Парацетамол при вагітності: потрібно чи небезпечно?

При вагітності, особливо, на ранніх стадіях краще не застосовувати ніяких лікарських препаратів. Але бувають такі ситуації, коли необхідно прийняти якесь жарознижувальну або знеболюючий засіб. У таких випадках на допомогу приходить парацетамол.

У яких випадках вагітній жінці може знадобитися прийом парацетамолу

Перш за все, при простудних захворюваннях, які супроводжуються високою температурою. При цьому температуру до 38,5 ° С краще знімати такими коштами, як чай з медом і малиновим варенням, настій липового цвіту. Але якщо температура піднімається ще вище, то це може бути небезпечним для вагітної жінки, тому варто прийняти жарознижуюче.

Такі жарознижуючі, як аспірин, нурофен та інші, що відносяться до нестероїдних протизапальних речовин, при вагітності протипоказані, так як дають багато ускладнень, у тому числі і з боку плоду.

Працетамол, безумовно, не є абсолютно нешкідливим препаратом, тим не менш, ще не було випадків, коли після його прийому у вагітних жінок з’явилися б якісь ускладнення, у тому числі і з боку плоду.

Іноді потреба в парацетамол виникає як у знеболюючому засобі, наприклад, при головному або зубному болі. Тривало його, звичайно, приймати не варто, але якщо взяти кілька раз, то шкоди не буде.

Що ж таке парацетамол і як він діє

Парацетамол — це знеболюючий і жарознижуючий засіб, який володіє також легкими протизапальними властивостями. Механізм протизапальної дії парацетамолу пов’язаний з тим, що він пригнічує процес утворення простагландинів — біологічно активних речовин, що беруть участь у запальному процесі. Жаропорніжающее дія цього препарату пов’язана з безпосереднім впливом на центр терморегуляції, який знаходиться в головному мозку в області гіпоталамуса.

Після прийому внутрішньо парацетамол швидко всмоктується в тонкому кишечнику і надходить у кров, після чого розподіляється в тканинах і в рідких середовищах організму (крім жирової тканини і спинномозкової рідини). У тому числі парацетамол проникає через плацентарний бар’єр і надходить до плоду. Руйнується парацетамол в печінці і виводиться з організму з сечею у вигляді продуктів обміну (метаболітів). Деякі продукти обміну при цьому володіють токсичними властивостями та можуть викликати пошкодження тканин.

Приймають парацетамол при різних болях — головного, зубного, болях у м’язах і по ходу нервів, що виникають при травмах, опіках.

Крім того, парацетамол приймають при інфекційно-запальних захворюваннях різного походження, що супроводжуються високою температурою.

Випускається парацетамол під самими різними назвами (парацетамол, Калпол, еффералган, панадол) в таблетках, розчинних таблетках, в порошку для приготування розчину, в суспензії для прийому всередину, в сиропі і в ректальних свічках. За свідченнями вагітній жінці можна прийняти таблетку парацетамолу 200 мг. При цьому краще користуватися розчинними формами парацетамолу, вони швидше починають діяти.

Парацетамол не зовсім безпечний препарат, при його передозуванні з’являються такі ознаки, як нудота, блювання, біль у шлунку. У такому випадку рекомендується промити шлунок, прийняти активоване вугілля та звернутися до лікаря.

Протипоказаннями для прийому парацетамолу є підвищена чутливість до препарату, тяжкі захворювання печінки та нирок з порушенням їх функції, деякі вроджені ферментативні розлади (відсутність глюкозо-6-фосфатдегідрогенази, фенілкетонурія) і хвороби крові.

У звичайних лікувальних дозуваннях парацетамол добре переноситься, але іноді можлива поява побічних явищ з боку крові: зменшення в крові кількості зернистих лейкоцитів (зниження імунітету), тромбоцтітов (схильність до кровоточивості) і утворення метгемоглобіну (це найбільш небезпечно для вагітних, так як гемоглобін переносить до тканин кисень, а якщо він перетворюється з метгемоглобін, то тканини страждають від нестачі кисню). При тривалому прийомі у високих дозах парацетамол може надавати токсичний вплив на тканину печінки і нирок. Можливі також і алергічні реакції у вигляді різної висипу, набряку Квінке.

Парацетамол не завжди поєднується з іншими лікарськими препаратами, тому, якщо вагітна жінка за призначенням лікаря приймає вже якийсь лікарський препарат, перед прийомом парацетамолу краще дізнатися у лікаря наскільки їх прийом поєднується.

Парацетамол, безумовно, не протипоказаний при вагітності, але приймати його слід з обережністю, ретельно зважуючи очікувану користь від його прийому для матері і потенційний ризик для плоду.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.