Особливості харчування при цукровому діабеті першого типу: прості правила

загрузка...

Для пацієнтів, які страждають на цукровий діабет першого типу, основним методом лікування є інсулінотерапія. Зміна принципів харчування носить допоміжний характер, тому багато пацієнтів цієї групи не надають ніякого значення своєму харчуванню, однак це неправильна позиція. При цукровому діабеті першого типу дотримання правил вживання продуктів в їжу має велике значення, тому необхідно не тільки про них знати, але й дотримуватися їх.

Основні рекомендації

Для пацієнтів, які страждають на цукровий діабет першого типу, дуже важливо контролювати кількість вживаної їжі, тому що їм необхідно підтримувати свою вагу в межах норми. Якщо вони їдять більше індивідуальної норми — швидко набирають вагу, а якщо менше — катастрофічно його втрачають, з ризиком розвитку гіпоглікемії. Це пов’язано з особливостями обміну у цих людей.

Кількість споживаних вуглеводів має бути постійним, з усталеним графіком прийому їжі, це допомагає стабільної інсулінотерапії і позбавляє від постійного розрахунку необхідної дози інсуліну, хоча при необхідності можна оцінити кількість прийнятих вуглеводів і зробити корекцію інсуліну.

Харчування має бути максимально різноманітним, в якому білки, жири і вуглеводи збалансовані для конкретного хворого, так як швидкість обміну речовин — індивідуальний показник. Алкоголь виключається повністю.

Прийом вуглеводів

Для дорослої людини, що страждає цукровим діабетом першого типу, вживання менше ста грамів вуглеводів на добу — недостатньо, а понад двісті п’ятдесят — вже надмірно, рекомендуються середні дозування, які залежать від ступеня активності та енерговитрат пацієнта. Вуглеводи є основним джерелом енергії, тому на них припадає 55-60% добового раціону.

 • Рекомендується як основа харчування: овочі, горіхи, зелень, соя, сочевиця.
 • Рекомендується: фрукти, макаронні вироби, бобові, молоко, кисломолочні продукти.
 • Рекомендується обмежити: вівсяні пластівці, кукурудзу, чорний хліб, натуральні фруктові соки, банани.
 • Рекомендується різко обмежити: білий і сірий хліб, печиво, бісквіти, пісочне тісто, пиво, рис.
 • Рекомендується виключити: цукор, мед, картопля, рисові і кукурудзяні пластівці, солодкі газовані напої.
 • Прийом білків, жирів і клітковини

  Білки — носії незамінних амінокислот. Вони в обов’язковому порядку повинні входити в раціон пацієнта з цукровим діабетом першого типу. Основні джерела білка — м’ясо, яйця, риба, молоко, сир, сир, бобові. На них припадає 15-20% добового раціону.

  Жири покращують смак їжі і підвищують її калорійність, містять поліненасичені жирні кислоти та інші незамінні елементи.

  Рекомендовані продукти: яйця, печінка, вершкове масло, мізки, нежирне м’ясо, риба, молоко, рослинні олії, всього 25-30% від добового раціону.

  Не рекомендуються ковбаси, жирне м’ясо, смажена їжа, сало, м’ясні соуси.

  Клітковина обов’язкове до вживання, особливо при надмірній вазі, так як добре очищає кишечник, дає відчуття насичення і практично не засвоюється. Вона міститься у висівках, хлібі з цілісних злаків, в зернових пластівцях, квасолі, горосі, чечевиці, гречаній крупі, вівсі, ячмені, у фруктах і овочах.

  Хлібні одиниці і розподіл добової енергетичної цінності

  Хлібні одиниці мають велику важливість для пацієнтів з першим типом цукрового діабету, так як на підставі їх розраховується доза введеного інсуліну. Одна хлібна одиниця відповідає дванадцяти грамам вуглеводів.

  При п’ятиразове прийомі їжі при першому типі цукрового діабету рекомендується 25% відвести на сніданок, 15% — на другий сніданок, 30% — на обід, 20% — на вечерю і 10% на другу вечерю. Такий режим харчування є найбільш підходящим для введення інсулінів парентерально.

  Світлана Шимкович

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.