Параноя — явною симптоматики не спостерігається

загрузка...

«Маячня параноїка!» — таке або аналогічне висловлювання іноді можна почути з вуст якогось кіногероя, а можливо, і в реальному житті. Кожен знає, що цей термін тісно пов’язаний з психологічною сферою, але точний його сенс розуміють далеко не всі. І в цьому немає нічого дивного, психопатологія — дуже складна наука, в якій навіть вузькі спеціалісти часто мають різні погляди на той чи інший аспект. Не все так просто і з параноєю. Хоча б тому, що це психічний розлад досі достатньо не вивчено, і в практичній медицині немає дієвих методів по його корекції. І на те є свої причини.

Справа в тому, що явної симптоматики, яка підтверджує, що людина «не в собі», абсолютно не спостерігається аж до термінальної фази захворювання. Саме тому хворі параноєю рідко потрапляють в психіатричні відділення. У підсумку для пацієнтів це загрожує прогресуванням захворювання, а для психіатрів відсутністю можливості спостерігати за хворими і вивчати патологію через призму практичних досліджень.

Які ж ознаки характерні для параної? Перш за все, це маячні ідеї, що полягають в загостреній підозрілості та недовірі до оточуючих. Вони дуже тонко відчувають душевний стан іншої людини, проте неправильно інтерпретують його, надаючи нічого не значущим дрібницях величезне значення і явно перебільшену негативне забарвлення. Так, хворому параноєю з маренням переслідування нічого не варто запідозрити в людині «цілого» терориста лише на підставі випадково кинутого погляду, в якому параноїк «помітить» все «підступні наміри» цього перехожого. А страждає маренням ревнощів чоловік може довести свою половину до нервового зриву, пояснюючи кожну її затримку на роботі або навіть необережно сказане слово думками про коханця і бажанням зруйнувати сім’ю. Причому ніякими розумними доводами і навіть наданими доказами переконати їх неможливо.

Дійсно, параноїки переповнені критикою, часто абсолютно необгрунтованою, на адресу оточуючих, і в той же час вони абсолютно не сприймають будь-яких висловлювань на свою адресу. Однак якогось неадекватної поведінки або підвищеної агресії з їх боку не спостерігається. Також у них немає галюцинацій, фантасмагоричних ідей або інших очевидних ознак, які могли б направити на думку про те, що людина страждає психіатричним захворюванням. Вони соціально активні, хоча дуже часто відносини з іншими людьми складаються у них досить важко, і здатні до логічного мислення. Більш того, їх логічний ланцюжок, побудована на власних умовиводах, настільки бездоганна, що знайти пролом в ній практично неможливо. Однак початкові ланки цього ланцюга, тобто ті відправні точки або причинний база, на підставі якої будуються всі ці умовиводи, абсолютно не відповідають дійсності і сильно спотворюються через призму підозрілості. Тому система сприйняття навколишньої дійсності виявляється зі значною домішкою негативізму, звідси страждає спілкування з людьми і хід мислення. Саме в цьому і полягають всі біди параноїків.

Крім того, параноїки неймовірно чутливі до образливого тону або зневажливому відношенню до своєї особи. Однак це пов’язано не з підвищеною самооцінкою, а скоріше з «доказом» того, що людина задумує щось недобре. Хоча фактом свого існування на Землі параноїки теж нерідко зраджують велике значення, примудряючись якимось чином пов’язувати різні події зі своєю особистістю. Погіршує взаємовідносини з оточуючими і той факт, що хворим на параною чужі колективізм, співпереживання за якусь справу і вони абсолютно несприйнятливі до гумору.

Параноя проявляється в основному в осіб середнього віку, хоча початок хвороби, як вважають багато фахівців, закладається ще в дитинстві. Саме в дитинстві хлопчики і дівчатка, як правило, не схильні до спільного перебуванню в одному колективі. Навіть сидіння за однією партою в початкових класах сприймається мало не як знущання з боку вчителя. І лише з 11 — 12 років, у міру розвитку гетеросексуальності, все поступово міняється. Якщо ж людина психологічно «застрягне» на цьому рівні, то в подальшому дуже високий ризик того, що він стане параноїком.

З детальними причинами цього явища медикам ще належить розібратися. Втім, як і з ефективними методами його лікування. Однак медицина не стоїть на місці і, цілком можливо, незабаром вирішить і цю проблему.

Жигулі Андрій

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Психологія. Додайте в закладки постійне посилання.