Остеосинтез — оперативне з’єднання уламків кістки

Ідея з’єднання зламаних кісток оперативним шляхом значно прискорила процес лікування і реабілітації хворих з відкритими і складними переломами. Перші операції по з’єднанню кісткових відламків почали проводитися ще в 19-му столітті, але потім їх припинили робити через появу серйозних гнійних ускладнень. Відновилися ці операції тільки після впровадження в практику асептики і антисептики.

Що таке остеосинтез і його види

остеосинтезу називається оперативне з’єднання уламків кістки. Застосовується він при лікуванні свіжих незріщених, неправильно зрощених переломів та несправжніх суглобів. Мета остеосинтезу — забезпечити фіксацію зіставлених уламків, створивши умови для їх кісткового зрощення, відновлення цілості і функції кінцівки.

Розрізняють два основних види остеосинтезу — погружной (введення фіксатора кістки безпосередньо в зону перелому) і зовнішній (позавогнищевий) — за допомогою спиць, проведених у відламки через шкіру і фіксованих в якомусь апараті. Для з’єднання невеликих кісткових уламків, а частіше для з’єднання трансплантатів при пересадці кістки, застосовують ультразвуковий остеосинтез.

Погружной остеосинтез буває внутрішньокісткового, накісткового і чрескостним. Для проведення остеосинтезу застосовують різні фіксатори, для внутрішньокісткового — штифти і цвяхи, для накісткового — пластини з гвинтами, для чрескостного — гвинти і спиці. Нерідко застосовують поєднання кількох видів остеосинтезу. Всі фіксатори для заглибного остеосинтезу повинні бути виготовлені з біологічно, хімічно і фізично інертних (нейтральних) матеріалів. Як правило, застосовують металеві конструкції з нержавіючої сталі, віталлія, титану, іноді з кістки і інертних пластмас. Металеві фіксатори після зрощення перелому зазвичай видаляють. Деякі фіксатори являють собою поєднання накісткового і внутрішньокісткових конструкцій.

Погружной внутрішньокістковий остеосинтез

Погружной внутрішньокістковий остеосинтез може бути закритим і відкритим. При закритому остеосинтезі після зіставлення уламків за допомогою спеціальних апаратів в костномозговой канал зламаної кістки по провіднику через невеликий розріз далеко від місця перелому вводять під рентгенівським контролем відповідного діаметру металевий довгий порожнистий стрижень. Провідник видаляють і рану зашивають.

При відкритому остеосинтезу, який застосовують значно частіше, зону перелому оголюють, відламки зіставляють, в кістково-мозковий канал зламаної кістки вводять механічний стрижень. Відкритий остеосинтез не вимагає спеціальної апаратури для зіставлення уламків, він технічно простіше і доступніше закритого, однак, при закритому способі не оголюється зона перелому, зменшується небезпека інфікування, менш пошкоджуються м’які тканини навколо уламків.

Погружной накісткового остеосинтез

Погружной накісткового остеосинтез застосовується при переломах різної локалізації і виду (осколкових, косих, гвинтоподібні, поперечних, навколосуглобових, внутрішньосуглобових) незалежно від форми та вигину кістковомозкового каналу. В більшості своїй фіксатори для накісткового остеосинтезу являють собою різної форми і товщини пластини, що з’єднуються з кісткою за допомогою гвинтів. Багато сучасні пластини мають спеціальні, які зближують пристрої, в тому числі незнімні і знімні. Після накісткового остеосинтезу нерідко додатково накладають гіпсову пов’язку.

накісткового остеосинтезу при косих і гвинтоподібні переломах може бути виконаний за допомогою металевого дроту, металевих стрічок, спеціальних півкілець і кілець з нержавіючої сталі. Цей вид остеосинтезу, особливо дротяний, як самостійний метод рідко застосовують через недостатньо міцної фіксації, зазвичай він служить доповненням до інших видів остеосинтезу.

накісткового остеосинтезу м’яким шовним матеріалом (кетгут, шовк, лавсан) застосовується вкрай рідко, тому що нитки не можуть протистояти м’язової тязі і повторного зміщення відламків.

Погружной чрескостний остеосинтез

Погружной чрескостний остеосинтез здійснюється за допомогою гвинтів, болтів, спиць. При цьому фіксатори проводять у поперечному або косопоперечном напрямку через стінки кісткової трубки в зоні перелому. Особливий вид чрескостного остеосинтезу являє собою кістковий шов. При цьому в відламків просвердлюють канали і крізь них проводять лігатури (шовкові, кетгутовие, дротяні), які потім затягують і пов’язують. Кістковий шов застосовують при переломах надколінника, ліктьового відростка. При чрескостном остеосинтезу, як правило, накладають гіпсову пов’язку.

Зовнішній остеосинтез

Зовнішній остеосинтез проводиться за допомогою спеціальних апаратів (апарати Ілізарова, Волкова-Оганесяна). Він дає можливість, не оголюючи місце перелому, зіставляти відламки і міцно їх фіксувати. Метод не вимагає гіпсової іммобілізації, хворі з апаратами на нижніх кінцівках можуть ходити з повним навантаженням.

Ускладнення при остеосинтезі

До ускладнень при остеосинтезі можуть призвести неправильний вибір методу фіксації уламків, невірно вибраний вид фіксатора, незабезпечення стабільності зіставлених уламків, недостатнє дотримання асептики і антисептики, грубе поводження з м’якими тканинами. Все це може викликати неправильне зрощення перелому, його незрощення або нагноєння.

Погружной накісткового остеосинтез довгими масивними пластинами супроводжується оголенням кістки на великому протязі, що порушує її живлення (кровопостачання) і може бути причиною уповільнення зрощення. Залишаються після видалення гвинтів численні отвори послаблюють кістку.

Остеосинтез — це найсучасніший метод лікування переломів.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.