Остеопенія — зниження щільності кісткових тканин

Остеопенія — це порушення, що характеризується зменшенням щільності кісткової тканини, що призводить ослаблення кісток і підвищеному ризику переломів. Приблизно 80% пацієнтів з остеопенією складають жінки.

Причини

Основними причинами остеопенії є:

 • Генетична схильність;
 • Зміни рівня гормонів, наприклад, зниження рівня естрогену (що зазвичай спостерігається у жінок після настання менопаузи) або тестостерону;
 • Куріння;
 • Зловживання алкоголем;
 • Тривала іммобілізація (наприклад, через лікування, або частих тривалих поїздок або перельотів);
 • Прийом деяких лікарських препаратів (наприклад, кортикостероїдів та спазмолітичних засобів);
 • Мальабсорбція, викликана деякими порушеннями, включаючи целіакію;
 • Хронічні запальні процеси (наприклад, при ревматоїдному артриті).
 • Симптоми

  Остеопенія не викликає болю, за винятком випадків, коли вона стає причиною переломів. Людина може на протязі багатьох років не підозрювати, що у нього остеопенія. Іноді навіть поява тріщин в деяких кістках не викликає у пацієнта больових відчуттів. Тому остеопению зазвичай діагностують, коли вона вже встигла викликати серйозне пошкодження кісткової маси.

  Своєчасна діагностика остеопенії дуже важлива саме тому, що вона підвищує ризик переломів. Дуже поширеною травмою серед страждаючих від цього порушення людей є перелом шийки стегна. Це не тільки дуже болюча травма; вона вимагає складного, і деколи тривалого лікування. Більше 30% пацієнтів після госпіталізації з переломом шийки стегна потребують домашньому лікуванні протягом досить тривалого часу. Крім того, близько 20% людей помирають протягом року після перелому шийки стегна. Як правило, це пов’язано з утворенням згустків крові через тривалій іммобілізації і пневмонією. Оскільки причиною переломів часто виявляється витончення кісткової тканини в результаті остеопенії, не слід недооцінювати цю хворобу.

  Діагностика

  Для діагностики остеопенії вимірюють мінеральну щільність кісткової тканини (МЩКТ) в стегнових кістках, хребті і, іноді, в кистях. Z-показники в результатах тесту демонструють різницю МЩКТ пацієнта з середніми показниками людей того ж віку і статі. Т-показник порівнює МЩКТ пацієнта з середнім МЩКТ здорового тридцятирічного людини того ж віку. Чим менше ці показники, тим нижче щільність кісткової тканини, і тим вище ризик переломів навіть при падіннях, які для здорової людини пройшли б без сліду. У людей з Т-показником від -1 до -2.5 діагностується остеопенія; Т-показник нижче -2.5 є індикатором остеопорозу.

  Кому необхідно пройти обстеження на остеопению?

  Наступним групам людей настійно рекомендується пройти тест на МЩКТ:

 • Жінки старше 65 років і чоловіки старші 70 років.
 • Жінки після настання менопаузи і чоловіки у віці від 50 до 69 років з підвищеним ризиком розвитку остеопенії або остеопорозу.
 • Дорослі старше 50 років, у яких були переломи кісток.
 • Дорослі із захворюваннями, пов’язаними зі зниженням щільності кісткової тканини (наприклад, ревматоїдний артрит) і / або приймають медикаменти, які можуть мати негативний вплив на кісткову тканину (наприклад, стероїдні препарати).
 • Людям, у яких вже діагностовано остеопенія, необхідно проходити регулярні обстеження.
 • Лікування

  Перш за все, пацієнтам з остеопенією рекомендується внести певні зміни в свій раціон — зокрема, збільшити споживання кальцію і вітаміну D. Деяким пацієнтам виписують спеціальні препарати для збільшення кісткової маси. Це, як правило, залежить від результатів аналізів та наявності факторів ризику, які можуть сприяти збільшенню остеопенії.

  Нарешті, пацієнтам з остеопенією настійно рекомендується регулярна фізична активність. Навіть прогулянки по півгодини в день благодійно вплинуть на кісткову тканину. Крім того, пацієнтам потрібно кинути палити і звести до мінімуму споживання алкоголю — при цих умовах лікування остеопенії з великою ймовірністю буде успішним.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.