий день вагітності. Повністю вона починає функціонувати після I триместру вагітності (перші 12 тижнів). До цього часу вона являє собою диск до 20 см в діаметрі, вагою до 500 г. За допомогою спеціальних ворсин диск плаценти вростає в стінку матки, де її кровоносні судини сполучаються з кровоносними судинами стінки матки жінки. Протилежна сторона диска звернена до плоду і від неї відходить пуповина з артеріями і венами всередині.

Основна функція плаценти доставка до плоду поживних речовин і кисню та виведення з його організму продуктів обміну речовин. Плацента також є бар’єром для багатьох токсичних речовин — вони не проходять через неї. Саме тому в перші три місяці, поки не сформувалася плацента, жінці не рекомендується приймати ніяких лікарських препаратів. Але в перші 12 днів існування зародка токсичні впливи на плід з боку матері неможливі, оскільки його кровообіг ще не пов’язано з кровообігом організму матері. Це важливо знати, оскільки жінок часто турбує питання про те, як позначилися ті чи інші її гріхи, коли вона ще не знала про вагітність (одноразове вживання спиртного, ліків).

Після 12-го тижня вагітності плацента починає функціонувати, але при цьому вона постійно змінюється, в залежності від того, чого потребує зростаючий плід. А йому потрібно все більше поживних речовин і кисню, і це стимулює зростання плаценти і мережі її кровоносних судин. Повна зрілість плаценти настає в 36-37 тижнів, після цього вона починає поступово «старіти» — в ній з’являються ділянки відкладення солей і пересихання деяких кровоносних судин. Тому при переношеної вагітності обов’язково стежать за станом плаценти — чи достатньо вона постачає плід всім необхідним.

Як визначають ступінь зрілості плаценти

Ступінь зрілості плаценти і відповідність цього показника терміну вагітності визначається під час ультразвукового дослідження (УЗД). Під час проведення УЗД визначається щільність тканин плаценти (ехоструктура), яка змінюється в залежності від терміну вагітності, товщина плаценти і присутність в ній скупчень солей (петрификатов).

Всього існує чотири стадії дозрівання плаценти (0 — III): 0 — до 30 тижнів, I — 27-36 тижнів, II — 34-39 тижнів, III — після 36-37 тижнів вагітності. III стадія — це поступове фізіологічне старіння плаценти.

Коли говорять про передчасне старіння плаценти

Іноді III стадія дозрівання плаценти починається дуже рано. Якщо такі прояви почалися раніше 36 тижнів, то говорять про передчасне старіння плаценти (II ступінь зрілості повинна з’явитися не раніше 32 тижнів).

Так як плацента при передчасному старінні починає поступово «згортати» свою діяльність, плід страждає від нестачі поживних речовин і кисню. Особливо це позначається на стані головного мозку. До передчасного старіння плаценти можуть призвести різні механічні пошкодження матки або вплив на організм матері шкідливих речовин. Це можуть бути попередні важкі пологи, аборти, різкі зміни гормонального фону (наприклад, на тлі захворювань щитовидки), гострі і хронічні захворювання матері, інтоксикації (тютюнопаління, спиртні напої, наркотики, виробничі шкідливості), гестози (пізні токсикози вагітності), різні запальні процеси в порожнині матки, несумісність крові матері та плоду, неправильне розташування плаценти в порожнині матки (близько до внутрішнього зеву — виходу з порожнини матки), часткова відшарування плаценти, багатоплідна вагітність і деякі інші причини.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.