Ознаки циститу — не завжди те, що ви думаєте

Цистит — це захворювання, яке рідко протікає важко, але симптоми його вкрай неприємні і болючі. Всі, хто хоча б раз відчув їх на собі (а це більшість жінок і деяка частина чоловіків) не хотіли б повторення. Але щоб цистит не повторився, потрібно вчасно звертатися за медичною допомогою.

Ознаки гострого циститу

Гострий цистит починається різко, зазвичай через добу після провокуючого моменту (переохолодження, сексу, якогось токсичного впливу). Спочатку у хворого з’являються часті хворобливі сечовипускання і біль у нижній частині живота. Протягом доби частота і болючість сечовипускань наростає, в кінці їх може з’являтися кров. Частота сечовипускань може бути різною: від помірної до безперервних наказових позовів. Іноді хворий не в змозі утримувати сечу від постійних сильних болів.

У деяких випадках гострий цистит протікає важко, з високою температурою, ознобом, нездужанням. Вся сеча в такому випадку буває забарвлена кров’ю — це ознака геморагічного циститу.

Зазвичай всі ознаки захворювання минають через кілька днів навіть у тому випадку, якщо цистит не лікують. Якщо ж захворювання затягується, то, швидше за все, це говорить про те, що для цього є якась причина, звичайно це якась перешкода на шляху відтоку сечі. Найчастіше такі цистити бувають у чоловіків на тлі збільшення передміхурової залози (вона здавлює сечовивідні шляхи) або звуження (стриктури) сечівника (уретри). Стриктура уретри часто буває результатом самолікування при різних статевих інфекціях.

Порушення в стінці сечового міхура при гострому циститі зазвичай не заглиблюються далі поверхневої слизової оболонки. У важких випадках слизова оболонка уражається повністю і відокремлюється від стінки сечового міхура, утворюючи кровоточать ерозії і виразки.

Дуже рідко процес все ж зачіпає всю стінку сечового міхура, викликаючи її відмирання — це так званий гангренозний цистит.

В аналізі сечі при гострому циститі під мікроскопом можна побачити скупчення великої кількості лейкоцитів, свіжих еритроцитів і бактерій. Для підтвердження діагнозу гострого циститу такого аналізу досить.

Ознаки хронічного циститу

Хронічний цистит може протікати по-різному: з частими загостреннями, з рідкими загостреннями, з безперервним перебігом і безсимптомно (приховано). За характером змін стінки сечового міхура хронічні цистити діляться на катаральні, виразкові, геморагічні, гангренозні, інтерстиціальні.

Загострення хронічного циститу протікає з менш вираженими ознаками, ніж гострий цистит. Ознаками катарального циститу є часті хворобливі сечовипускання і біль внизу живота, геморагічний і виразковий цистит проявляються постійною присутністю крові в сечі, гангренозний — важким станом і прободением сечового міхура. Якщо цистит протікає довго, то сечовий міхур може зменшуватися в розмірі і втрачати свою функцію — збору сечі.

Але найважче протікає інтерстиціальний цистит, який характеризується утворенням в стінці сечового міхура невеликих абсцесів, розкриваються всередину сечового міхура. На місці вскрившіхся абсцесів утворюється виразка, яка поширюється вглиб сечового міхура, пронизуючи всі його верстви. З часом виразка рубцюється, рубці зазвичай грубі, стягують стінку сечового міхура. Як тільки виразка зарубцювалася, на іншому місці з’являється новий абсцес, а потім і виразка. Так поступово сечовий міхур зморщується і повністю втрачає свою функцію. При інтерстиціальному циститі цей процес розвивається досить швидко.

При хронічному циститі найбільшому впливу піддається сечоміхуровий трикутник — область сечового міхура між місцями входу сечоводів і виходу уретри. Цистит мочепузирного трикутника називається трігонітом, а місця виходу із сечового міхура в уретру — шечно циститом.

При підозрі на хронічний цистит проводиться повне обстеження хворого: необхідно з’ясувати, чому процес прийняв хронічний характер. Причиною найчастіше є анатомічні зміни в органах сечовивідних шляхів, які створюють перешкоди для відтоку сечі. Для їх виявлення проводять лабораторні (загальний аналіз крові, сечі, посів сечі на живильні середовища), ультразвукові та рентгенологічні дослідження. Але самим достовірним методом дослідження є цистоскопія — огляд внутрішньої поверхні сечового міхура за допомогою цистоскопу, який дозволяє виявити будь-які зміни в його стінці.

Цистит може тривати роками і призвести до повної втрати функції сечового міхура, в такому випадку врятує лише операція. Щоб не доводити себе до такого стану, потрібно вчасно звертатися до уролога.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.