Парацетамол при вагітності: чи допустимо прийом?

Всім відомо, що при вагітності таблетки бажано не приймати. Але що ж робити при високій температурі, адже вона теж шкідлива для організму? Виявляється, є засіб, який можна прийняти в такому випадку — це парацетамол. Але і його без призначення лікаря можна прийняти тільки одноразово і в крайньому випадку, при високій температурі або сильного болю, не пов’язаної з вагітністю.

Як працює парацетамол?

Парацетамол має знеболюючими, протизапальними і жарознижуючими властивостями. Його протизапальна дія заснована на тому, що він сприяє зменшенню утворення простагландинів — особливих фізіологічно активних речовин, які беруть участь у запальному процесі. Зниження температури після прийому парацетамолу відбувається за рахунок його впливу на центр терморегуляції в головному мозку.

Пігулка парацетамолу швидко всмоктується в кишечнику, препарат і надходить у кров, а потім в органи і тканини. Встановлено, що парацетамол легко проникає через плаценту до плоду, але не чинить на нього негативного впливу (у всякому разі, на сьогоднішній день таких даних не існує). Після цього парацетамол розкладається в печінці на продукти обміну і виводиться з організму через нирки. Деякі продукти обміну парацетамолу володіють токсичними властивостями — саме тому вагітним жінкам все ж не варто його застосовувати тривало без призначення лікаря.

Що робити, якщо у вагітної жар або біль?

Безумовно, важко собі уявити, що за всі 40 тижнів вагітності жінка жодного разу не захворіє. У більшості випадків такі простудні захворювання не вимагають прийому ліків, досить теплого пиття, чаю з медом і з малиновим варенням і постільного режиму. Але під час епідемії грипу цілком можна захворіти і серйозно. Грип — це майже завжди висока температура і хочеш — не хочеш, а доводиться приймати ліки. У такому випадку найкраще підійде парацетамол, який з усіх сучасних жарознижуючих засобів є самим нешкідливим.

Тим не менш, якщо почитати інструкцію, то можна дізнатися, що при вагітності парацетамол застосовується тільки за призначенням лікаря і лише в разі крайньої необхідності, коли користь від його прийому для матері перевищує можливу шкоду для плоду. Це говорить про те, що абсолютно нешкідливих ліків для вагітної жінки немає, саме тому їх варто застосовувати тільки під наглядом лікаря. Одноразовий ж прийом парацетамолу не принесе шкоди ні жінці, ні дитині.

У деяких випадках у вагітної жінки може з’явитися сильний біль, не пов’язана з вагітністю, наприклад, зубний біль або напад мігрені. І в цьому випадку одну таблетку парацетамолу прийняти можна, але потім варто порадитися з лікарем.

Парацетамол — це сьогодні одне з найпоширеніших лікарських засобів. Його містять такі відомі, усюди рекламовані лікарські препарати, як Калпол, еффералган, панадол. Випускається парацетамол у таблетках (в тому числі в шипучих, розчинних), в порошку для приготування розчину, в суспензії для прийому всередину, в сиропі і в ректальних супозиторіях. Вагітним жінкам краще приймати розчинні види парацетамолу, так як вони швидше починають діяти і не вимагають підвищеного дозування.

Передозування та побічні ефекти

Можлива і передозування парацетамолу. У цьому випадку у жінки можуть з’явитися нудота, блювота, біль у шлунку. Якщо це сталося і вагітна жінка випадково прийняла велику дозу парацетамолу, їй потрібно промити шлунок, прийняти кілька таблеток активованого вугілля (це безпечно), а якщо стан не покращиться, то викликати швидку допомогу.

Парацетамол не можна приймати при його індивідуальної нестерпності, порушенні функції печінки і нирок, вроджених ферментативних розладах (відсутність глюкозо-6-фосфатдегідрогенази, фенілкетонурія) і захворюваннях крові.

У терапевтичних дозах парацетамол зазвичай нормально переноситься, в тому числі і вагітними жінками. Тим не менш, він має ряд побічних ефектів, таких, як пригнічення кровотворення (в крові зменшується кількість лейкоцитів і тромбоцитів) і утворення метгемоглобіну, який на відміну від звичайного гемоглобіну нездатний переносити кисень до тканин (від недоліку кисню страждає в першу чергу плід). Якщо приймати парацетамол у великих дозах або тривалий час, то він може пошкоджувати такі органи, як печінка і нирки. Якщо при прийомі парацетамолу у жінки з’явився висип алергічного характеру (наприклад, кропив’янка), то його більше не можна приймати ніколи.

Парацетамол не варто приймати одночасно з багатьма лікарськими засобами. Ще й тому його прийом потрібно узгодити з акушером-гінекологом жіночої консультації.

Парацетамол — це препарат, який не протипоказаний при вагітності, тим не менше, завжди потрібно пам’ятати, що будь-які ліки в цьому стані приймається лише за призначенням лікаря.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.