Панангин — протипоказання для його застосування існують

Панангин має в своєму складі два мінеральних речовини (солі магнію і калію), які активно впливають на обмін речовин. Панангін може надавати також ряд побічних ефектів, тому має протипоказання для застосування, які необхідно враховувати при призначенні цього препарату.

Протипоказання для призначення панангина з боку нирок

Панангин не призначають при тяжких захворюваннях нирок, що супроводжуються зниженням їх функції, так як калій виводиться з організму з сечею. Якщо у хворого є порушення функції нирок, це може призвести до затримки калію в організмі і гіперкаліємії (підвищеному вмісту калію в крові) — стан, загрозливому для життя хворого.

Ознаками гіперкаліємії є сонливість, сплутаність свідомості, болі в м’язах кінцівок живота, болі в мові, парези (тимчасове знерухомлення) і паралічі м’язів (у тому числі парез мускулатури кишечника), зниження артеріального тиск, рідкісний пульс (брадикардія), порушення серцевого ритму. Може наступити зупинка серця і загибель хворого.

Протипоказання для призначення панангина з боку наднирників

Протипоказанням для застосування панангіа є виражена недостатність надниркових залоз, яка може розвиватися при їх частковому видаленні, а також внаслідок розпаду клітин під час травм, при великих опіках шкіри та інших тканин, масивному гемолізі (руйнуванні еритроцитів, наприклад, при переливанні несумісної крові) , при хворобі Аддісона (хронічної недостатності кори надниркових залоз) і ряді інших станів.

У всіх цих випадках панангін протипоказаний через те, що різко зменшується синтез мінералокортикоїдів — гормонів наднирників, що регулюють водно-сольовий обмін в організмі. Мінералокортикоїди збільшують збільшують виведення з організму іонів калію і якщо в організмі бракує цих гормонів, відбувається затримка калію — гіперкаліємія.

Протипоказання для призначення панангина з боку серця

Панангин не призначають при атріовентрикулярній блокаді II-III ступеня у поєднанні з нормальною кількістю калію в крові. Атріовентрикулярною блокадою називається порушення провідності серцевих імпульсів від передсердь до шлуночка серця.

Атріовентрикулярна блокада (AV блокада) є одним із самих тяжких порушень провідності серця. Серцевий ритм при цьому різко сповільнюється, що може призводити до втрати свідомості і явища гострої серцевої недостатності. Ознаками AV блокади є загальна слабкість, втомлюваність, запаморочення, задишка, потемніння в очах.

AV блокади серця зазвичай розвиваються на тлі різних серцевих захворювань, наприклад, на тлі ішемічної хвороби серця (ІХС). Тому так важливо проведення своєчасного лікування цього захворювання і виявлення його ускладнень.

Калій призводить до погіршення передсердно-шлуночкової провідності, тому додаткове його надходження в організм з Панангін може викликати погіршення стану хворого.

Інші протипоказання для призначення панангина

Протипоказанням для призначення панангина є зневоднення організму. Коли організм втрачає рідину (наприклад, при отруєнні, гострої кишкової інфекції з блювотними масами і рідким стільцем) з організму разом з нею видаляється натрій, який є антагоністом калію. Тому в організмі підвищується концентрація калію в крові (рідини-то стало менше). Одночасно може різко збільшуватися кислотність крові (ацидоз), який також буде сприяти підвищенню калію в крові. Додатковий прийом панангина може призвести до гіперкаліємії.

Важка міастенія також є протипоказанням для призначення панангина, так як при цьому аутоалергічних захворювань (сопровождающимся алергією на власні тканини) наростає м’язова втома і слабкість. Магній, що міститься в панангін, сприяє розслабленню мускулатури, а значить, буде негативно впливати на таких хворих.

Не можна призначати панангін при одночасному прийомі ліків, що володіють калійзберігаючими властивостями. До таких препаратів належать, наприклад, деякі сечогінні (триамтерен, верошпирон) та знижувальні артеріальний тиск (лозартан) кошти.

Нарешті, панангін протипоказаний при підвищеному вмісті калію або магнію в крові.

З обережністю панангін призначають при вагітності (особливо у перші 12 тижнів), під час годування дитини грудьми і при AV-блокаді I ступеня.

Панангин — це лікарський препарат, який широко застосовується при лікуванні серцевих захворювань і не є токсичним. Тим не менш, застосовувати його потрібно з урахуванням протипоказань, в іншому випадку не уникнути ускладнень.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.