Остеохондроз грудного відділу хребта: можна переплутати з іншими хворобами

Остеохондроз — дуже поширене захворювання, при якому в хребті відбуваються дегенеративні зміни: руйнуються міжхребцеві диски, зв’язки і суглоби. Розпізнати остеохондроз шийного або поперекового відділів хребта не так складно, як остеохондроз грудного відділу хребта. При останньому стані часто виникають симптоми, схожі на ознаки захворювань серця або шлунково-кишкового тракту.

Причини остеохондрозу

Основна причина розвитку остеохондрозу — порушення харчування міжхребцевих дисків, через що в них погіршуються процеси обміну речовин і розвиваються дистрофічні зміни. Можна виділити ряд факторів, дія яких може призвести до розвитку остеохондрозу:

 • Спадкова схильність;
 • Вікові зміни;
 • Надмірна вага;
 • Викривлення хребта, порушення постави;
 • Різні травми хребта (наприклад, удари або переломи);
 • Малорухливий спосіб життя;
 • Робота, яка пов’язана з постійними змінами положення тулуба (згинання та розгинання, повороти) або з підйомом вантажів;
 • Перевантаження хребта через захворювання (плоскостопість), носіння високих підборів, вагітності;
 • Тривале сидіння в незручній позі (за столом або за кермом автомобіля);
 • Часті стреси, куріння.
 • Ознаки

  Біль — найпоширеніший симптом остеохондрозу цього відділу хребта. Вона може бути різного характеру. Болі можуть віддавати (віддавати) в руки, голову або якийсь інший ділянку тулуба.

  Часто виникає тупий, свердляча, прострілює біль, яка відчувається в глибині грудної клітки, в серці або інших внутрішніх органах. Ця ознака захворювання особливо виражений вранці або після сну і посилюється при активних рухах, поворотах, сміху, чханні, кашлі.

  У деяких випадках болі бувають настільки сильними, що виникає підозра на інфаркт міокарда, гострий апендицит, холецистит або ниркову кольку. У грудному відділі спинного мозку розташовані важливі центри, які регулюють роботу внутрішніх органів. Через це при остеохондрозі грудного відділу можуть спостерігатися болі в шлунку, кашель, напади стенокардії.

  В однієї третини хворих з остеохондрозом грудного відділу хребта з’являються болі в спазмованих м’язах рук і тулуба. Це є результатом надмірного передавливания нервових волокон в області хребта.

  Іноді у людей з остеохондрозом в межлопаточной області або трохи нижче виникають прострілюють болю, які поширюються по ходу міжреберних нервів і посилюються при вдиху і активних рухах. Такий стан називається міжреберної невралгією.

  При сильних болях у хребті при рухах хворі приймають вимушену позу, щоб полегшити свій стан. На руках у деяких групах м’язів виникає спазм, а іноді навіть парези (ослаблення всіх довільних рухів у цих м’язах) або паралічі (неможливість рухів).

  Ознакою остеохондрозу грудного відділу хребта може бути зміна чутливості шкіри на руках. Якщо чутливість зникає повністю, то такий стан називається анестезією. В інших випадках вона знижується в різного ступеня (гіпестезія) або підвищується (гіперестезія). До цієї ж групи симптомів відносяться сенестопатии — різноманітні за своїм характером тактильні відчуття (наприклад, почуття поколювання, свердління).

  Діагностика, лікування та профілактика

  Лікар-невролог, вислухавши скарги пацієнта, оглядає його і обмацує хребет. Ці дослідження проводяться в положенні хворого лежачи, сидячи і стоячи, а також у спокої і при рухах. Але основна роль у постановці цього діагнозу належить рентгенографії хребта або його комп’ютерної томографії та магнітно-резонансної томографії. При цьому не тільки визначається рівень ураження, але і виявляються приховані патологічні зміни.

  Лікування остеохондрозу включає в себе декілька обов’язкових компонентів:

 • Лікування медикаментами;
 • Дотримання дієти;
 • Лікувальна фізкультура;
 • Хірургічне лікування.
 • Медикаментозне лікування повинно бути спрямоване на:

 • Усунення болю і запалення. Нестероїдні протизапальні засоби (індометацин, ібупрофен, диклофенак) зменшують запалення і біль. Вони випускаються у вигляді таблеток, мазей і ректальних свічок. Якщо болі не усуваються цими препаратами за два тижні, то додатково пацієнтові призначаються інші знеболюючі засоби (пенталгін, трамадол). При наявності виражених симптомів остеохондрозу протягом трьох місяців і більш показані антидепресанти. Вони не тільки відновлюють психічну рівновагу, але і допомагають боротися з болем.
 • Відновлення міжхребетних дисків і пошкодженого хряща. Для цієї мети призначаються хондропротектори — препарати, які поліпшують обмінні процеси в хрящах і прискорюють їх відновлення. При лікуванні остеохондрозу найбільш часто застосовуються Хондроксид, Терафлекс, структум.
 • Реабілітаційне лікування проводиться в період стихання симптомів захворювання. До такої відновної терапії відносяться електрофорез з протизапальними засобами та міорелаксантами, магнітотерапія, лазеротерапія, мануальна терапія, масаж, грязелікування, плавання в басейні.
 • Лікувальна фізкультура позитивно впливає на стан хребта. Завдяки їй поліпшується обмін речовин в пошкоджених тканинах, відновлюється рухливість хребта, зміцнюються м’язи, які оточують хребет.
 • При неефективності перерахованих методів лікування і наявності ускладнень (радикуліт або міжхребцева грижа) буде потрібно хірургічне лікування. Його мета — усунення тиску на спинний мозок і його корінці і стабілізація структури хребта.

  Кожна людина регулярно потребує профілактики остеохондрозу. Вона полягає в поліпшення м’язового корсету хребта за допомогою регулярних помірних фізичних вправ. У період активного росту, тобто в дитячому віці, обов’язково потрібно стежити за поставою і ходою дитини.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.