Пантогам — побічні ефекти при прийомі препарату

Пантогам вважається безпечним препаратом з м’яким дією. Тим не менше, і при його прийомі можливі різні побічні ефекти. Одні з них зустрічаються частіше, інші — рідше, але вони вимагають пильної уваги і повідомлення про них лікаря, який призначив лікування.

Пантогам відноситься до Ноотропи з ГАМК-ергічні дією. ГАМК (гаммоаміномасляная кислота) сприяє посиленню енергетичних процесів у головному мозку за рахунок підвищення засвоєння глюкози нервовими клітинами і поліпшення кровообігу головного мозку. Пантогам надає м’яку активизирующее дію на центральну нервову систему, має антигіпоксичну (попереджає шкідливий вплив на головний мозок нестачі кисню) і антиоксидантними (попереджає негативний вплив на клітини головного мозку вільних радикалів — токсичних часток, що утворюються в результаті окисно-відновних реакцій і руйнують клітини) властивостями , стимулює відновлювальні процеси в нейронах. Особливо важливою властивістю пантогама є його здатність попереджати поява судом шляхом відновлення рівноваги між процесами збудження і гальмування, а також те, що він має помірну заспокійливу дію, здатність знижувати рухову збудливість з одночасною стимуляцією працездатності і розумової діяльності.

Застосування пантогама

Пантогам застосовується при самих різних неврологічних і психічних захворюваннях, а також при прикордонних станах з порушеннями пам’яті, здатності до навчання. У переважній більшості випадків його прийом не викликає жодних побічних явищ, тим не менш вони все ж є, як і у кожного лікарського препарату.

Виробники відзначають два види побічних ефектів: алергічного характеру і з боку центральної нервової системи (ЦНС). З алергічних побічних ефектів найчастіше зустрічаються алергічний нежить і кон’юнктивіт. Так, після прийому препарату у хворого раптом починає щипати в носі, сльозитися очі, потім з’являється закладеність (набряк слизової оболонки) носа і рясні рідкі виділення. Можуть також з’явитися різні шкірні висипання у вигляді папул і навіть бульбашок. У деяких випадках висип набуває вигляду кропив’янки: папули швидко (на очах) розростаються, зливаючись між собою. Ця висип може так само швидко пройти, як і з’явилася. Але може і наростати, в такому випадку це може стати дуже небезпечним, особливо, у дітей, так як кропив’янка часто поєднується з набряком голосових зв’язок. Про залученні в процес голосових зв’язок може говорити зміна голосу: він стає хрипким, грубим або пропадає зовсім.

У такому випадку потрібно негайно викликати швидку допомогу. До приїзду швидкої допомоги потрібно прийняти таблетку будь-якого антигістамінного засобу (димедролу, супрастину, тавегіл, діазолін) — це зменшить набряк гортані. Одночасно потрібно поставити ноги в таз з максимально гарячою водою — це викличе приплив крові до ніг з одночасним зменшенням об’єму циркулюючої крові в області гортані, що також допоможе зняти набряк. Безумовно, після такої реакції, застосовувати пантогам вже буде не можна.

Застосування пантогама: реакції з боку ЦНС

Іноді пантогам може давати парадоксальні реакції з боку центральної нервової системи. Вони можуть бути різними, особливо у дітей. Так, у деяких дітей реакції з боку ЦНС проявляються у підвищеній сонливості і млявості, а в інших — у підвищеній збудливості, крикливості і вираженої рухової активності. Такі діти погано сплять, кричать вночі, вередують або, навпаки, стають млявими і байдужими. У хворих літнього віку може з’явитися або посилитися шум у голові і порушитися координація рухів. У такому разі слід або відкоригувати дозу препарату або відмінити його зовсім, замінивши іншим ноотропи. Така дія пантогама зустрічається досить рідко, зазвичай він добре переноситься, але, тим не менше, про нього треба знати.

Дуже рідкісним ускладненням (виробники його навіть не вказують) є гостре порушення функції печінки через дефіцит деяких біологічно активних речовин, антогонистов яких є пантогам. Але в клінічній практиці таких ускладнень практично не трапляється. Все ж при появі раптової нудоти, блювоти або жовтого кольору шкіри та слизових (в основному кон’юнктиви очей) потрібно негайно припинити прийом пантогама і звернутися до лікаря.

Пантогам — це хороший, перевірений в клінічній практиці препарат, але як і будь-який лікарський засіб, що надає активний вплив на організм, він може давати і побічні ефекти. Їх не варто боятися (адже вони зустрічаються дуже рідко), тим не менше, про них треба знати, щоб вчасно звернутися за медичною допомогою.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.