П’ять табу вагітних жінок: правда чи забобони?

Коли ви очікуєте дитини, все навколо раптом опиняються експертами в тому, що вам можна і потрібно робити, а що — категорично заборонено. Відмовитися від другої чашки кави після обіду або погодитися на якийсь час відкласти поїздку по Європі, про яку ви давно мріяли, непросто, але численні медичні дослідження показують, що вагітним жінкам потрібно дотримуватися особливої обережності (особливо якщо врахувати, що ці дев’ять місяців можуть вплинути на всю подальше життя дитини).

1. Алкоголь

В якій кількості можна споживати алкогольні напої під час вагітності? За усталеній думці, спиртне вагітним жінкам зовсім протипоказано.

Оскільки алкоголь не відноситься до числа життєво необхідних продуктів, без нього цілком можна обійтися протягом року (період вагітності і подальшого грудного вигодовування). Навіщо ризикувати? Споживання алкоголю в період вагітності підвищує ризик викидня і передчасних пологів. Більш того, деякі дослідження також показали, що періодичне споживання спиртного під час вагітності підвищує ймовірність народження мертвонародженої дитини. Алкоголізм матері призводить до формування плодового алкогольного синдрому в дитини, який може включати вроджені каліцтва, недорозвинення різних відділів головного мозку, розумову відсталість, порушення координації руху, агресивна поведінка і пр. порушення.

Спостереження також показали, що споживання спиртного під час вагітності в деяких випадках призводить до лейкемії у дитини, зниження вироблення сперми у хлопчиків по досягненню ними статевої зрілості і деяким епігенетичні зміни у мишей.

Небезпеки алкоголізму і регулярного споживання спиртного широко відомі, але наскільки шкідливо для дитини, якщо майбутня мати зрідка пропускає чарочку за компанію? На жаль, точної інформації про це немає, так як більшість досліджень вивчають вплив алкоголізму на розвиток майбутньої дитини. Але, за даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, навіть незначне споживання спиртного під час вагітності (1-4 келиха легкого вина в тиждень) може призвести до затримки розвитку плода і, як наслідок, до когнітивних і соціоемоціональним відхилень у дитини, які починають проявлятися у віці 3 — 5 років.

2. Кава

Кофеїн і кава, найпопулярніший продукт, його містить, впродовж кількох десятиліть залишаються предметом спору в медичному співтоваристві. Всім відомо, що кофеїн через плаценту потрапляє в кров плода і може прискорювати його серцебиття і ритм дихання. Але невідомо, наскільки це шкідливо для дитини, і чи шкідливо взагалі. Як і в дослідженнях впливу алкоголю, при вивченні впливу кофеїну на організм плода беруться крайності — вісім або нуль чашок кави в день.

Правда, одне відомо достеменно: кофеїн погіршує всмоктуваність заліза в організмі матері, що теоретично може призвести до залізодефіцитної анемії. Оскільки вагітні жінки споконвічно схильні до анемії, споживання кофеїновмісних продуктів може мати неприємні побічні ефекти: запаморочення, втома і порушення серцевого ритму.

Ретроспективне дослідження за участю жінок, вагітність яких припала на шістдесяті, показало, що збільшене споживання кофеїну викликає крипторхізм (неопущення яєчок) у хлопчиків, навіть при виключенні інших факторів, таких як споживання спиртного, куріння і вплив хімікатів. Враховуючи відсутність подібних досліджень, експерти рекомендують майбутнім матерям обмежити споживання кави, а не повністю виключити його з раціону.

3. Гаряча ванна

Коли температура тіла матері піднімається вище 39 градусів Цельсія, її серцебиття сповільнюється, і ембріон отримує менше кисню. Підвищення температури тіла внаслідок захворювання або під дією зовнішніх факторів також підвищує ризик викидня у перші шість тижнів вагітності.

Головне — уникнути критичного підвищення температури тіла. Гаряча ванна, якщо це не окріп і якщо вона не заподіює дискомфорту, навряд чи буде мати негативні наслідки. Але ось водні процедури в лазні, сауні або джакузі категорично не рекомендуються.

Вагітні жінки, що проживають у тропічному кліматі, повинні стежити за тим, щоб уникнути перегрівання — не виходити на вулицю в жарку погоду і користуватися кондиціонерами повітря, щоб уникнути різкого перепаду температур. А що можна порадити жінкам, які хочуть продовжувати тренуватися і під час вагітності?

В цілому, це питання суто індивідуальний. Деякі жінки здатні до пізнього строку продовжувати тренуватися в звичному для них режимі, в той час як інші болісно реагують на будь фізичне зусилля, ускоряющее серцевий ритм. Пам’ятайте: при появі тривожних симптомів — кволості, запаморочення, прискорення серцебиття чи дегідратації (зневоднення) — слід негайно припинити заняття і звернутися до лікаря або акушерці, незалежно від того, наскільки звичні для вас вправи. Завжди прислухайтеся до себе, до свого організму, і не тільки під час вагітності.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.