Пародонтологія: красиві зубки

Тканини, що оточують зуб, називаються пародонтом. Пародонт має особливо значення для збереження цілісності і здоров’я всієї зубощелепної системи, тому лікування захворювань пародонту виділили в особливий розділ стоматології — пародонтолога. Сучасні методики пародонтології дозволяють усунути або значно поліпшити протягом цих захворювань.

Які захворювання лікує пародонтологія

Пародонтологія лікує захворювання пародонту або околозубних тканин. У пародонт входять: ясна, окістя і кісткова тканина зубної альвеоли, періодонт (зв’язка, яка утримує зуб в альвеоле) і цемент кореня зуба.

З кожним роком, захворювань пародонту надається все більшого значення у зв’язку з тим, що число їх росте і викликає втрату у пацієнтів відразу великої кількості зубів. Крім того, хвороби пародонту є постійним вогнищем інфекції в організмі.

Всі захворювання пародонту діляться на п’ять груп:

 • гінгівіти — запальні захворювання ясен, вони протікають без порушення цілісності зубодесневого прикріплення;
 • пародонтити — запальні захворювання пародонту, вони протікають з наростаючим руйнуванням пародонту і кістки щелепи;
 • пародонтоз — дистрофічні (обмінні, з розладом харчування тканин) ураження пародонту;
 • ідіопатичні захворювання пародонту з наростаючим лізисом (розплавленням) його тканин;
 • пародонтоми — пухлини і пухлиноподібні процеси в пародонті.
 • Чому може початися захворювання пародонту

  Причин виникнення таких захворювань може бути багато. Цьому сприяють різні зубощелепної аномалії (прикусу, положення зубів), носіння брекетів, вживання тільки м’якою, надмірно обробленої їжі та деякі інші фактори, в результаті впливу яких порушуються процеси самоочищення порожнини рота. Захворювання пародонту часто мають спадковий характер.

  Захворювання пародонту можуть розвиватися при деяких захворюваннях внутрішніх органів, наприклад, при захворюваннях органів травлення, кровообігу, різних ендокринних захворюваннях.

  Причиною запальних захворювань пародонту (гінгівітів і пародонтитів) може бути недотримання особистої гігієни порожнини рота, внаслідок чого на зубі спочатку з’являється м’який зубний наліт (він може стати причиною запалення, так як містить безліч хвороботворних бактерій), який потім організується в твердий зубний наліт і на зубний камінь. Зубний камінь може відкладатися між яснами і зубом, утворюючи зубодесневиє кишені. При цьому спочатку розвивається запалення ясен (гінгівіт), а потім і запалення інших тканин пародонту (пародонтит). Далеко не у всіх людей гінгівіт переходить в пародонтит, має значення ступінь патогенності (агресивності) хвороботворних бактерій, що викликали запальний процес, стан імунітету і загальний стан здоров’я пацієнта.

  Пародонтоз має більш складні і не зовсім вивчені причини виникнення. Це захворювання виникає при порушенні обмінних процесів в пародонті. Поки ще не зовсім зрозуміло, чому саме починаються такі процеси, але встановлено, що особливо часто пародонтоз виникає при нестачі в організмі аскорбінової кислоти і при порушеннях вуглеводного обміну — цукровому діабеті.

  Захворювання ясен мають багато ознак, але основними, які повинні бути приводом для звернення до стоматолога, є: кровоточивість ясен при чищенні зубів, зміна кольору зубів і появу неприємного запаху з рота, набряклість і почервоніння ясен, розростання ясен так, що вони майже закривають зуби, оголення шийки (місця переходу коронки зуба в корінь — саме її охоплює ясна) або навіть кореня зуба.

  Основні методики лікування, що застосовуються в пародонтології

  Лікування усіх захворювань пародонту має бути комплексним і включати в себе лікування карієсу, навчання пацієнтів правильної особистої гігієні порожнини рота і проведення професійної гігієни порожнини рота з видаленням всіх зубних відкладень — все це, як правило, веде до зникнення ознак катарального гінгівіту. Для лікування інших видів гінгівітів застосовуються додаткові методики. Так, при гіпертрофічному гінгівіті (розростанні тканини ясен) проводять висічення ясна, при атрофічному (зменшення ясен в обсязі) — різні лікувальні пов’язки, аплікації, фізіотерапевтичне лікування. Для того щоб гінгівіт не перейшов у пародонтит, призначають загальнозміцнюючу лікування, фізіотерапевтичні процедури, палацовий масаж ясен.

  Крім того, при пародонтиті проводять вишкрібання зубоясенних кишень (кюретаж — виконується або за допомогою стоматологічних інструментів, або за допомогою ультразвукового апарату та стоматологічних інструментів), хірургічне лікування, в ході якого усуваються зубодесневиє кишені, проводиться стимуляція відновних процесів в кістці щелепи, видалення розхитаних зубів з наступним протезуванням.

  Гнійники в області пародонту розкриваються за допомогою операції гінгівотомія. Проводиться антибактеріальна терапія, в тому числі з використанням сучасних методик, наприклад, антибактеріальної фотодинамічної терапії (АФТ) за допомогою спеціальної лазерної системи, впливу на збудників інфекції ультразвуком в поєднанні з лікарськими препаратами (Вектор-система).

  Лікування пародонтозу включає в себе санацію порожнини рота, а також симптоматичне лікування (вплив на різні прояви захворювання), поліпшення кровопостачання пародонта, виявлення і лікування основного захворювання, яке призвело до пародонтозу.

  Пародонтологія допомагає зберегти наші зуби здоровими.

  Галина Романенко

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.