Овуляція — як визначити з максимальною точністю?

загрузка...

Овуляція — це процес, який є частиною менструального циклу, під час якого розривається фолікул, вивільняє яйцеклітину, яка по маткових трубах переміщається в матку, і там чекає запліднення.

У тварин овуляція відбувається по-різному. Наприклад, овуляцію у самок верблюдів індукують феромони самців верблюдів. У караванах, де немає самців, у самок не буває тічки.

У кішок овуляція починається після злучки. У курей вона відбувається практично щодня. Однак тут мова піде про овуляцію у жінок.

Огляд

Овуляція відбувається на чотирнадцятий день менструального циклу (за основу береться середній цикл тривалістю 28 днів). Однак нормальною вважається овуляція, що починається в проміжку між восьмим і двадцятим днем менструального циклу, оскільки у деяких жінок дуже короткий цикл, в інших же — дуже тривалий. Визначити початок овуляції за зовнішніми ознаками в більшості випадків неможливо.

Перед овуляцією фолікул переходить через ряд трансформацій, необхідних для того, щоб яйцеклітина згодом змогла вижити. Потім у фолікулі утворюється отвір, через який яйцеклітина покидає фолікул. Вона потрапляє в матку і, якщо відбувається запліднення, впроваджується в її стінки, якщо ж ні, руйнується протягом 24 годин.

Передумови

На протяженіb процесу, який займає приблизно 375 днів або 13 менструальних циклів, в яєчниках розвивається велика група незрілих прімордіальних фолікулів, кожен з яких поступово стане преовуляторного фолікула. У преовуляторного фолікула міститься не цілком дозріла яйцеклітина і навколишня її рідина.

Під поздействіем лютеїнізуючого гормону (ЛГ) тека-клітини преовуляторного фолікула починають виробляти андростендіон, який трансформується в естрадіол, різновид естрогену. Підвищений рівень естрогену надає стимулюючу дію на вироблення гіпоталамусом гонадотропін-рилізинг гормону (ГнРГ), що служить сигналом для гіпоталамуса до викиду фолікулостимулюючого гормону (ФСГ). Подальше збільшення концентрація в крові ЛГ і ФСГ відзначає початок піріовуляторной фази, під час якої відбувається дозрівання яйцеклітини.

овуляторного фаза

ЛГ дає команду до вироблення протеолітичних ферментів, які починають руйнувати тканини фолікула, утворюючи отвір, через який яйцеклітина потрапляє в перитонеальну порожнину, і далі — на фімбрії (війки) маткових труб. Ці фімбрії допомагають яйцеклітині просуватися по маткових трубах.

До цього часу яйцеклітина пройшла першу фазу мейозу, в ході якої утворилися дві клітини — великий вторинний ооцит, який містить весь цитоплазматичний матеріал, і маленьке неактивне полярне тіло. Потім настає друга фаза мейозу, але вона припиняється в метафазі і так продовжується до запліднення. Якщо воно не відбувається, метафаза не продовжується, а яйцеклітина через добу руйнується. Внутрішня слизова оболонка матки до цього часу досягає свого максимального розміру, так само як і залози ендометрію.

постовуляторного фаза

Життєвий цикл фолікула завершується. Без яйцеклітини він зморщується, перетворюючись в жовте тіло, скупчення клітин, що виробляють естроген і прогестерон. Ці гормони змушують залози ендометрію почати вироблення проліферативного ендометрію, місця, де почнеться зростання ембріона у випадку, якщо відбудеться запліднення. Жовте тіло продовжує вироблення гормонів до початку менструації, після чого воно поступово заміщається рубцевою тканиною.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.