Панангин: макроелементи для серця

Для того щоб у всіх тканинах людського організму протікали нормальні обмінні процеси , потрібні певні макроелементи і мікроелементи. Наприклад, калій і магній регулюють роботу серцево-судинної системи. При нестачі цих речовин погіршується харчування серця, змінюється серцевий ритм. Тому при подібних порушеннях призначається панангін — препарат, який містить солі цих макроелементів: аспаргінат калію і аспаргінат магнію.

Як діє панангін

Калій та магній — це іони, зміст яких всередині клітин має бути більше, ніж у позаклітинному просторі. Вони забезпечують взаємодія молекул між собою і роботу багатьох ферментів.

Здатність міокарда (серцевого м’яза) до скорочень залежить від співвідношення іонів натрію, калію, магнію і кальцію усередині кардіоміоцитів (м’язових клітин) і в просторі навколо них. Якщо вміст калію і магнію усередині клітин зменшується, то скорочувальна здатність міокарда знижується, виникають порушення ритму серцевих скорочень. Це також призводить до підвищення артеріального тиску і розвитку атеросклерозу коронарних артерій (судин, які відповідають за кровопостачання серця).

Калій регулює обмінні процеси в міокарді, перешкоджає розвитку тахікардії (частоти серцевих скорочень більше дев’яноста в хвилину), нормалізує серцевий ритм. Він уповільнює зростання атеросклеротичних бляшок, які звужують просвіт коронарних судин. Завдяки цьому міокард отримує достатньо кисню для нормальної роботи.

Магній впливає на метаболізм білків і вуглеводів, знижує частоту серцевих скорочень і зменшує потребу серцевого м’яза в кисні. Цей макроелемент сприяє розширенню просвіту дрібних артерій, у тому числі і коронарних, що призводить до збільшення кровотоку по ним.

Поєднання калію і магнію в одному препараті пов’язано з тим, що зазвичай дефіцит цих макроелементів виникає одночасно. Крім того, в такій комбінації вони зменшують токсичність серцевих глікозидів — препаратів, які часто призначаються хворим із серцевою недостатністю. Панангін випускається у вигляді розчину для внутрішньовенного введення і таблеток.

Показання та протипоказання для прийому

Показання для призначення таблеток і розчину препарату:

 • Хронічна серцева недостатність, стан після перенесеного інфаркту міокарда (як один з компонентів комплексної терапії);
 • Порушення серцевого ритму (особливо шлуночкові аритмії);
 • Лікування серцевими глікозидами (в якості додаткового препарату).
 • Також рекомендується приймати панангін в таблетках при недостатньому надходженні калію і магнію з їжею. Препарат може бути призначений при лікуванні сечогінними препаратами, які не володіють калійзберігаючим ефектом.

  Панангин у вигляді таблеток і розчину для внутрішньовенного введення протипоказаний при наступних станах:

 • Ниркова недостатність (гостра або хронічна);
 • Олігурія (стан, при якому кількість виділеної за добу сечі не перевищує п’ятисот мілілітрів) і анурія (стан, при якому сеча не надходить у сечовий міхур, через це вона перестає виділятися);
 • Хвороба Аддісона (ендокринне захворювання, при якому наднирники перестають виробляти потрібну кількість гормонів);
 • Атріовентрикулярна блокади (порушення проведення нервових імпульсів з передсердь у шлуночки серця);
 • Кардіогенний шок (важкий стан, що характеризується різким зниженням здатності міокарда до скорочень, падінням артеріального тиску та значним зменшенням кровопостачання всіх органів і систем організму);
 • Підвищений вміст калію і магнію в сироватці крові;
 • Індивідуальна непереносимість компонентів препарату.
 • Панангин в таблетках також не призначається при:

 • Важкою міастенії (вираженої слабкості і стомлюваності м’язів);
 • гемоліз (руйнування еритроцитів — червоних кров’яних клітин);
 • зневоднення організму;
 • порушення обміну амінокислот;
 • ацидоз (зменшенні pH крові) на тлі якихось обмінних порушень.
 • При вагітності (особливо в перші три місяці) і під час годування груддю препарат потрібно приймати з особливою обережністю.

  Побічні дії

  При прийомі препарату можуть виникнути побічні дії з боку різних систем організму:

 • З боку нервової системи: парестезії (відчуття поколювання, оніміння, повзання мурашок), відчуття жару, запаморочення, судоми.
 • З боку серцево-судинної системи: порушення проведення нервових імпульсів з передсердь у шлуночки серця, поява позачергових серцевих скорочень (екстрасистол), зниження артеріального тиску, почервоніння шкіри на обличчі, флебіт (запалення стінок вен), тромбоз вен.
 • З боку травного тракту: відчуття печіння або дискомфорт в підшлунковій області (характерно для хворих з холециститом або гастритом з дуже низькою кислотністю шлункового вмісту), сухість у роті, нудота, блювання, діарея. У дуже рідких випадках можуть з’явитися болі в животі, метеоризм, виразка слизової оболонки шлунка і кишечника, кровотечі з судин цих органів, перфорація кишкової стінки.
 • З боку органів дихання: зміна частоти або глибини дихання.
 • Взаємодія панангина з іншими ліками

  Якщо панангін застосовується спільно з сечогінними препаратами, які володіють калійзберігаючим дією (верошпирон, триамтерен),?-адреноблокаторами (метопролол), гепарином, інгібіторами АПФ (енап, лізиноприл, фозиноприл), нестероїдними протизапальними засобами (вольтарен, німесулід), то значно збільшується ризик розвитку гіперкаліємії (підвищеного вмісту калію в сироватці крові). Це стан небезпечно розвитком серйозних порушень ритму серцевих скорочень або може стати причиною зупинки серця. Тому при одночасному прийомі таких препаратів потрібно постійно контролювати рівень калію в плазмі крові.

  Панангин знижує ефективність деяких антибактеріальних препаратів (наприклад, тетрацикліну, неоміцину, стрептоміцину, поліміксину). При одночасному прийомі із серцевими глікозидами дія останніх зменшується.

  Перед тим як почати приймати панангін, потрібно проконсультуватися з лікарем і пройти необхідне обстеження. При дотриманні цих умов лікування буде найбільш ефективним.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.