Овуляція і утрожестан — яке їх взаємодія?

загрузка...

овуляції називається процес виходу яйцеклітини з яєчника. Вийти з яєчника може тільки повністю дозріла яйцеклітина, а дозрівання її проходить під впливом ряду гормонів. Чи має до дозрівання яйцеклітини і виходу її з яєчника відношення прогестерон, який є основною діючою речовиною Утрожестану?

Процес дозрівання яйцеклітини і овуляція

Процес дозрівання яйцеклітини закладений в основі менструального циклу. В яєчнику у новонародженої дівчинки закладені яйцеклітини, оточені фолікулами. Ці яйцеклітини починають дозрівати тільки після того, як сформується менструальний цикл, тобто в підлітковому віці. Дозрівання яйцеклітини відбувається в першу половину менструального циклу під впливом фоллікулстімулірующего гормону гіпофіза (ФСГ). Разом із зростанням і дозріванням яйцеклітини збільшується і кількість продукованого клітинами фолікула жіночих статевих гормонів естрогену, під впливом яких відбуваються циклічні зміни в організмі жінки в першій половині менструального циклу. В першу чергу під впливом естрогенів розростається слизова оболонка порожнини матки (ендометрій), готуючись прийняти запліднену яйцеклітину.

Як тільки відомості про те, що яйцеклітина дозріла, потрапляють в центральну нервову систему, під її впливом змінюється гормональний фон: гіпофіз починає виробляти значно менше ФСГ, але при цьому підвищується секреція іншого гормону гіпофіза — лютеїнізуючого — ЛГ. Під дію ЛГ (на піку його концентрації в крові) фолікул лопається і яйцеклітина відправляється в «подорож», потрапляючи спочатку в черевну порожнину, а потім в маткову трубу, де можливо відбудеться її зустріч із сперматозоїдом.

А в менструальному циклі починається друга половина. У цей час на місці лопнув фолікула формується тимчасова залоза внутрішньої секреції жовте тіло, яка виробляє інший жіночий статевий гормон — прогестерон. Під дією прогестерону ендометрій припиняє збільшуватися в об’ємі і починає секретувати — виробляти секрет, необхідний для розвитку заплідненої яйцеклітини. Якщо вагітність наступає, то жовте тіло збільшується в об’ємі і виробляє набагато більше прогестерону. Надалі прогестерон виробляється дозрілої плацентою. Його будемо багато до самих пологів, а перед пологами кількість прогестерону різко знижується.

Якщо вагітність не наступила, то жовте тіло починає знижувати свою функцію, прогестерону стає все менше і без гормональної підтримки настає відторгнення ендометрію і менструальна кровотеча.

Як утрожестан впливає на овуляцію

Діючою речовиною Утрожестану є прогестерон. Основними гормонами, які стимулюють дозрівання яйцеклітини й овуляцію є гормони гіпофіза. Під впливом ФСГ яйцеклітина дозріває, а під впливом ЛГ — лопається фолікул і яйцеклітина виходить з яєчника, тобто настає овуляція.

Між жіночими статевими гормонами і гормонами гіпофіза існує наступна залежність: чим більше виробляється статевих гормонів, тим менше потрібно гонадотропних гормонів гіпофіза, які стимулюють їх вироблення. І навпаки, якщо жіночих статевих гормонів мало, то кількість гонадотропних гормонів гіпофіза збільшується.

А так як утрожестан — це прогестерон, то, значить, при його великій кількості в період овуляції буде пригнічувати вироблення ЛГ гіпофізу і овуляція може затримуватися. Але цей незначний вплив, яке гінекологи зазвичай не враховують.

Для чого призначається утрожестан

Утрожестан призначається в тому випадку, коли у другій половині менструального циклу виробляється недостатньо прогестерону. Така ситуація призводить до безпліддя. Тому курс лікування прогестероном проводиться за певною схемою, починаючи з дня овуляції.

В інструкції до утрожестану рекомендується призначати його з 16-17-го дня менструального циклу. Таке призначення дійсно нормалізує менструальний цикл у тому випадку, якщо він порушився «з вини» прогестерону.

Має значення і попереднє обстеження жінки, так як утрожестан має ряд протипоказань для застосування. Його не можна застосовувати при підвищеній згортання крові, тяжких захворюваннях печінки, злоякісних пухлинах молочних залоз і жіночих статевих органів. З обережністю утрожестан призначають і при ряді інших захворювань.

Утрожестан немає сенсу використовувати в якості гормонального контрацептиву, так як в гормональних контрацептиви містяться зовсім інші дозування гестагенів. Саме тому вони діють надійно. А утрожестан може загальмувати овуляцію в тому випадку, якщо у жінки вже є якісь порушення менструального циклу.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.