Операція на серці — коли вона необхідна?

Люди здавна розуміли, що серце є найважливішим органом. У деяких культурах на нього покладали відповідальність за романтичні почуття, в інших — вважали його вмістилищем душі, але можливість лікувати його з’явилася порівняно недавно. Операція на відкритому серці сьогодні стала таким звичним явищем, що іноді важко згадати про те, що перша така операція була проведена в середині 1970-х років.

Історична ремарка

Цікавість і експерименти, втім, існували всю історію людства. Перша згадка про операції на відкритому серці відноситься до 400 році до нашої ери — тоді грецький лікар описав роботу аортного і легеневого клапанів. У другому столітті нашої ери інший грецький лікар — Гален з Пергама, який активно вивчав анатомію, розкриваючи і вивчаючи трупи людей, описав серце в деталях, але з певними неточностями, які лише в 1534 році виправив Андреас Везалій. Тільки в сімнадцятому столітті, завдяки роботі англійського лікаря Вільяма Харві, уявлення про циркуляції крові і ролі вен і артерій в роботі організму, наблизилось до сучасного. До знаменитої дисертації Харві вважалося, що кров рухається на зразок приливів і відливів, залежних від прийомів їжі.

Перша успішна операція на серці, зроблена живій людині, була проведена в 1896 році, коли лікар з Франкфурта зашив рану, ганьбила серце молодого німецького солдата. Слідом за цим кардіохірургія стрімко розвивалася. Під час Другої світової війни лікарям вже вдавалося витягати з серця осколки снарядів, а в 1945 році була проведена перша хірургічна операція по корекції вродженої аномалії в будові серця.

Однак у першій половині двадцятого століття хірургічні техніки були розвинені набагато більше, ніж засоби, що дозволяли зберегти життя пацієнтам. Можливості лікарів були обмежені тим, що вони не могли робити операції на серці, поки воно продовжувало битися. У ранніх експериментах лікарям вдавалося зупиняти і потім знову запускати роботу серця, але це залишало менше трьох хвилин на проведення операції — після цього клітини мозку пацієнта починають необоротно руйнуватися.

Одним з лікарів, які працювали над вирішенням цієї проблеми, був доктор з Філадельфії Джон Гіббон. Свою першу модель апарата штучного кровообігу він протестував на тварин вже в 1931 році, але лише в 1953 році він зміг з його допомогою провести успішну операцію людині.

Апарат штучного кровообігу

Апарат штучного кровообігу робить більше, ніж просто продовжує качати кров, поки хірурги оперують серце. Він поставляє кисень в клітини тіла і підтримує кров’яний тиск, який забезпечує нормальну роботу всіх органів, не пошкоджуючи еритроцити, лейкоцити або тромбоцити.

Тільки в середині 1970 років був удосконалений достатньо, щоб його можна було безпечно використовувати не тільки в рамках експериментів, а в широкій практиці. Сьогодні апарати штучного кровообігу можуть підтримувати кровообіг у пацієнтів протягом багатьох годин, без серйозних побічних ефектів.

Тим не менш, кардіохірурги прагнуть робити операції на серці як можна швидше, щоб звести до мінімуму ймовірність негативних ефектів.

Під час операції на серці кров по спеціальній трубці виходу з серця пацієнта (зазвичай з правого передсердя) і надходить у насос, де кров проходить через кілька тонкостінних мембран. Апарат імітує процес, під час якого кров у легенях збагачується киснем. Потім кров, в еритроцитах якої вже є кисень, проходить через серію фільтрів, щоб запобігти потраплянню в кровоток найменших забруднень. Після цього кров направляється в аорту, звідки вона розходиться по артеріям, венам і більш дрібним кровоносних судинах.

Крім того, для безпечного проведення тривалих операцій на серці, використовується один з трьох способів охолодження: зниження температури всього тіла шляхом охолодження крові в апараті штучного кровообігу; приміщення серця в холодний соляний розчин, або ін’єкція холодного розчину калію прямо в серце. Висока концентрація калію миттєво припиняє електричну активність серця. За рахунок цього зменшується потреба серця в кисні. Завдяки цьому тривалість операції на серці може бути збільшена; крім того, цей метод робить можливим трансплантацію донорського серця на далекі відстані.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.