Отруєння грибами — не попадіться на гачок

Існує чотирнадцять різних типів отруєння грибами. Однак оскільки деякі з них зустрічаються рідко, далеко не всі типи отруєння досить добре вивчені. У будь-якому випадку при вживанні грибів потрібно бути вкрай акуратним

Шлунково-кишкові подразники

Найбільш поширений вид отруєння грибами — шлунково-кишкове отруєння. Його симптоми зазвичай з’являються в термін від 20 хвилин до 4 годин після прийому грибів у їжу; як правило, ознаками отруєння є нудота, блювання, спазми і понос. Часто ці симптоми швидко проходять самі по собі; у важких випадках потрібна госпіталізація. Прогноз при такому отруєнні дуже сприятливий.

Отруєння мускарином

мускарин міститься в таких грибах, як говорушка білувата, волоконниць, і деякі інші гриби з роду паутіннікових. Симптоми отруєння в більшості випадків з’являються через 15-30 хвилин після вживання грибів і зачіпають переважно вегетативну нервову систему. До симптомів відносяться підвищене слиновиділення, потовиділення і сльозовиділення, лактація (у вагітних жінок), сильна блювота і пронос. Ці симптоми можуть супроводжуватися порушенням зору, нерегулярним пульсом, зниженням кров’яного тиск і утрудненим диханням. Зазвичай стан пацієнтів покращується через 24 години, однак у деяких випадках отруєння мускарином може призвести до смерті в результаті порушення дихання. Протиотрутою для мускарину є атропін, але його повинен давати пацієнтові тільки лікар.

Отруєння похідними ізоксазол (мусцімол, іботеновая кислота, та інші)

Ці речовини містяться в червоному і пантерний мухомора, а також в деяких інших грибах. Всупереч поширеним помилкам, атропін не допомагає при отруєннях цього типу. Дія атропіну має схожість з ефектом ібонетовой кислоти, і він може навіть посилити симптоми отруєння.

Симптоми з’являється 30-120 хвилин після вживання грибів і зберігаються протягом декількох годин. Часто спостерігаються такі ознаки отруєння, як нудота і блювота, але отруєння цього типу відрізняється від інших симптомами, що зачіпають центральну нервову систему: сплутаність свідомості, порушення зору, конвульсії, відчуття великої фізичної сили. Іншим поширеним симптомом отруєння є сонливість — багато людей в цьому стані засинають, і їх довгий час не вдається розбудити. У рідкісних випадках отруїлася людина впадає в коматозний стан, який може тривати до 24 годин. Це часто призводить до того, що до таких пацієнтів застосовують активні заходи лікування, які виявляються практично марними — через деякий час чоловік сам приходить до тями. За останні 100 років не було зареєстровано жодного випадку смерті людини від отруєння такого роду, хоча відомо, що один турист, впавши в коматозний стан після вживання грибів, замерз на смерть. Собаки і кішки можуть загинути від токсинів, що містяться в мухоморах; тим не менш, при отруєннях тварин важливо, щоб ветеринар не застосовував евтаназію — нерідко вихованці приходять в себе і повністю одужують.

Отруєння аманітіна

аманітіна — це дуже отруйна речовина, яка міститься в багатьох грибах сімейства амонітових, в тому числі, в бліду поганку. Цей вид отруєння грибами дуже небезпечний. Без швидкої професійної допомоги в 50% випадків отруєння амонітіном настає смерть.

аманітіна — це група складних циклічних поліпептидів, які ушкоджують тканини, пригнічуючи синтез РНК у кожній окремій клітині. Симптоми отруєння аманітіна проявляються в чотири стадії:

 • Перша, латентна стадія триває від 6 до 24 годин після потрапляння токсинів в організм. У цей час токсини активно руйнують нирки і печінку отруєного, при цьому сам він не відчуває дискомфорту.
 • Друга стадія триває близько 24 годин; вона характеризується сильною блювотою, кривавим поносом і спазмами з черевної порожнини.
 • Третя стадія отруєння триває також близько 24 годин; стан пацієнта покращується і, якщо він був госпіталізований, його в деяких випадках відпускають додому.
 • На четвертій стадії отруєння трапляється рецидив; часто розвивається ниркова і печінкова недостатність, що може призвести до смерті пацієнта.
 • При підозрах на отруєння аманітіна (наприклад, якщо ви або інша людина з’їли бліду поганку, або інший гриб, в якому міститься аманитин), потрібно негайно вирушати до лікарні, не чекаючи появи симптомів. Протиотрути для аманітіна не існує і кращим способом лікування є висновок токсину з організму, перш ніж він повністю абсорбувати.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.