Опісторхоз: паразитарна інфекція печінки

Опісторхоз, викликається гельмінтами-сосальщиками, вперше був описаний в 1891 році російським лікарем К.Н.Віноградовим. Пізніше було доведено, що зараження опісторхозу людини і ссавців тварин відбувається через рибу. У тридцятих роках минулого століття було виявлено проміжний хазяїн цього гельмінта — молюск.

Що таке опісторхоз і як їм можна заразитися

Опісторхоз — це гельмінтоз печінки, жовчного міхура та підшлункової залози, збудником якого є вид трематод (сисун), який отримав назву сибірської або котячої двоустка. Котячі двоустка живуть в жовчовивідних шляхах, жовчному міхурі та протоках підшлункової залози хворих опісторхозу. Проміжними господарями котячої двоустка є молюски, додатковими хазяями — риби сімейства коропових.

Джерелом глистова інвазії є хвора людина або тварина, від яких яйця глистів разом з частинками калу потрапляють до молюскам через воду. У молюсках личинки (церкарии) розмножуються і потім виходять у воду, де потрапляють в організм риб шляхом проникнення через шкіру. У підшкірній клітковині і м’язах риб личинки переходять у наступну стадію — метацеркарии. Людина і тварини заражаються опісторхозу, з’ївши сиру або недостатньо проварену (просмажене) рибу з личинками двоустка котячої.

Паразити ушкоджують стінки проток присосками, скупчення паразитів перешкоджають просуванню жовчі по жовчних протоках і відтоку секрету підшлункової залози. Гельмінти виділяють токсичні продукти обміну, які сприяють алергізації організму. Вони подразнюють стінки проток і викликають в них запалення, а до запаленої тканини легко приєднується бактеріальна інфекція, що ускладнює перебіг захворювання. Роздратування гельмінтами нервових закінчень (рецепторів) тягне за собою рефлекторне порушення роботи шлунка, дванадцятипалої кишки, серцево-судинної системи. У результаті тривалого подразнення стінок жовчних проток і алергізації настає розростання тканини підшлункової залози і сполучної тканини, що призводить до її склерозу.

Опісторхоз — природно-осередкова хвороба, так як зустрічається і у диких м’ясоїдних тварин. Однак значення диких тварин як джерел інвазії другорядне.

Вогнища опісторхозу зустрічаються в басейнах річок, де є сприятливі умови для існування і розмноження молюсків і коропових риб, переважно в Сибіру, Середньої Азії, Пермської області, на Україні. У Європі опісторхоз описаний в Голландії, Франції та Італії. Широко поширений опісторхоз в Таїланді та інших азіатських країнах.

Ознаки опісторхозу

Хворі скаржаться на болі у верхній частині живота та правої підреберній області. У багатьох вони віддають в спину і в ліву подреберную область. Болі періодично загострюються у вигляді нападів жовчної коліки. Також часто виникають запаморочення, головні болі, нудота, блювота, пронос. Можуть бути невеликі підйоми температури.

При тривалому перебігу захворювання печінка стає щільною, збільшується в розмірах, але функції її зазвичай не порушені. Збільшується і стає щільним і жовчний міхур. При промацуванні підшлункової залози виявляється її болючість. На шкірі іноді з’являються висипання алергічного характеру типу кропив’янки.

Перебіг опісторхозу може ускладнитися розривом розтягнутих жовчних проток з подальшим розвитком жовчного перитоніту.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.