Опозиційно-зухвала розлад — невмотивована агресія

Останнім часом ви все частіше помічаєте, що вашої дитини ніби підмінили: він постійно роздратований, агресивний, неслухняний, влаштовує істерику з кожного, навіть самого незначного приводу. Він усьому суперечить і навіть б’ється з іншими дітьми (або просто б’є їх). Вчителі в школі, знайомі та друзі — всі сходяться в думці, що з вашою дитиною щось не так.

Придивившись уважніше, ви помітите, що в присутності дорослих, особливо вас, батьків, дитина поводиться зовсім інакше. У ваших стосунках, перш ніжних і безхмарних, з’явилося напругу. Що відбувається з вашим малюком? Невже ці напади невмотивованої агресії — всього лише ознаки дорослішання? І чи зникнуть вони з часом або характер дитини змінився назавжди?

Розгубленість і безпорадність, які ви зараз відчуваєте, ніяк не допоможуть вам вирішити цю складну ситуацію. Тільки озброївшись інформацією, ви зможете знову зблизитися з вашою дитиною. Дізнайтеся, чим викликане його відчуження, і до кого звернутися за допомогою в подібній ситуації.

Опозиційно-зухвала розлад

Дворічні діти, підлітки і навіть молоді люди можуть страждати опозиційно-зухвалою розладом. Це розлад, що характеризується тим, що дитина постійно сперечається з дорослими, влаштовує скандали і відчуває сильне почуття образи і гніву. До початку статевого дозрівання цей розлад зустрічається у хлопчиків частіше, ніж у дівчаток, але після початку пубертатного періоду однаково часто спостерігається і у юнаків, і у дівчат. Це небезпечне розлад зустрічається у 6-25% дітей і підлітків.

У дітей, страждаючих опозиційно-зухвалою розладом, також спостерігаються інші порушення поведінки: синдром порушення уваги / гіперактивності, нездатність до навчання, афективні і тривожні розлади. В особливо важких випадках у дитини розвивається кондуктивного розлад (розлад поведінки).

Спалахи агресії і гніву трапляються у всіх дітей, адже найчастіше їм не подобається слухатися дорослих і робити те, що їм кажуть. Але діти, в залежності від віку, по-різному висловлюють свою незгоду і протест. Одні сперечаються з дорослими, інші плачуть, треті влаштовують істерику, четверті замикаються в собі. Все це різні способи демонстрації протесту. Але якщо дитина завжди висловлює протест, це може бути ознакою психологічного розладу.

Зухвала відношення до дорослих і ровесникам, вороже і агресивна поведінка можуть стати причиною конфлікту в сім’ї та школі. Тому дуже важливо якомога більше знати про опозиційно-зухвалій розладі, вміти його розпізнати і вчасно діагностувати.

Причини опозиційно-зухвалого розлади

Експерти-медики поки не прийшли до єдиного висновку щодо основної причини опозиційно-зухвалого розлади. Обширні дослідження, присвячені цій темі, показали, що розлад може розвиватися під дією сукупності біологічних, генетичних і зовнішніх чинників.

 • Біологічний фактор: з розвитком опозиційно-зухвалого розлади пов’язують зміни в роботі нейромедіаторів мозку. Нейромедіатори складаються з амінокислот, які містяться в харчових білках. Нейромедіатори — це хімічні передавачі імпульсів між нервовими клітинами.
 • Підвищення або зниження рівня нейромедіаторів (тобто відхилення від норми) призводить до раптової зміни настрою і змінам розумового процесу, тому порушується передача нервових імпульсів. Тому у людей з подібними порушеннями виникає відчуття роздратування, у них відсутній страх покарання, часто вони не можуть адекватно сприймати дійсність і нормально спілкуватися, що призводить до розвитку психіатричних захворювань і нервових розладів.
 • Генетичний фактор: отримані вченими дані дозволяють стверджувати, що опозиційно-зухвала розлад може бути спадковим захворюванням. Нерідко виявляється, що близькі родичі дітей і підлітків, які страждають цим розладом, також схильні до цього захворювання. Психологи вважають, що при генетичній схильності вірогідність розвитку захворювання набагато вище.
 • Зовнішній фактор: психологічна обстановка вдома і в школі відіграє визначальну роль у розвитку опозиційно-зухвалого розлади. Опинившись в несприятливій психологічній обстановці, дитина або підліток з нестабільним рівнем нейтромедіаторов або генетичною схильністю ризикує опинитися в числі тих, хто страждає опозиційно-зухвалою розладом. Серед основних зовнішніх факторів, що сприяють розвитку цього розладу, виділяють насильство в сім’ї, насильство з боку ровесників і дорослих, сексуальне насильство, байдужість батьків, тяжке матеріальне становище (бідність) або низька якість життя, вживання наркотиків і алкоголю батьками.
 • Крім трьох перерахованих вище факторів, деякі експерти-медики виділяють ще ряд причин, які можна умовно об’єднати в рамках двох теорій.

 • Теорія розвитку: упертість дітей, що страждають опозиційно-зухвалою розладом, можна пояснити їх недостатнім розвитком. Такі діти просто затримуються в розвитку на рівні 2-3 років, тому і проявляють всі характерні ознаки цього віку і нездатні сприйняти розумні доводи.
 • Теорія навчання: відповідно до цієї теорії, розлад виникає у відповідь на нездатність батьків проявити достатньо любові і розуміння у вихованні дитини. З самого раннього дитинства дитина піддається агресії з боку дорослих, наприклад, у випадку відсутності системи виховання або занадто суворої дисципліни. Як наслідок, у відповідь на таке ставлення дитина може замкнутися в собі, стати неслухняним і агресивним.
 • Симптоми

  Дуже важко відрізнити впертого і неслухняного дитини чи підлітка від його однолітка, який страждає опозиційно-зухвалою розладом. Давно минули ті часи, коли діти і підлітки поважали і беззаперечно слухалися батьків, вчителів та інших дорослих. Сучасні діти люблять сперечатися і не соромляться сказати, що вони думають з того чи іншого приводу. Тому при виявленні опозиційно-зухвалого розлади слід орієнтуватися на ступінь і частоту проявів агресії, упертості й непокори.

  Порівняйте дитини з його однолітками. Простежте за його поведінкою, щоб зрозуміти, наскільки регулярно відбуваються зриви, конфлікти з дітьми і дорослими. Вивчіть його стосунки з членами сім’ї, вчителями, однолітками і незнайомими людьми. Якщо конфліктна поведінка триває більше 6 місяців, і якщо ви помітили хоча б 4 з наведених нижче характеристик, швидше за все дитина страждає опозиційно-зухвалою розладом.

 • Дитина часто втрачає контроль над собою
 • Дитина поводиться агресивно
 • Дитина сперечається з батьками та іншими дорослими, не слухається їх
 • Дитина навмисно викликає роздратування навколишніх
 • Дитина апатичний або не може грати з іншими дітьми
 • Дитина часто злиться або нервує
 • Дитина відмовляє дотримуватися встановлених правил (у школі і вдома)
 • Дитина занадто упертий
 • У дитини часто трапляються істеричні припадки
 • Дитина не може нормально спілкуватися з однолітками
 • Дитина не хоче вчитися або займатися іншою організованою діяльністю
 • Дитина довго пам’ятає образи і не забуває про них нагадати
 • Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.