Панангин при вагітності — можна приймати тільки за призначенням лікаря

Вагітність — це дуже непростий стан, під впливом гормонів змінюються всі біохімічні показники, робота всіх кліток, тканин, органів і систем. Саме тому важко передбачити, як те чи інше лікарський засіб буде діяти на організм матері і дитини.

Панангин при ранньому токсикозі вагітності

До складу панангина входять солі калію і магнію. Іони магнію і калію знаходяться в основному усередині клітин, тоді як іони натрію — у позаклітинному просторі. Створюється так званий калій — натрієвий насос, який дозволяє підтримувати осмотичний тиск у клітині. При зневодненні організму, яке може розвинутися в першому триместрі вагітності в результаті раннього токсикозу, співвідношення між калієм і натрієм порушується. Спочатку організм втрачає натрій, при більш сильному зневодненні втрачається і калій, а при дуже сильному зневодненні концентрація калію в крові може збільшуватися за рахунок згущення крові.

Розібратися, на якому етапі зневоднення знаходиться дана жінка важко. Тому панангін при ранніх токсикозах вагітності може призначати тільки лікар-терапевт жіночої консультації, інакше цілком можливий розвиток гіперкаліємії — підвищеного вмісту калію в крові.

Гіперкаліємія — це важке, іноді загрозливе життя стан. Ознаками гіперкаліємії є млявість, сонливість, болі в м’язах рук, ніг, живота, мови, сплутаність свідомості. Розвиваються парези, паралічі скелетної і гладкої мускулатури (наприклад, парез гладкої мускулатури кишечника), може різко знижуватися артеріальний тиск, з’являтися брадикардія (рідкісні серцеві скорочення), в результаті чого в деяких випадках відбувається зупинка серця. Для відновлення електролітного балансу вводять зазвичай розчини з солями натрію і кальцію, які є антагоністами калію.

Панангин при серцевій недостатності у вагітних

Хронічна серцева недостатність говорить про те, що серцевий м’яз (міокард) не справляється зі своєю функцією, вона скорочується занадто слабо для того, щоб підтримувати нормальну циркуляцію крові в системі кровообігу. У такому випадку серце компенсує недостатню силу скорочень збільшенням їх частоти. Але й це може не допомогти, в такому випадку в кровоносній системі відбувається застій, рідина випотеваєт з кровоносних судин і утворюються набряки.

Для вагітної жінки це небезпечний стан, оскільки навантаження на серце постійно зростає. У такому випадку для поліпшення роботи міокарда призначаються лікарські препарати — серцеві глікозиди. Для того щоб зменшити їх токсичність, одночасно призначають препарати калію, наприклад, панангін.

Панангин при порушеннях серцевого ритму у вагітних

Порушення серцевого ритму у вагітних жінок не завжди говорять про якусь патології з боку серця. Часто він пов’язані з порушеннями з боку вегетативної нервової системи і їх зовсім не завжди потрібно лікувати. Але є і такі порушення серцевого ритму, які потрібно лікувати обов’язково. Для того щоб розібратися, чи потрібно вагітній жінці лікування, терапевт жіночої консультації направляє її на обстеження. Вже на ЕКГ можна побачити основні зміни та визначитися з діагнозом і лікуванням. Якщо діагноз викликає у терапевта сумнів, то він направляє жінку до кардіолога.

Попереднє обстеження жінки дуже важливо, так як багато препаратів для лікування порушень серцевого ритму володіють тератогенним (викликають аномалії розвитку) або ембріотоксичну (надають токсичну дію на плід) дією, особливо в першому триместрі вагітності. Тому перед початком лікування порушень серцевого ритму у вагітних необхідно зважити ризик такого лікування для здоров’я матері та плоду в порівнянні з ризиком самого захворювання.

При необхідності в таких випадках призначається комплексне лікування, в тому числі і панангін як допоміжний препарат.

Панангин при ішемічній хворобі серця у вагітних

Ішемічна хвороба серця з нападами стенокардії також може бути причиною призначення панангина під час вагітності. У цьому випадку під впливом іонів калію і магнію розширюються дрібні артерії, що сприяє кращому надходженню крові до міокарда. При цьому зменшується число і тяжкість нападів стенокардії.

Але і в цьому випадку вагітна жінка може приймати панангін тільки за призначенням лікаря. В інструкції сказано, що жодного негативного дії панангина на організм матері та дитини виявлено не було, тим не менш, наслідки впливу на організм вагітної жінки будь-якого лікарського препарату важко передбачити.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.