Ознаки вагітності: як росте живіт

Живіт вагітної жінки росте швидко. При цьому вже на ранніх термінах по зростанню (величиною стояння дна) матки можна дуже точно визначити термін вагітності. На більш пізніх термінах живіт у жінок зростає вже не так однаково і за його величиною про терміни судити важко, оскільки це залежить від різних причин.

Як змінюється матка під час вагітності

Під час вагітності змінюється величина, форма, положення, консистенція матки, а також збудливість її м’язів. Матка поступово збільшується протягом всієї вагітності. Її збільшення відбувається головним чином за рахунок гіпертрофії (збільшення в обсязі) м’язових волокон. Одночасно відбувається розмноження м’язових волокон, зростання знову утворених м’язових елементів м’язово-волокнистого каркаса матки.

Розростається і слизова внутрішня оболонка матки, в ній збільшується кількість залоз, самі залози збільшуються в обсязі, розростається судинна мережа. З цього моменту слизова оболонка матки називається децидуальної або відпадає. Збільшуються і нервові елементи, різко зростає кількість чутливих рецепторів, які будуть мати велике значення під час передачі імпульсів від матері до плоду.

Матка є не тільки плодовместіліща, що оберігає плід від несприятливих зовнішніх впливів, але і органом обміну речовин, що забезпечує плід ферментами і біохімічними сполуками, необхідними для пластичних процесів швидко розвивається плоду. Всі ці речовини поступово накопичуються в стінках матки.

Як росте живіт в першому триместрі вагітності

У перший триместр вагітності (до дванадцяти тижнів включно) розмір матки і відповідно термін вагітності визначається шляхом бімануального (внутрішнього) дослідження. Матка на цьому терміні розташовується в малому тазу. Найбільш ранній термін вагітності, який вдається визначити за розміром матки, дорівнює п’яти тижнях. У п’ять тижнів матка злегка збільшується і з грушоподібної стає більш округлої. У вісім тижнів розмір матки дорівнює приблизно розміру середнього жіночого кулака, До дванадцяти тижнів матка виростає до розмірів чоловічого кулака, і доходить до лобка, злегка виступаючи над ним. Зовні, звісно ж, збільшення матки не видно, а от живіт до дванадцятому тижні збільшується за рахунок збільшення підшкірно-жирового прошарку — організм готується захищати дитину від можливих травм.

Як росте живіт в другому триместрі вагітності

Другий триместр вагітності — це тринадцятий — двадцять четверта тиждень. Після дванадцятого тижня вагітності зростаюча матка може промацуватися через черевну стінку, тому з цього терміну її величину визначають по висоті стояння дна над лобком і по відношенню верхнього рівня матки (дна) до пупком і мечовидним відростком (нижнього кінця) грудини (довгої кістки посередині передньої поверхні грудної клітки, до якої приєднуються ребра). Величина стояння дна матки вимірюється спеціальною вимірювальною стрічкою.

У чотири акушерських місяця або шістнадцять тижнів (акушерський місяць дорівнює чотирьом тижням) дно матки виступає над лобком на шість сантиметрів і розташовується майже на середині відстані між пупком і лобком. У двадцять тижнів матка вже на дванадцять сантиметрів виступає вище лобка або перебуває на чотири сантиметри нижче пупка, в двадцять чотири тижні вона розташовується на рівні пупка і на вісімнадцять — двадцять сантиметрів вище лобка.

Як росте живіт в третьому триместрі вагітності

Під час третього триместру вагітності (з двадцять п’ятого тижня до пологів) матка росте особливо інтенсивно в основному за рахунок росту плода. У двадцять вісім тижнів матка знаходиться на двадцять чотири — двадцять шість сантиметрів вище лобка, в тридцять два тижні — на двадцять вісім — тридцять, а дно її знаходиться на середині відстані між пупком і мечовидним відростком.

За чотири тижні до пологів (у тридцять шість тижнів) матка розташована прямо під мечовидним відростком, тобто на тридцять чотири — тридцять шість сантиметрів вище лобка, а в сорок тижнів вона опускається на кілька см, що говорить про те, що скоро почнуться пологи.

Термін доношеній вагітності відрізняють від недоношеною не тільки по висоті стояння дна матки, але і по окружності живота, формі пупка і діаметру головки плоду. У тридцять два тижні вагітності окружність живота і діаметр головки менше (приблизно відповідно вісімдесят — вісімдесят п’ять і дев’ять — десять сантиметрів), пупок злегка згладжений, а сорок тижнів ці параметри дорівнюють дев’яносто і дванадцять сантиметрів, пупок значно випнутий.

При першій і повторної вагітності висота стояння матки різні. Це залежить від того, що у первісток жінок пружна черевна стінка стримує випинання живота вперед, тоді як при повторній вагітності такого стримуючого чинника вже немає, тому окружність живота більше. Черевний прес взагалі має велике значення під час вагітності: більш розвинені м’язи і пружна черевна стінка краще захищають дитину від травм і різких рухів матері.

За збільшення живота вагітної жінки можна судити про термін вагітності.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.