Ортопедичні устілки — для чого вони потрібні?

загрузка...

Проблеми опорно-рухового апарату — бич сучасного суспільства. Причому винні в цьому не стільки малорухомі умови праці та побуту ультрацівілізованного людини, скільки свідоме чи несвідоме порушення законів біологічної механіки, яким підкоряється кожна кісточка і кожна зв’язка людської скелетно-м’язової системи. Особливо часто страждають стопи. Щоб зрозуміти, що мається на увазі і як це відбувається, давайте для початку розглянемо зв’язковий апарат стопи.

Подовжній розріз стоп має горизонтальну S-подібну форму. Вона утворюється завдяки наявності спеціальних сполучнотканинних зв’язок, володіють високою міцністю. Це й не дивно, адже зв’язкам доводиться витримувати вагу всього тіла! Вигнута форма стоп спостерігається не тільки у поздовжньому, але і в поперечному напрямку, і має величезне значення, виконуючи функцію, що амортизує. Щоб усвідомити важливість цієї функції, згадайте, як неприємно їхати в транспорті, в якому досить відчутно «трясе». Це відбувається через несправність спеціальних пружин — ресор, покликаних пом’якшувати вібрацію від кожного контакту коліс з вибоїнами, купиною або різними предметами. При цьому мало не кожен камінчик водій з пасажирами відчувають на собі. Приблизно те ж саме буде відбуватися і при втраті стопою своєї природної фізіологічної форми. Така деформація в медицині називається плоскостопістю і вимагає ортопедичної корекції, оскільки з часом в патологічний процес втягуються гомілковостопний, колінний і навіть тазостегновий суглоб, а потім вже і сам хребет. Відбувається це через те, що вібрація від контакту стопи з земною поверхнею передається вище по кісточках і зв’язкам в вищерозташованих суглоби, поступово руйнуючи їх. У нормі ж така вібрація не поширюється на сусідні тканини: по-перше, на поверхню землі ступає не вся стопа, а лише три її обмежені зони (підстава головки першого пальця, п’ята і зовнішня частина), а по-друге, коливання гасяться склепінням стопи , немов пружиною.

Найобразливіше те, що ми самі нерідко є причиною розвитку плоскостопості як у себе, так і у своїх дітей. У гонитві за красивою взуттям ми часто не звертаємо увагу на її функціональність. А даремно! Мало того, що основна частина пользуемие нами взуття не має достатньої опуклості внутрішніх устілок (або навіть з абсолютно плоскою поверхнею), що з ортопедичної точки зору абсолютно неправильно, так ще й взуття може бути незручною, тісного або надто просторою. Всі ці фактори сприяють розвитку плоскостопості, особливо у дітей, у яких зв’язковий апарат ще не сформований остаточно. Набагато частіше плоскостопість зустрічається в представниць чарівного статі, які, жертвуючи власним комфортом і «ламаючи» ніжки, ходять в абсолютно незручних, зате красивих туфлях, та ще й не величезних каблуках. І все це «самокатування» починається вже з підліткового віку. Тому немає нічого дивного в тому, що більше половини дівчат і жінок страждають тією або іншою мірою плоскостопості.

Першими симптомами плоскостопості можуть бути набряки і підвищена втома ніг, особливо в кінці дня. З часом виникають больові відчуття в підошвах, а також гомілковостопних і більш великих суглобах ніг. Незабаром вони можуть стати настільки інтенсивними, що ходити буде практично неможливо. У далеко запущених випадках можливі запалення суглобів і патологічні процеси в хребті з усіма витікаючими наслідками. Уникнути цих неприємних проявів дозволяють ортопедичні устілки з відповідною підтримкою для зводу. Причому використовувати їх рекомендується не тільки при плоскостопості, але і при нормальній формі стопи для профілактики її патологічної деформації.

Правильно підібрати відповідні ортопедичні устілки допоможе кваліфікований лікар-ортопед. Він оцінить ступінь патології, форму плоскостопості, еластичність зводу стопи і інші важливі деталі. Проте основним критерієм правильно обраних ортопедичних устілок є ваш власний комфорт. Якщо відчувається найменший незручність, устілки необхідно міняти або коректувати. Щоб оцінити, чи підходять вам виріб, витягніть з взутті її «рідні» устілки і вставте ортопедичні. Тепер походіть, пробіжитеся, підстрибніть і прислухайтеся до своїх відчуттів. Якщо відчуття дискомфорту не виникло, устілки вам підходять.

Ортопедичні устілки не тільки відновлюють форму і фізіологію стопи, але і дозволяє зменшити больові відчуття в суглобах і хребті. Однак щоб вони прослужили довго, за ними потрібно доглядати: періодично мити спеціальними миючими засобами і просушувати, але не на батареї або каміні, інакше устілки втратять свою первинну форму і еластичність!

Для збереження терапевтичного ефекту ортопедичні устілки потрібно носити постійно. І якщо у дітей та підлітків є непогані шанси на лікування плоскостопості, то дорослим, швидше за все, ортопедичні устілки доведеться носити все життя, щоб не посилити наявну патологію. Однак це не вирок, а лише сувора необхідність, яка зовсім не вимагає докладання надлюдських зусиль.

Жигулі Андрій

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.