Основні методи оберігання від вірусних інфекцій: від засобів народних до медикаментозним

загрузка...

Вірусні інфекції поширені повсюдно. Вважається, що кожна людина протягом життя хворіє близько шістдесяти разів тією або іншою формою вірусної інфекції — це можуть бути як важкі маніфестні випадки, так і легкі, безсимптомні. Віруси — найдавніші освіти і виживають за рахунок того, що вміють змінюватися, у зв’язку з чим кожен контакт з вірусом організм розглядає як новий, і в залежності від наявного імунітету, реагує.

Природна захист

Людина, щоб вижити в агресивному середовищі, також наділений від природи системою захисту, до якої відносяться природні бар’єри — шкіра та слизові оболонки. В особливо вразливих місцях бар’єри посилені, наприклад, слизом в порожнині носа або спеціальним видом епітелію в бронхах. Є у людини фактори неспецифічного захисту, такі, як лізоцим і інтерферон, які першими зустрічають інфекційний агент і запускають механізми протидії йому.

Існує в організмі і специфічна захист, до якої відноситься вироблення імунітету до певних видів інфекційних агентів. Віруси і бактерії атакують організм, при цьому у людини виробляються антитіла до них. Цей процес супроводжується загальною реакцією організму: підвищується температура тіла, розвиваються слабкість і млявість, відзначається головний біль. При наступному попаданні цих антигенів у кров антитіла їх інактивують відразу, і загальна реакція організму вже не розвивається. На цьому механізмі імунної відповіді заснована вакцинація.

Імунітет відіграє важливу роль у протидії вірусним інфекціям, тому не варто ігнорувати заклики лікарів про здоровий спосіб життя, що включає відмову від куріння і алкоголю, загартовування, раціональне харчування і фізичні вправи — це фактори, які дозволяють організму самому справлятися з багатьма інфекційними агентами за допомогою власних захисних властивостей.

Захист зовнішніми засобами

 • Народні засоби
 • З давніх часів людям відома здатність багатьох рослин охороняти від зараження різними інфекціями. Багато батьків, бажаючи убезпечити свою дитину, в період підйому захворюваності гострими вірусними інфекціями, вішають на шию йому зубчик часнику, або викладають часник по периметру коляски немовляти при виході на прогулянку. Дійсно, фітонциди, що містяться у великій кількості в часнику і цибулі, мають здатність знезаражувати віруси і пригнічувати бактерії. Багато фітонцидів і в деяких інших рослинах, наприклад, в герані або цитрусових. Якщо їх «поселити» в спальні — частота захворювань на простудні захворювання знижується. Фітонциди використовуються в медицині недостатньо активно, так як дуже погано піддаються стандартизації, але для домашнього використання підходять дуже добре.

 • Лікарські препарати
 • Всі ліки, які допомагають боротися з гострими захворюваннями, діляться на засоби, які стимулюють неспецифічні фактори захисту людини і засоби, що забезпечують вироблення антитіл до конкретних збудників захворювань.

  До засобів, що підвищують неспецифічну захист людини, відносяться препарати, стимулюючим тим чи іншим чином вироблення власного інтерферону. Найбільш поширена група індукторів інтерферону: арбідол, аміксин, Анаферон, циклоферон. Подібним дією володіють препарати з кореня солодки, лізоциму. Ці кошти потрібно приймати при виникненні загрози зараження і при перших ознаках інфекції. Раніше і пізніше їх прийом недоцільний.

  Специфічний імунітет розвивається після вакцинації. Всім відома вакцинація проти грипу, що забезпечує вироблення антитіл до конкретних варіацій цього вірусу. Якщо вакцинація проводиться в плановому порядку і призначені терміни — вона ефективно захищає від конкретних збудників. Складність полягає в тому, що вакцина починає вироблятися задовго до підвищення рівня захворюваності та її склад, визначений теоретично, може відрізнятися від того, який буде потрібен реально. В даний час існують препарати, які вводяться інтраназально і стимулюють утворення антитіл до певних мікроорганізмів, наприклад ІРС-19. Але вони захищають теж тільки від обмеженого переліку збудників.

  Наука не стоїть на місці, щорічно поповнюючи ряди медичних препаратів новими засобами для лікування та профілактики вірусних інфекцій, однак досі самій дієвою профілактикою вірусних інфекцій є обмеження контактів з людьми під час пікового підйому захворюваності.

  Світлана Шимкович

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.