Палички ламінарії в гінекології: забуте старе

Однією з проблем, з якою стикаються акушери -гінекологи, є розширення цервікального каналу. Механічне розширення шийки матки призводить до її розривів, формуванню істміко-цервікальної недостатності, і, як результат, до невиношування вагітності. Розширення шийки матки перед початком родовозбуждения препаратами простагландинів загрожує розвитком аномалій пологової діяльності, передчасне вилиття навколоплідних вод і навіть інтранатальної (у пологах) загибеллю плоду. Палички ламінарії в гінекології і акушерстві застосовувалися кілька десятиліть тому, були незаслужено забуті, але знову здобувають свої позиції в акушерсько-гінекологічній практиці.

Палички ламінарії

Палички ламінарії (від латинського Laminaria digita, Laminaria japonica, що означає морську водорість) — це продукт, який вироблений з стебла ламінарії, що представляє собою натуральні розширювачі цервікального каналу. Палички ламінарії щільні і негнучкі, довжина їх становить 5-6 см, а товщина варіює від 2 до 10 мм. Основна їхня риса полягає в здатності збільшуватися в поперечному розмірі в три-чотири рази за рахунок притягання і вбирання рідини при попаданні у вологе середовище.

Водорості, з яких виготовляють палички ламінарії, виростають в холодних північних морях і в Японському морі.

Показання до використання

Розширення цервікального каналу за допомогою паличок ламінарій проводиться в наступних ситуаціях:

 • підготовка шийки матки до пологів (особливо при наявності тугий і нерастяжимой шийки);
 • підготовка шийки матки до родостимуляції у випадках ускладненої вагітності (резус-конфлікт, важкий гестоз, внутрішньоутробна затримка розвитку плода, антенатальна загибель плода);
 • розширення цервікального каналу перед внутрішньоматковими маніпуляціями (аборт, діагностичне вишкрібання порожнини матки, гістероскопія);
 • «дозрівання» шийки матки перед перериванням вагітності більше дванадцяти тижнів.
 • На чому заснована дія паличок ламінарій?

  Механізм дії паличок ламінарії досі остаточно не вивчений. Дослідники схиляються до думки, що в розширенні цервікального каналу грають роль два основних фактори. Перший фактор заснований на високій гігроскопічності паличок ламінарії, в результаті чого вони товщають і виробляють механічний тиск на стінки цервікального каналу і його розширення. Другий фактор — це здатність паличок ламінарії впливати на освіту маточного простагландину Ф2а і збільшувати його вироблення. Матковий простагландин Ф2а утворюється з арахідонової кислоти, яка в певній кількості входить до складу паличок. Простагландини, посилено виробляються під впливом паличок ламінарій, сприяють розширенню і розм’якшенню цервікального каналу.

  Спосіб введення

  Перед введенням паличок ламінарії необхідно обробити розчинами антисептиків піхву і шийку матки. У піхві вводять дзеркала, цервікальний канал при необхідності зондується (у випадках перегину матки або наявності извитого шийного каналу). Шийка матки фіксується кульовими щипцями. Паличку ламінарії захоплюють затискачем з кінця, від якого відходять нитки, необхідні для подальшого видалення. Перед введенням в цервікальний канал палички ламінарії слід змочити (наприклад, фізіологічним розчином). Палички вводяться в шийного каналу паралельно один одному, так, щоб вони щільно заповнили цервікальний канал. Введення паличок проводиться до внутрішнього зіва шийки матки, при цьому їх кінці трохи виступають за межі зовнішнього зіва. Щоб уникнути мимовільної експульсіі (випадання) паличок з цервікального каналу, у зовнішнього зіву розташовують декілька згорнутих стерильних маткових серветок.

  Перед проведенням аборту в терміні до 12 тижнів вводиться від одного до чотирьох паличок на період від шести до шістнадцяти годин. Якщо планується переривання вагітності в пізніх термінах, палички ламінарії вводяться дворазово.

  Побічні ефекти і ускладнення введення паличок

  Після введення паличок ламінарій деякі пацієнтки відчувають дискомфорт і незначні болі внизу живота. Можлива поява кров’янистих виділень. До ускладнень відносяться: розкриття плодових оболонок і вилиття вод, потрапляння палички в порожнину матки.

  Ганна Созінова

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.