Пантогам — інструкція: не все так просто з ноотропами

Пантогам — ноотропний препарат, який позитивно діє на головний мозок при будь-яких захворюваннях і наслідках травм, а також підвищує активність головного мозку і працездатність. Його застосовують при різних неврологічних і психічних захворюваннях у дорослих і дітей.

Механізм дії пантогама

Пантогам (міжнародна непатентована назва — гопантеновая кислота) — це ноотропний препарат з ГАМК-ергічні дією. Це означає, що він позитивно впливає на вищі функції головного мозку, стимулюючи навчання, пам’ять і розумову діяльність, підвищуючи стійкість мозку до ушкоджувальних чинників, покращуючи зв’язки між корою головного мозку і підкірковими структурами. Відбувається це за рахунок посилення енергетичних процесів у головному мозку і поліпшення кровообігу головного мозку.

ГАМК (гамма-аміномасляна кислота) є амінокислотою, яка життєво необхідна головному мозку, вона сприяє нормалізації обміну речовин у головному мозку, сну, співвідношення між процесами збудження і гальмування, зменшує судомну готовність. Пантогам являє собою пантотенову кислоту (вітамін В 15) з’єднану з ГАМК, тому його дія схожа на дію обох цих речовин. Він стимулює нервову систему, не викликаючи при цьому її перезбудження, захищає головний мозок від нестачі кисню і токсичних вільних радикалів, підвищуючи його стійкість до впливу токсичних речовин, стимулює відновлювальні процеси в нервових клітинах. Крім того, пантогам володіє хорошою протисудомну активність, злегка заспокійливу дію, здатність знижувати рухове збудження. Але при цьому він активізує працездатність і розумову діяльність, а також злегка підвищує загальний тонус організму.

Пантогам володіє також антідізуріческім дією, тобто гальмує патологічно підвищений рефлекс сечового міхура і відновлює нормальний тонус м’язи, що перекриває вихід із сечового міхура в сечівник. Це дозволило з успіхом застосовувати пантогам при нічному нетриманні сечі (енурезі) у дітей.

Пантогам пригнічує біохімічні реакції, за допомогою яких відбувається розкладання на метаболіти (продукти обміну) новокаїну і сульфаніламідів, тому подовжує тривалість їх дії. Володіє пантогам і знеболюючою дією, що дозволило його з успіхом застосовувати при хронічних головних болях.

Препарат не токсичний і не робить якого-небудь негативної дії на плід, тим не менше, при вагітності його можна застосовувати тільки з другого триместру.

Існує і більш сучасний варіант цього препарату — пантогам актив, до складу якого включений ізомер гопантеновой кислоти. Це покращує швидкість взаємодії активної речовини препарату з відповідними нервовими рецепторами, тому пантогам актив надає більш виражене ноотропну та протисудомну дію.

Випускається пантогам у вигляді 10%-го сиропу у флаконах для дітей і в таблетках по 250 мг для дорослих. Пантогам актив випускається в капсулах по 200 і 300 мг. При прийомі всередину пантогам швидко всмоктується в шлунково-кишковому тракті і вже через годину його концентрація в крові досягає максимуму. Він вільно проникає у всі тканини, у тому числі в тканину головного мозку, а потім у незмінному вигляді виводиться з організму через нирки та кишечник.

Показання та протипоказання для прийому пантогама

Пантогам призначають при наступних захворюваннях і станах:

 • порушеннях мозкового кровообігу;
 • початкових формах старечого недоумства;
 • органічних ураженнях (з порушенням структури) головного мозку (наслідки травм, інсультів, пухлин) головного мозку, в тому числі при шизофренії;
 • рухових порушеннях, пов’язаних з ураженням головного мозку (наприклад, при хворобі Паркінсона);
 • залишкових явищах перенесених інфекцій з ураженням нервової системи (нейроінфекцій);
 • енцефалітах, що виникли на тлі введення різних вакцин;
 • черепно-мозкових травмах (у складі комплексної терапії);
 • епілепсії (у складі комплексної терапії);
 • для зниження побічної дії деяких лікарських засобів, що застосовуються в психіатрії для придушення збудження (нейролептиків);
 • високих психоемоційних навантаженнях і стресах;
 • втоми і зниження працездатності (розумової і фізичної);
 • заїкання;
 • нетриманні сечі.
 • Протипоказаннями для прийому пантогама є:

 • підвищена чутливість до компонентів препарату;
 • тяжкі захворювання нирок з порушенням їх функції;
 • I триместр вагітності (перші 12 тижнів) і період грудного вигодовування;
 • для прийому таблеток пантогама — вік до трьох років;
 • для прийому капсул пантогама актив — вік до 18 років.
 • Побічна дія пантогама і його передозування

  У переважній більшості випадків пантогам добре переноситься, виробники відзначають, що можливі алергічні реакції у вигляді нежиті, кон’юнктивіту, різного роду шкірних висипів. Можливі також зміни з боку центральної нервової системи: безсоння або сонливість, шум у голові — ці явища носять тимчасовий характер і не є причиною для відміни пантогама.

  Передозування пантогама проявляється в посиленні побічних ефектів з боку центральної нервової системи. При цьому рекомендується промити шлунок та прийняти активоване вугілля або смекту.

  Не можна при тривалому лікуванні призначати відразу кілька натрапив. Пантогам продовжує дію деяких снодійних препаратів (барбітуратів, одночасно запобігаючи їх побічні ефекти) і новокаїну, підсилює дію протисудомних і ноотропних препаратів.

  Галина Романенко

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.