Пентоксифілін при вагітності: тільки за призначенням лікаря

У відповідності з інструкцією, розробленою виробником, пентоксифілін при вагітності застосовуватися не повинен, оскільки всі необхідні клінічні дослідження при його випробуванні не проводилися. Тим не менш, на практиці акушери-гінекологи досить часто застосовують це препарат.

Чому пентоксифілін протипоказаний при вагітності

У відповідності з існуючими правилами під час вагітності можуть застосовуватися тільки лікарські препарати з встановленою шляхом клінічних випробувань безпекою і з відомими шляхами виведення. Пентоксифілін не відповідає цим вимогам, так як по визнанню виробників адекватних і добре контрольованих клінічних досліджень безпеки застосування пентоксифіліну при вагітності не проводилося.

Чому акушери-гінекологи все ж призначають пентоксифілін

При призначенні таких препаратів, як пентоксифілін вагітним жінкам акушер-гінеколог враховує стан вагітної жінки і термін вагітності. Під час закладки органів і тканин (у перші 12 тижнів вагітності) ніякі ліки краще не застосовувати — це може привести до аномалій розвитку.

Але коли саме закінчується закладка тканин плода у даної жінки сказати важко, тому лікарські препарати, які викликають сумнів в їх безпеці, краще застосовувати тільки після двадцятого тижня вагітності. І, безумовно, призначення таких препаратів вимагають особливого контролю над станом матері і плоду.

Тим не менш, іноді стан вагітної жінки таке, що їй потрібне введення лікарських препаратів, що поліпшують мікроциркуляцію крові, в тому числі і пентоксифіліну.

При яких станах вагітній жінці може бути призначений пентоксифілін

Пентоксифілін під час вагітності призначають зазвичай при порушенні кровообігу в системі мати — плацента — плід. Такі стани носять назву фето-плацентарної недостатності (ФПН). ФПН дуже небезпечна для плоду, так як може призвести до змін у розвитку окремих органів, які розвиваються найбільш активно в період, коли порушений кровообіг. Особливо страждає в такому випадку центральна нервова система дитини, адже нервові клітини не можуть існувати в умовах тривалого нестачі кисню.

ФПН може бути гострою та хронічною. Гостра ФПН виникає на тлі гострого порушення матково-плацентарного кровообігу, наприклад, при передчасне відшарування плаценти і викликає викидень.

Хронічна ФПН розвивається поступово в результаті порушення адаптаційних механізмів і розлади кровообігу в плаценті. Розлад кровообігу призводить до порушення живлення плаценти, що призводить до її поступового зворотному розвитку. В кінці вагітності поступове зменшення кровообігу в області плаценти носить фізіологічний характер: організм готується до пологів, тому частина кровоносних судин плаценти поступово запустівають (це зменшує ризик кровотечі в пологах). Такий процес називається старінням плаценти. Але іноді плацента починає старіти занадто рано і це небезпечно для плоду.

Хронічна ФПН може протікати непомітно, коли організм справляється з порушеннями і це не потребує лікування. Але в деяких випадках організм вагітної жінки не в змозі впоратися з порушеннями і їй потрібна медична допомога, так як цей стан викликає хронічне кисневе голодування плоду і може призводити до його загибелі. Вагітність у таких жінок частіше протікає на тлі загрози переривання.

Крім того, хронічна ФПН може викликати внутрішньоутробну затримку розвитку плода. Плід при цьому не отримує потрібних йому поживних речовин і кисню, відстає у вазі і розвитку. На відміну від просто маловагих дітей, у дітей із затримкою внутрішньоутробного розвитку може страждати розвиток різних органів, у тому числі головного і спинного мозку, імунітет.

Як діє пентоксифілін під час вагітності

Пентоксифілін сприяє поліпшенню циркуляції крові шляхом поліпшення її плинності і невеликого розширення дрібних кровоносних судин. Поліпшення плинності крові відбувається за рахунок того, що пентоксифілін попереджає склеювання (агрегацію) еритроцитів і тромбоцитів, що знижує в’язкість крові. Менш в’язка кров легше пересувається по кровоносних судинах, тим більше, що вони ще й злегка розширюються.

Пентоксифілін чинить дію на організм в цілому, зокрема викликає поліпшення плинності крові та сприяє її кращому насиченню киснем у легенях, що дуже важливо для плода.

Саме тому, зваживши, усі за і проти, акушери-гінекологи призначають при вагітності пентоксифілін. Самим вагітним жінкам, без призначення лікаря, приймати пентоксифілін (як, втім, і всі інші ліки) категорично заборонено.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.