Панангин — інструкція препарату про механізм його дії

Панангин — це комбінований препарат, до складу якого входять солі калію і магнію. При комплексному впливі мінеральних речовин нормалізується обмін речовин в клітинах серцевого м’яза — міокарда. Тому панангін знайшов широке застосування при лікуванні самих різних захворювань серцево-судинної системи.

Механізм дії панангина

Панангин — це комбінований препарат, який заповнює дефіцит калію і магнію в організмі. Випускається він угорської фармацевтичної компанією Гедеон Ріхтер в драже (в 1 драже міститься 158 мг аспартату калію і 140 мг аспартату магнію) і у вигляді розчину для внутрішньовенного введення в ампулах по 10 мл (в 1 ампулі міститься 452 мг аспартату калію і 400 мг аспартату магнію ). Аналогом панангина є вітчизняний лікарський препарат аспаркам.

Механізм дії панангина заснований на тому, що іони калію і магнію життєво необхідні клітинам серцевого м’яза, так як в якості складових частин ферментів (коферментів) беруть участь у багатьох біохімічних реакціях, що входять до складу обміну речовин.

Правильне співвідношення іонів калію, магнію, кальцію і натрію всередині клітин і в позаклітинному просторі підтримує нормальну скоротливу здатність серцевого м’яза. Дефіцит іонів калію і магнію усередині клітин міокарда призводить до порушень серцевого ритму, підвищення артеріального тиску, розвитку ішемічної хвороби серця та порушень обміну речовин в серцевому м’язі, а також до підвищення токсичності серцевих глікозидів — лікарських препаратів, які призначаються при слабкості серцевого м’яза.

Іони магнію беруть участь у біохімічних реакціях синтезу білків і отримання енергії з вуглеводів. При нормальному вмісті в клітинах міокарда іонів магнію серцевий м’яз скорочується рідше і менш напружено, що призводить до скорочення її потреби в кисні, а значить до більшої витривалості до його нестачі, тобто до скорочення частоти і тяжкості нападів стенокардії. Під дією іонів магнію відбувається також зниження скорочувальної здатності гладкої мускулатури стінок дрібних коронарних (живлять серцевий м’яз) артеріол, що призводить до їх розширення і до посилення коронарного кровотоку.

Поєднання солей калію і магнію в панангін обумовлено тим, що зменшення кількості калію в організмі майже завжди супроводжується зменшенням кількості і магнію. Ці мінеральні речовини прекрасно поєднуються один з одним.

Показання та протипоказання для призначення

Панангин призначають у складі комплексного лікування при різних серцевих захворюваннях (ішемічної хвороби серця, різних аритміях, серцево-судинної недостатності). Крім того, їх завжди призначають у поєднанні з серцевими глікозидами, так як вони знижують токсичність останніх. Панангін в таблетках призначають при недостатньому вмісті солей калію і магнію в їжі.

Протипоказаннями для призначення панангина у вигляді драже для прийому всередину є: виражена міастенія (аутоімунне нервово-м’язове захворювання, що характеризується патологічно швидкої м’язової стомлюваністю), тяжкі порушення функції нирок з порушенням їх функції, підвищений вміст калію або магнію в організмі, виражені серцеві блокади (при відсутності дефіциту калію в крові), гемолітична анемія (з розпадом еритроцитів), недостатність надниркових залоз, шок, важкі захворювання, що супроводжуються порушенням кислотності крові (ацидозом) і зневодненням. Не можна застосовувати панангін також у тому випадку, коли хворий приймає лікарські препарати, що сприяють затримці калію в організмі.

За свідченнями і з обережністю можливе застосування панангина при вагітності та годуванні дитини грудьми.

Побічні ефекти

Побічна дія панангина найчастіше проявляється на фоні підвищеного вмісту калію і магнію в крові:

 • з боку центральної та периферичної нервової системи — можливі порушення чутливості, зниження нервово-м’язових рефлексів, судоми;
 • з боку серцево-судинної системи — серцеві блокади, порушення серцевого ритму, зниження артеріального тиску, почервоніння шкіри обличчя;
 • з боку органів травлення — нудота, блювота, пронос, неприємні відчуття або болі в верхній частині живота;
 • ще побічні ефекти — пригнічення дихання, відчуття жару.
 • При швидкому внутрішньовенному введенні можливий появи ознак підвищеного вмісту калію і магнію в крові: спраги, почервоніння обличчя, м’язової слабкості, зниження нервово-м’язових рефлексів, млявості, судом, пригнічення дихання, різке зниження артеріального тиску, порушень серцевого ритму. У деяких випадках можливий розвиток коми.

  Панангин — це лікарський препарат, який допоможе при серцевих захворюваннях.

  Галина Романенко

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.