Парацетамол — ефективний при помірних болях

Парацетамол, також відомий як ацетамінофен, використовується в якості знеболюючого препарату вже більше 30 років і вважається дуже ефективним засобом для зняття болю і спека як у дітей, так і у дорослих. Це дуже безпечний препарат, що не викликає подразнення шлунка.

Історія відкриття

У 1893 році було відкрито біла речовина, що не має запаху і гірке на смак, яке стало відоме як парацетамол. Він був виявлений у сечі пацієнтів, що приймали фенацетин. Тоді це відкриття не привернуло до себе великої уваги в медичному співтоваристві. У 1948 році було встановлено, що парацетамол є метаболітом ацетаніліда і фенацетину. Значна частина фенацетину, прийнятого пацієнтами, перероблялася печінкою в парацетамол і щоб домогтися знеболюючого ефекту, фенацетин потрібно приймати в значно більших дозах, ніж парацетамол.

Таблетки, що містять 500 мг парацетамолу, надійшли в продаж в 1956 році і швидко стали популярним безрецептурним знеболюючим. Популярність частково пояснюється тим, що парацетамол був набагато безпечніше для шлунка, ніж багато інших анальгетики, які були у відкритому продажі в той час. Незабаром стали з’являтися препарати, до складу яких входив парацетамол разом з іншими аналгетиками або деконгестантами.

Що таке парацетамол

Парацетамол є порівняно слабким інгібітором простагландину. Він блокує вироблення простагландинів — хімічних речовин, які, в числі інших, передають больові сигнали в мозок. У цьому відношенні парацетамол відрізняється від аспірину та нестероїдних протизапальних препаратів — він блокує больові сигнали в мозку, а не в джерелі болю.

Структурно парацетамол схожий на аспірин. Обидва вони розпізнаються одним і тим же ферментом — циклооксигенази (ЦОГ). ЦОГ є активатором болю — при необхідності він підсилює біль, щоб послати мозку і всьому організму сигнал про те, що виникла проблема. Саме цей фермент відповідає за біосинтез простагландинів. Знижуючи кількість простагландинів, доступних для синтезу, парацетамол полегшує головні та інші болю. Крім того, він перешкоджає розширенню кровоносних судин, що є одним з супутніх факторів болю. Однак, парацетамол лише інгібує біосинтез простагландину у центральній нервовій системі, надаючи мінімальну дію на периферійні тканини або взагалі не впливаючи на них.

Для чого використовують парацетамол

Парацетамол використовують для полегшення слабкої або помірної болю, включаючи головні болі, пов’язані з напругою, мігрені, м’язові болі, невралгії, болю у спині, біль у суглобах, ревматичні болі, зубний біль і менструальні болі. Цей препарат підходить більшості людей, включаючи пацієнтів літнього і молодшого віку, так як у нього дуже мало побічних ефектів. Оскільки парацетамол має знеболюючу дію і при цьому не шкодить шлунку, його застосовують у лікуванні остеоартриту — невоспалительной різновиду артриту. Він також може бути корисний для пацієнтів, які страждають іншими типами артриту.

Крім того, парацетамол володіє жарознижуючою дією — він робить вплив на гіпоталамус, частина мозку, регулюючу температуру тіла. Тому парацетамол входить до складу багатьох препаратів проти застуди та грипу. Навіть при тривалому застосуванні парацетамол не викликає залежності.

Потрібно пам’ятати

Парацетамол можуть приймати пацієнти, яким протипоказані нестероїдні протизапальні препарати, наприклад, страждають від астми і виразкової хвороби. Його також можна використовувати людям з гіперчутливістю до ацетилсаліцилової кислоти.

Холестирамін, препарат, який використовується для зниження рівня холестерину, може погіршити абсорбцію парацетамолу. Метоклопрамід і домперидон, які застосовують для полегшення симптомів розладу шлунка, мають протилежним ефектом і приймати одночасно з ними парацетамол слід з особливою обережністю.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.