Пародонтоз: глибока проблема

При порушенні обмінних процесів в околозубних тканинах зуби починають руйнуватися один за іншим. Такий стан називається пародонтозом. Його лікування може зайняти не один рік. Сьогодні розроблені сучасні способи лікування пародонтозу, які дозволяють підтримувати околозубние тканини в хорошому стані.

Що таке пародонтоз і чому він починається

Пародонтоз — це захворювання пародонту (околозубних тканин), яке характеризується ураженням всіх його складових частин, руйнуванням з’єднання зуба з яснами і посилюється руйнуванням кісток щелеп. Якщо пародонтоз не лікувати, то всі зуби випадуть. Вперше пародонтоз був описаний в середині XVIII століття, тоді ж його назвали «фальшивої цингу». Пародонтоз — це досить поширене захворювання, число випадків якого наростає з віком.

Причина пародонтозу — порушення обмінних процесів в околозубних тканинах під дією зовнішніх і внутрішніх причин. До зовнішніх причин відносяться неправильне харчування (дефіцит білків, вітамінів і мінералів, надмірне споживання солодкої і жирної їжі), неправильний прикус, недостатня гігієна порожнини рота, освіта на зубах зубного каменю, який розташовується між яснами і зубом, утворюючи кишені, де скупчується інфекція.

До внутрішніх причин, що сприяють розвитку пародонтозу відносяться генетичні порушення, порушення регуляції обмінних процесів з боку центральної нервової системи (ЦНС), порушення імунітету, важкі захворювання серцево-судинної і дихальної систем й інші причини.

Що відбувається з околозубних тканин при пародонтозі

Зміна околозубних тканин при цьому захворюванні залежить від загальних і місцевих факторів. Основа розвитку пародонтозу — це порушення імунітету під впливом компонентів зубного нальоту, порушення в пародонті обміну речовин, запальні процеси і розлади кровообігу, що виникають внаслідок нейрогуморальних (з боку ЦНС і складу крові) зрушень в організмі. Особливі речовини, які викликають запалення (медіатори запалення, наприклад, гістамін), ферменти бактерій, що скупчилися в зубному нальоті, і інші фактори викликають роздратування і руйнування кругової зв’язки зуба, зуб відділяється від околозубних тканин з утворенням між ними кишені. У результаті всіх цих процесів порушується обмін речовин в кістці щелепи, що призводить до зменшення в обсязі кісткової тканини зубних альвеол і їх розсмоктуванню, розхитування і випадання зубів.

Порушення кровообігу в тканинах пародонту починається з короткочасної фази розширення судин під впливом медіаторів запалення. Після цього настає фаза стійкого звуження судин з схильністю до формування тромбів, що закупорюють просвіт судин. У результаті цього порушується подача живильних речовин і кисню до тканин пародонту і сповільнюється обмін речовин. Поступово кровоносні судини стають вузькими і звивистими.

У зв’язку з втратою зубів порушується пережовування їжі, і можуть розвинутися захворювання органів травлення. Пародонтальні кишені, будучи осередком інфекції, можуть призвести до сенсибілізації організму і розвитку аутоалергічних (з алергією на власні тканини) уражень серця, нирок, суглобів.

Ознаки пародонтозу

Пародонтоз починається поступово, з поразки декількох зубів. Але поступово процес захоплює все околозубние тканини. Виділяють наступні стадії пародонтозу: початкову, розвинену і стадію стабілізації (ремісії).

У початковій стадії пародонтоз протікає як запалення ясен (гінгівіт) з їх почервонінням, набряком, розростанням або зменшенням в обсязі тканини ясен. При розвиненої стадії гінгівіт захоплює все ясна, вони почервонілі, набряклі, з великими пародонтальними кишенями, з яких часто виділяється гній. Від великої кількості зубного каменю зуби стають рухомими, починають випадати, з’являється неприємний запах з рота і порушення дикції. Загальний стан звичайно не порушено, але в ряді випадків воно різко погіршується. Стадія ремісії настає після комплексного лікування: запальний процес стихає, зменшується рухливість зубів і глибина пародонтальних кишень.

Зустрічається і пародонтоз, які протікає з переважними обмінними порушеннями, він протікає більш повільно, без різких загострень. При цьому настає значне зменшення об’єму кістки щелепи, яке не дозволяє формуватися пародонтальних кишень.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.