Овуляція і жовте тіло: зв’язок на тонкому рівні

загрузка...

Природа створила унікальний і досконалий механізм , що дозволяє жінці народжувати дітей. Цей механізм називається менструальним циклом. Саме менструальний цикл, який формується під впливом нервової та ендокринної систем, дозволяє жінці зачати, виносити і народити дитину.

Як працює менструальний цикл

Менструальний цикл починається з першого дня цієї менструації і триває до першого дня наступної менструації. Він розділений на дві фази. У першу фазу під впливом жіночих статевих гормонів естрогенів (вони секретуються яєчниками) і фоллікулстімулірующего гормону гіпофіза (ФСГ) відбувається дозрівання яйцеклітини в яєчнику. Як тільки яйцеклітина дозріє, інформація про це надходить у кору головного мозку, що викликає різке скорочення секреції ФСГ. В результаті зменшення гормональної підтримки пухирець, в якому визрівала яйцеклітина (фолікул), лопається і яйцеклітина виходить з яєчника, потрапляючи спочатку в черевну порожнину, а потім в маткову трубу.

Момент виходу яйцеклітини з яєчника називається овуляцією. Це дуже важливий момент, тому що яйцеклітина живе всього добу, а це означає, що вагітність може наступити тільки протягом цієї доби. Але чому ж вагітність настає і в інші дні? Насправді це тільки здається, адже сперматозоїди на відміну від яйцеклітини живуть в середньому три доби і цілком можуть дочекатися яйцеклітину, якщо статевий акт був раніше овуляції.

Після овуляції наступає друга фаза менструального циклу. На місці лопнув фолікула в яєчнику з’являється тимчасова залоза внутрішньої секреції — жовте тіло, яка починає секретувати жіночі статеві гормони прогестерон і в меншій мірі — естрогени. Це також відбувається під впливом гормону гіпофіза, але на цей раз іншого — лютеїнізуючого (ЛГ). Головним завданням прогестерону є захист майбутньої вагітності. Тому він знижує рухову активність м’язових волокон матки, не дозволяючи їм занадто сильно скорочуватися. Якщо вагітність не наступає, інформація про це надходить у кору головного мозку, яка дає команду ендокринній системі про припинення підтримки секреції прогестерону, кількість ЛГ скорочується, жовте тіло не секретує прогестерон, в стінці матки відбуваються судинні зміни, вона починає скорочуватися, в результаті чого відторгається внутрішня слизова оболонка і починається менструальна кровотеча.

Якщо ж настає вагітність, через тиждень зародок поступає в порожнину матки, впроваджується в її стінку і його оболонка починає продукувати ще один гормон — хоріонічний гонадотропін людини (ХГЛ). Завдання ХГЧ — ще більш стимулювати секрецію прогестерону жовтим тілом. Під впливом ХГЧ жовте тіло менструації починає швидко рости і перетворюється на жовте тіло вагітності, яке буде забезпечувати організм вагітної жінки прогестероном аж до того моменту, коли сформується плацента, яка візьме на себе всі турботи про гормональний забезпеченні вагітності, станеться це після п’ятнадцятої — шістнадцятого тижня вагітності.

Менструальна жовте тіло і жовте тіло вагітності

Менструальна жовте тіло функціонує протягом дванадцяти-шістнадцяти днів. У юнацькому віці і в клімактеричному періоді функціональна активність жовтого тіла знижена, тривалість його існування менше, ніж в дітородному віці. Прогестерон і естроген, що виділяються жовтим тілом, забезпечують правильний ритм циклічних процесів у всьому організмі жінки і, перш за все, в матці. На сьомий — восьмий день після овуляції спостерігається максимальне збільшення продукції прогестерону в крові. Потім починається зворотна еволюція жовтого тіла, на дванадцятий — чотирнадцятий день його клітини, які секретувати гормони, замінюються сполучною тканиною, що викликає скорочення матки і менструацію. А до сорока п’ятого дня після овуляції жовте тіло перетворюється на білувате тіло (рубець), розташований в речовині яєчника.

У разі запліднення яйцеклітини і утворення зародка утворюється жовте тіло вагітності, яке має значно більший обсяг і відповідно виділяє більше прогестерону, який регулює ритм скоротливої діяльності маткових труб, а також гальмує скорочувальну діяльність матки і таким чином регулює основні механізми імплантації зародка в стінку матки.

Гормональна активність жовтого тіла вагітності різко підвищується, особливо в перші три місяці вагітності. Стадія розквіту жовтого тіла продовжується до шести місяців вагітності, після чого починається його зворотний розвиток. Основна ендокринна функція жовтого тіла з четвертого місяця вагітності переходить до плаценти і надалі до кінця вагітності забезпечується функціонуванням фетоплацентарної системи.

В менструальному циклі жінки абсолютно всі ланки пов’язані між собою і збій в роботі одного якогось ланки може призвести до збою в роботі всього менструального циклу, а значить, і до неможливості народити дитину.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.