Останні дні вагітності: зовсім скоро ви станете мамою

Вагітність триває сорок тижнів. Це час, коли жінка відпочиває і готується стати матір’ю. Протягом вагітності бувають різні періоди — прекрасного самопочуття і піднесеного настрою, нудьги, депресії, нездужань і так далі. І, тим не менш, це прекрасний час. Але ось наступають останні дні вагітності, ще трохи — і у вас народиться малюк.

Гормональна «революція» перед пологами

В останні дні вагітності під впливом гормонів відбувається перебудова роботи всіх органів і систем жінки. Це необхідно для формування біологічної готовності організму до вигнання плоду — саме ця готовність сприяє тому, що пологи наступають вчасно і протікають правильно.

Як відомо, протягом всієї вагітності головним гормоном, який забезпечував правильне протікання вагітності, був прогестерон. Прогестерон стримував скорочення м’язів матки і попереджав мимовільний викидень. В останні дні вагітності прогестерон втрачає свою першість, в організмі починають вироблятися інші жіночі статеві гормони — естрогени. Під дією естрогенів утворюється скорочувальний білок актоміозін, розм’якшується шийка матки і підвищується чутливість м’язів матки до дії речовин, здатних викликати їх скорочення (наприклад, до окситоцину і простагландинів). Зростає кількість простагландинів — біологічно активних речовин, які стимулюють скорочення м’язів матки. Збільшується також рівень гормонів, які готують жінку до майбутнього стресу, тобто до пологів.

Плацента активно накопичує біологічно активні речовини (ферменти, вітаміни, мінеральні речовини), здатні забезпечувати високий рівень енергетичних і пластичних процесів. Плацента також припиняє пригнічувати вироблення речовин, що підвищують скоротливу діяльність матки, таких, як окситоцин і ацетилхолін.

Фізичний стан жінки в останні дні вагітності

На 9-му місяці вагітності у жінок виникає або посилюється задишка через те, що велика матка підпирає органи грудної порожнини. В останні тижні перед пологами задишка зазвичай проходить, так як живіт злегка опускається. Це результат того, що передлежачої частина дитини спустилася в малий таз.

При цьому посилюється тиск на сечовий міхур, в результаті чого жінку можуть турбувати часті позиви на сечовипускання. Зате можуть зменшитися такі явища, як печія і нудота. Запори і метеоризм зазвичай турбують до самих пологів.

З’являються ознаки порушень з боку центральної нервової системи та системи кровообігу: запаморочення, непритомність, безсоння, підвищена кровоточивість (наприклад, ясен). Внаслідок здавлювання кровоносних судин з’являються ознаки варикозного розширення вен, які можуть супроводжуватися набряками ніг і хворобливими спазмами м’язів гомілки. Одна з ознак застою у венах — геморой, він також турбує вагітних жінок. З’являються болі в попереку, скорочення м’язів матки, які деякі жінки приймають за сутички.

Як змінюється перед пологами матка

До кінця вагітності в матці збільшується кількість і обсяг м’язових волокон, і нервових закінчень (рецепторів). Тому матка стає дуже чутливою по відношенню до рухів дитини. Але в останні тижні вагітності кількість нервових закінчень зменшується: організм готує матку до пологів і намагається зробити їх менш болючими. Навпаки, кількість кровоносних судин в області матки збільшується до самих пологів.

Шийка матки в останні дні вагітності під впливом естрогенів стає все більш м’якою, готової до розкриття. В цей же час в каналі шийки матки збільшується виділення слизу, яка утворює в каналі шийки захисну пробку, не дозволяючи інфекції проникати в порожнину матки. З початком пологів ця захисна пробка відходить у вигляді слизового секрету.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.