Парацетамол — інструкція: популярний жарознижувальний препарат

Парацетамол — це один з найпопулярніших лікарських препаратів « від болю і спека »- саме так рекламуються його різні імпортні аналоги. При цьому коштують вони в кілька разів дорожче, ніж наш вітчизняний парацетамол, який абсолютно нічим від них не відрізняється.

Механізм дії парацетамолу

Парацетамол — це лікарський препарат, що відноситься до групи знеболюючих і жарознижуючих засобів. Вітчизняної фармацевтичної промисловістю він випускається під цією ж назвою, а різними фармацевтичними фірмами інших країн — під самими різними назвами (найбільш популярні і рекламовані — панадол, Еффералган, Калпол). Реклама при цьому стверджує, що препарати ці як рукою знімуть всі неприємні відчуття. Лікарські форми парацетамолу також різноманітні, він випускається в таблетках, в шипучих таблетках, у вигляді порошках для приготування розчину, суспензії для прийому всередину, сиропу і ректальних свічок.

Механізм дії парацетамолу полягає в тому, що він впливає на центри терморегуляції і болю в головному мозку, що призводить до зниження температури і надає знеболюючий ефект. У збуджених тканинах ферменту нейтралізують дію парацетамолу, тому він робить незначний протизапальну дію частково пригнічуючи утворення простагландинів — біологічно активних речовин, які приймають основне участь у розвитку запалення. Протизапальний ефект парацетамолу незначний, а от як знеболюючий засіб, якщо прийняти терапевтичну дозу препарату, він досить ефективний. Тому крім препаратів, в яких він використовується в чистому вигляді, парацетамол, входить до складу різних знеболюючих засобів, поєднуючись в них з іншими лікарськими речовинами, які взаємно підсилюють дію один одного. При цьому вважається, що парацетамол у таблетках менш ефективний, ніж у вигляді розчинних лікарських форм (наприклад, у вигляді розчинних таблеток або суспензії для прийому всередину).

Показання та протипоказання для прийому парацетамолу

Парацетамол — це лікарський препарат, який приймають в екстрених випадках. Як знижує температуру засіб його застосовують при різних вірусних і бактеріальних інфекціях, які протікають з високою температурою — інфекціях верхніх дихальних шляхів, ЛОР-органів, бронхо-легеневої системи і так далі.

Як знеболювальний засіб парацетамол застосовують при головному болю, в тому числі при мігрені, коли болить половина голови (він входить до складу багатьох таблеток «від голови»), зубного болю і болю при прорізуванні зубів у дітей. Призначають парацетамол також при болю, що виникає в м’язах і суглобах, дисменореї (болісних менструаціях), ураженнях периферичних нервів (невралгія), які супроводжуються різкими болями, і інших болях помірної інтенсивності різного походження.

Протипоказаннями для прийому парацетамолу є захворювання крові, зловживання алкоголем (посилюється токсичний вплив на печінку), тяжкі порушення роботи печінки і нирок, деякі види вродженої ферментативної недостатності (наприклад, відсутність глюкозо-6-фосфатдегідрогенази), індивідуальна непереносимість парацетамолу.

З обережністю і тільки з дозволу лікаря парацетамол можна застосовувати при вагітності та годуванні дитини грудьми, так як він проникає через плаценту до плоду і виділяється з грудним молоком. Тим не менш, на сьогоднішній день не виявлено будь-яких негативних впливів парацетамолу на організм вагітної жінки, плода і кормящую мати. З обережністю парацетамол призначають людям літнього віку.

Побічні ефекти

У рекомендованих дозах парацетамол добре переноситься, тим не менше, можливі й побічні ефекти:

 • з боку шлунково-кишкового тракту — проноси або запори, здуття живота, болі в животі;
 • з боку печінки при тривалому застосуванні у великих дозах — токсичну дію на клітини печінки, яке може проявлятися у зміні лабораторних показників, що вказують на порушення функції печінки;
 • при тривалому прийомі можливе токсичний вплив на нирки;
 • з боку крові — зниження в крові кількості тромбоцитів, лейкоцитів (в тому числі зернистих, аж до повної їх відсутності — агранулоцитозу), іноді — зниження числа всіх клітинних елементів крові (панцитопенія);
 • алергічні реакції — висипання на шкірі (у тому числі кропив’янка), супроводжується сверблячкою; в цьому випадку потрібно негайно припинити прийом препарату і звернутися до лікаря.
 • Ні в якому разі не можна приймати парацетамол з іншими лікарськими препаратами, до складу яких він також входить, а також з лікарськими препаратами, які мають токсичний вплив на печінку, і з алкоголем.

  Іноді трапляється передозування препарату, яка проявляється у вигляді нудоти, блювоти, болю в животі. У цьому випадку хворому слід промити шлунок, дати всередину кілька таблеток активованого вугілля і звернутися до лікаря.

  Галина Романенко

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.