Ожина: смачна і цілюща ягода

Ожина — це корисна, красива ягода, ім’ям якої названо один з найпопулярніших в даний час мобільних телефонів (Blackberry) виростає в Азії, Європі, Північній і Південній Америці. В Європі її використовують вже більше 2000 років — для їжі, як ліки, а також красивою (і захисною — завдяки колючках) живоплоту. В Європі і в Росії ожина не є популярним сільськогосподарським рослиною, а в США вона широко вирощується і використовується у виробництві різних продуктів харчування.

Ожина — це рунисте багаторічна рослина з колючими гілками, яке на протязі всього життя дає нові пагони, що виростають із землі, з кореня основного рослини. Листя ожини складаються з 3-5 листочків, розташованих на одному стеблі; із них середній пелюстка, що знаходиться на кінці стеблинки — найбільший. Ожина цвіте на початку літа. У неї білі або рожеві квіти з п’ятьма пелюстками. Більша частина видів ожини є самозапильні.

Рослина ожини зазвичай починає плодоносити на другий рік і за нормальних умов залишається плодовитого протягом приблизно десяти років.

Коли квіти ожини відцвітають, на їх місці спочатку з’являються дуже маленькі зелені ягоди. Через деякий час вони стає червоними, а через 40-70 (в залежності від погодних умов) ожина поспіває і набуває чорного кольору.

Факти про ожині

 • Ожина — дуже корисна ягода; вона багата вітаміном А, тіаміном (вітамін В1), рибофлавін (вітамін В2), ніацином, вітаміном С, кальцієм, фосфором, залізом, натрієм і калієм, і іншими вітамінами і мікроелементами.
 • У 140 г свіжої ожини міститься приблизно 62 кілокалорії.
 • У Древній Греції ожину використовували для лікування різних захворювань порожнини рота і горла, а також для профілактики багатьох хвороб.
 • Кілька сторіч тому листя ожини в Європі використовували для фарбування волосся в чорний колір.
 • Недавно вчені виявили, що ожина активно бореться з вільними радикалами і, можливо, є одним з найефективніших рослин для боротьби з раковими захворюваннями.
 • У США є ферми, на яких вирощують ожину, де в кінці літа або на початку осені всі бажаючі за свої гроші можуть збирати ці корисні ягоди. Популярність таких ферм в останнім часом стрімко зростає.
 • Цілющі властивості ожини

  Фенольні сполуки, які містяться в листі ожини, такі як галова кислота і кумаровая кислота, відомі своїм потужним антиоксидантним дією. Фенольні сполуки — це спирти, які кріпляться до бензольного кільця. Галова кислота є канцерогеном — вона токсична для ракових клітин.

  Крім того, в ожині містяться феруловая кислота і кавова кислота — це речовини, здатні надавати протизапальну дію, особливо на тканини мозку, легенів і травного тракту. Вони інгібують ферменти ДОФА-декарбоксилази і 5-ліпоксигеназу і активізують калієві канали. Гідролізуемие дубильні речовини, які є в листках ожини, також володіють протизапальними властивостями. Вони розщеплюються, утворюючи галловую кислоту і глюкозу. Дія цих речовин також сприяє загоєнню ран, має знеболюючу дію і покращує роботу кишечника. Сапонін — ще одне корисне речовина, що міститься в ожині, зменшує абсорбцію холестерину і надає захисну дію на печінку.

  Флавоноїди, такі як рутин, кверцетин і кемпферол, володіють безліччю корисних властивостей. Зокрема, вони знижують кров’яний тиск і надають благотворну дію на кровоносні судини, що робить їх корисними при серцево-судинних захворюваннях.

  Ожину можна використовувати в лікуванні проносу, дизентерії, геморою, виразок, болі в горлі, кровоточивості ясен. Відвар з листя ожини допомагає при рубцях від акне, опіках і розтяжках.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Народні поради. Додайте в закладки постійне посилання.