Парацетамол — протипоказання для прийому можна залишати без уваги

Парацетамол — це ефективний і безпечний лікарський препарат для екстреного застосування, але і для його застосування є протипоказання. Він може давати також побічні ефекти, одні з яких незначні, інші ж можуть серйозно вплинути на загальний стан здоров’я.

Побічна дія парацетамолу на печінку

Небезпека при прийомі парацетамолу може загрожувати, якщо його приймати тривалий і досить великих дозах. Парацетамол розкладається в печінці, надаючи на неї токсичний вплив. Якщо такий вплив буде продовжуватися довгостроково або буде значно перевищена доза цього препарату здоровою людиною, то можливі токсичні ураження печінки з відмиранням частини її клітин. Наскільки ці поразки будуть серйозними, залежить від тривалості прийому препарату і його дозування.

Якщо ж у хворого вже є якісь зміни з боку печінки, то до прийому парацетамолу потрібно підходити з великою обережністю. На жаль, багато тривало перебігають захворювання печінки з порушенням її функції можуть розвиватися непомітно для хворого, і тоді застосування навіть звичайної терапевтичної дози парацетамолу може мати тяжкі наслідки.

Особливо не рекомендується приймати парацетамол людям, які зловживають спиртними напоями, які руйнують печінку. Одночасний навіть разовий прийом парацетамолу з алкоголем також негативно позначиться на стані печінки. Але в останньому випадку багато залежить від спадковості: на одних хворих таке поєднання не позначиться ніяк, а в інших може наступити некроз печінки.

Не можна також поєднувати прийом парацетамолу з прийомом антигістамінних засобів, глюкокортикоїдів, фенобарбіталу та деяких інших препаратів, які можуть посилювати його токсичний вплив на печінку.

Побічна дія парацетамолу на інші органи і системи

Так як парацетамол входить до складу багатьох лікарських препаратів від головного болю (найпопулярнішим з них є цитрамон), то останнім часом почастішали випадки токсичного впливу при тривалому застосуванні таких препаратів на нирки. Часте застосування парацетамолу призводить до руйнування клітин ниркової тканини і поступового розвитку тяжкої ниркової недостатності. Відновити нормальну функцію нирок при цьому не представляється можливим. Особливо небезпечно такий вплив парацетамолу в літньому віці.

Не менш небезпечно вплив цитрамона на кров. Токсичні метаболіти (продукти обміну) парацетамолу перешкоджають синтезу клітин крові. Особливо страждають лейкоцити — зменшується, як їх загальна кількість, так і кількість зернистих лейкоцитів, які націлені на боротьбу з інфекцією. Іноді зернисті лейкоцити можуть зникати в крові зовсім — такий стан носить назву агранулоцитозу, при цьому людина стає абсолютно беззахисним перед інфекцією.

Зменшується також і кількість тромбоцитів у крові, що призводить до погроз кровотеч. Парацетамол може пригнічувати утворення всіх клітинних елементів крові — такий стан називається панцитопенией.

З боку шлунково-кишкового тракту при прийомі парацетамолу можливі нудота, блювання, пронос, печія, здуття живота, болі в животі.

Протипоказання

Протипоказань для прийому парацетамолу трохи і якщо його приймати тільки в екстрених випадках короткими курсами і не перевищувати рекомендовані дозування, то побічні ефекти зазвичай зводяться до мінімуму.

Парацетамол протипоказаний при індивідуальній непереносимості цього препарату організмом, при значному порушенні функції печінки і нирок, при зловживанні алкоголем, при захворюваннях крові і при деяких генетичних захворюваннях (наприклад, при відсутності ферменту глюкозо-6-фосфатдегідрогенази, при фенілкетонурії).

Під час вагітності та годуванні дитини грудьми парацетамол не протипоказаний, але його може призначити тільки лікар, зваживши всі показання та протипоказання для його застосування в даному конкретному випадку.

З обережністю парацетамол призначають при навіть незначному порушенні функції печінки, літньому віці, при доброякісній гіпербілірубінемії (підвищення білірубіну в крові без порушення функції печінки).

Якщо за призначенням лікаря парацетамол застосовується досить тривалими курсами (більше п’яти днів поспіль), то необхідний лабораторний контроль за станом крові (загальний аналіз крові) і за функцією печінки і нирок (біохімічний аналіз крові).

Парацетамол є безпечним препаратом тільки в тому випадку, коли його приймають короткими курсами по екстрених показань. Якщо ж брати його тривало і безконтрольно, це може призвести до тяжких ускладнень.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.