П’ятнадцятий тиждень вагітності: потрібно набиратися сил

На 15 тижні ви вже виглядаєте вагітної. З ростом плоду внутрішні органи зсуваються, поступаючись місцем дедалі більшого матці. Можливо, вам доведеться їсти меншими порціями, але частіше, щоб не страждати від голоду. Через стиснення травних органів можливі печія, нетравлення і метеоризм. Можливо, вам доведеться частіше ходити в туалет. Також може відбуватися затримка рідини в організмі. Ймовірно, вже варто почати носити спеціальний одяг для вагітних.

Про майбутньої матері

Матка знаходиться посередині між лобкової кісткою і пупком. Ви можете відчути перейми Брекстона-Хікса. Це майже безболісні і рідкісні сутички, які є як би репетицією справжніх пологів. Однак, якщо ви відчуваєте, що сутички відбуваються частіше, ніж п’ять за годину, при тому що ви перебуваєте в спокої, або ви відчуваєте сильний біль, викликайте лікаря.

У найближчі п’ять тижнів вам запропонують здати аналіз для вимірювання чотирьох показників в крові — альфа-фетопротеїну, хоріонічного гонадотропіну, ингибина А і естрогену, що виробляється плацентою. Це комплексне обстеження допомагає виявити синдром Дауна. Якщо ви старше 35 років або тест показав підозрілі результати, вам можуть рекомендувати амніоцентез — зразок амніотичної рідини беруть за допомогою спеціальної голки.

У вас можуть з’явитися такі характерні для вагітності симптоми, як забудькуватості неуважність і незграбність. Останнє можна пояснити різними причинами:

 • Зсув центру тяжіння. Обсяг тіла збільшується, його пропорції змінюються, що призводить до зміщення центру ваги. Довгі роки ви спокійно ходили звичним чином, але тепер тілу доводиться підтримувати баланс в ситуації, що змінилася. Не дивно, що ви спотикаєтеся! Щоб уникнути падінь, вибирайте взуття на плоскій підошві і відмовтеся від високих каблуків.
 • Затримка рідини. Ще одна можлива причина — затримка рідини в організмі. Набагато складніше утримувати предмети опухлими пальцями.
 • Ослаблені суглоби. Щоб дати місце зростаючому плоду, шкіра, м’язи і суглоби розтягуються і розслабляються. Особливий гормон вагітності, релаксин, викликає ці зміни. Так само, як зі зміненим центром ваги — просто візьміть до відома, що ваші м’язи слабкіше, ніж були до вагітності.
 • Втома. Під час вагітності організм відчуває серйозний тиск, тому ви швидше втомлюєтеся. Можливо, вам потрібен просто зайва година сну.
 • Однак якщо вам здається, що ви стали надмірно незграбні, зверніться до лікаря. Можливо, є якісь додаткові причини.

  І, нарешті, на цьому тижні ви можете відчути найщасливіший симптом вагітності — малюк починає рухатися! Ви можете відчути тріпотіння в матці.

  Про дитину

  Плід досягає більш ніж 10 см в довжину і важить близько 50 г (він розміром з маленьке яблуко). На 15 тижні малюк може випрямляти і згинати кінцівки. І він вже достатньо великий, щоб ви відчули ці рухи. Він уже навіть може смоктати палець. Його кістки продовжують рости і стають твердіше. Шкіра ще дуже тонка і прозора, крізь неї просвічують вени. Починає зростати тонкий пушок, який будуть продовжувати рости до 28 тижня і зникне до пологів. А на голові вже формуються волосся та брови.

  Рада тижня

  Звикайте спати на лівому боці — це сприяє циркуляції крові. Якщо ви будете спати на спині або на животі після четвертого-п’ятого місяця вагітності, це може призвести до зайвого тиску на матку і недостатнього кровопостачання плода. Спробуйте підкладати подушки під спину і між ніг. Деякі виробники випускають спеціальні подушки для всього тіла, призначені для вагітних.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.