Ортопедична стоматологія: красиві зубки

Сьогодні важко уявити собі життя без протезування зубів, яким займається ортопедична стоматологія. Ми настільки звикли до можливості заміни природних зубів штучними, що здається, ніби так було завжди. Але це не так, були часи, коли зуби ще не навчилися відновлювати.

Що таке ортопедична стоматологія

Ортопедична стоматологія — це один з розділів медицини, який вивчає порушення цілісності та функцій зубів і щелеп, їх діагностику та розробку методів профілактики та лікування шляхом протезування.

Зубне протезування застосовувалося ще в давнину. При розкопках стародавніх міст знаходять штучні зуби з кістки, а також зуби людей, які прикріплюють до сусідніх зубах за допомогою золотою або срібною дроту. У Стародавньому Римі виготовленням зубних протезів займалися цирульники, ювеліри та інші ремісники. Лише в XI столітті арабський хірург Абуль-Касім, займаючись зубоврачеванія, поклав початок зубопротезування як розділу медицини.

Стоматолог-ортопед приступає до протезування зубів після ретельного обстеження зубощелепної системи. При підготовці порожнини рота до протезування визначається величина і розташування дефекту зубних рядів, стан твердих тканин збережених зубів і пародонту, вид прикусу, форма щелепи (особливо на беззубих щелепах), стан скронево-нижньощелепного суглоба.

Види зубного протезування

Розрізняють три види зубного протезування: безпосереднє, найближче і віддалене. У першому випадку протез готують до видалення зубів (або щелепи) і накладають безпосередньо на рану не пізніше, ніж 24 години після операції. Найближчим протезування здійснюється в межах двох тижнів після операції, коли завершується загоєння рани. До найвіддаленішого протезуванню приступають після того, як відбудеться повне загоєння рани і перебудова кісткової тканини альвеолярного відростка, пов’язана з видаленням зубів, найчастіше через 4-6 місяців після операції і користування тимчасовим протезом.

Зубні протези є досить повноцінними до тих пір, поки не з’явиться рухливість опорних зубів або інші зміни, що обумовлюють необхідність виготовлення нового протеза.

протезування обов’язково повинна передувати санація порожнини рота (лікування карієсу, хвороб слизової оболонки), усунення деформацій зубних рядів, висічення тяжів і рубців, при необхідності — виправлення вуздечок губ та язика, гострих країв зубних альвеол після видалення зубів.

Які бувають зубні протези

Розрізняють такі зубні протези:

 • для заміщення дефектів коронок зубів — так звані вкладки, які фактично виконують роль пломб;
 • для відновлення зруйнованих коронок зубів — штучні коронки,
 • полукоронкі і штифтові зуби;
 • для заміщення окремих зубів або груп зубів; до них відносяться незнімні і знімні протези;
 • для заміщення зубного ряду — знімні протези;
 • для заміщення дефектів зубного ряду, забезпечені пристосуваннями для шинування (зменшення рухливості) рухомих зубів;
 • зубо-щелепно-лицьові протези, що застосовуються для заміщення дефектів зубних рядів та ділянок щелеп та обличчя.
 • Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.