Отруйні рослини — чи можуть вони лікувати

У природі багато отрутних рослин, але ще Парацельс в свого часу сказав, що тільки доза робить речовину отрутою або ліками. Тому дуже багато отруйні рослини давно й успішно застосовуються для лікування різних захворювань. Так, отруйна наперстянка застосовується при лікуванні серцевих захворювань.

Яких неприємностей можна чекати при зустрічі з отруйними рослинами

На природі завжди можна зустрітися з отруйними рослинами — це зовсім не рідкість. Красиві червоні вовчі ягоди особливо приваблюють дітей, стеблинка ніжного весняного конвалії може пожувати і дорослий (багато хто любить брати у рот травинку). Часті отруєння грибами. Тому дорослі люди повинні взяти за правило і навчити цьому своїх дітей: ніколи не можна брати в рот незнайоме рослина, як би привабливо воно не виглядало. Для того щоб допомогти людині при отруєнні тим чи іншим рослиною, потрібно знати основні отруйні речовини, які ростуть у даній місцевості, механізм їх дії та правила першої допомоги.

Існує безліч отруйних рослин, що застосовуються в медицині. В якості прикладів можна розглянути наперстянку і красавку.

«Вітаміни» для серця з наперстянки

Наперстянка — це дворічна трав’яниста рослина, батьківщиною якого є Західна Європа. У нашій країні вирощується як лікарська рослина. У дикому вигляді зустрічається в середній Росії, на Північному Кавказі, на Уралі, в Краснодарському краї. Росте по лісових узліссях, невеликим гаях і лісах. Всі частини цієї рослини дуже отруйні.

З лікарською метою використовуються висушене листя наперстянки, в яких містяться серцеві глікозиди, найбільш важливі з яких — дигітоксин і гітоксін. Ці глікозиди добре всмоктуються і не руйнуються в шлунково-кишковому тракті. Їх дія починається через 2-4 години після внутрішнього застосування, досягаючи максимуму через 8-12 годин, а припиняється повністю тільки через 2-3 тижні. Після всмоктування в кров серцеві глікозиди надходять в тканини, в тому числі в серцевий м’яз. При цьому глікозиди наперстянки володіють вираженою здатністю накопичуватися в організмі.

Дія серцевих глікозидів проявляється в зміні всіх основних функцій серця. Під впливом терапевтичних доз глікозидів м’яз серця починає скорочуватися більш сильно і рідко. В результаті серце як насос перекачує більший обсяг крові. Основний терапевтичний ефект серцевих глікозидів проявляється при серцевій недостатності, коли серце не справляється зі своєю основною функцією з перекачування крові. Сильні і більш рідкісні скорочення міокарда (м’язи серця), які з’являються під впливом серцевих глікозидів, швидко відновлюють порушення кровообігу. Але передозування цього препарати дуже небезпечна, тому якщо хворому призначають серцеві глікозиди, первинну дозу їх намагаються підібрати в стаціонарі, коли хворий знаходиться під постійним спостереженням.

При передозуванні препаратів наперстянки або при випадковому отруєнні наперстянкою виникає різка брадикардія (дуже рідкісні серцеві скорочення), порушення серцевого ритму, нудота, блювання, пронос. Дуже великі дози можуть викликати зупинку серця.

При підозрі на передозування або отруєння препаратами наперстянки потрібно промити шлунок, зробити очисну клізму, дати всередину кілька таблеток активованого вугілля і викликати швидку допомогу. Якщо швидкої допомоги довго немає, через годину після прийому активованого вугілля можна дати 2 таблетки аспаркама або панангина, які містять калій — це поліпшить стан хворого.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Народні поради. Додайте в закладки постійне посилання.