Оніміння мови — неприємне відчуття

Оніміння мови може виникати при самих різних захворюваннях і травмах , а також при прийомі деяких лікарських засобів. Щоб зрозуміти, чому ж настає оніміння язика пацієнтові деколи необхідно пройти повне обстеження і тільки після встановлення правильного діагнозу можливе позбавлення від неприємних відчуттів.

Основні причини оніміння язика

Оніміння мови відноситься до стану, який називається парестезією або порушенням чутливості. Тимчасове порушення чутливості язика може виникати при невеликій травмі черепно-мозкових або спинномозкових нервів, чутливі гілочки яких проходять в області мови. Такий стан може виникнути, наприклад, після видалення зуба мудрості. Тимчасове оніміння язика може виникати також при прийомі деяких лікарських препаратів, таких, як засіб від кашлю либексин або знеболюючий препарат Беластезин, який приймають при болях і спазмах в шлунку і кишечнику.

Хронічні парестезії мови можуть виникати при захворюваннях нервової системи, пов’язаних з ураженням нервів, що забезпечують його різноманітну іннервацію. Так, при невриті язикоглоткового нерва уражається чутливість в задньому відділі мови, а при ураженні мовно нерва — в передніх і бічних його відділах. Болі можуть бути викликані сдавливанием нерва пухлиною або набряком, пов’язаним з запальної або алергічною реакцією. Нарешті, причиною поразки нервів можуть бути дегенеративні процеси, викликані порушенням кровообігу і обміну речовин в даній області. Виникає оніміння язика на тлі хронічної інтоксикації алкоголем та іншими токсичними речовинами, при цукровому діабеті, а також при дефіциті деяких вітамінів (наприклад, нікотинової кислоти).

Оніміння зовні не зміненого мови носить назву глосалгії. Крім оніміння при глосалгії можуть з’являтися такі симптоми, як печіння, поколювання, свербіж і так далі — всі ці ознаки відносяться до парестезиям. Глосалгія може виникати на фоні захворювань шлунково-кишкового тракту (гастритів, виразкової хвороби, холециститів, колітів, глистова інвазії), деяких видів анемії, порушеннях гормонального фону (особливо при клімаксі), функціональних і органічних ураженнях вегетативної і центральної нервової системи. Іноді причиною глосалгії є неправильний прикус (змикання зубів).

Такі зміни з боку мови при захворюваннях внутрішніх органів можна пояснити анатомічної та функціональної зв’язком ядра блукаючого нерва, що іннервує шлунково-кишковий тракт, з ядром трійчастого нерва, чутливі гілочки якого іннервують мову.

Симптоми глосалгії і її перебіг

Скарги хворих і інтенсивність їх суб’єктивних відчуттів при глосалгії варіюють в широких межах. Іноді вони обмежуються тільки відчуттям оніміння язика, але частіше до них приєднуються печіння і інші неприємні відчуття, які можуть переходити на слизову оболонку щік, губ, неба, подглазничной і подбородочной областей.

Перестезіі гнітюче діють на психіку хворих, у частини з них розвивається канцерофобія (боязнь раку, що набула форми захворювання). Глосалгія частіше хворіють жінки у віці після сорока років.

Сприяючими і провокуючими факторами виникнення глосалгії можуть бути неправильно встановлені зубні протези, зубний камінь, протези з різнорідних металів, які викликають появу гальванічних струмів, травми мови, дратівлива їжа, деякі ліки.

глосалгія розвивається поступово. Спочатку явища парестезії короткочасні. З часом напади повторюються, їх інтенсивність і тривалість наростають, зазвичай стан погіршується до вечора після фізичних і психічних навантажень.

Інтенсивність парестезій при цьому непропорційна змін слизової оболонки мови, яка спочатку не змінена (якщо, звичайно, у хворого немає запального процесу — глоситу). Але поступово з’являється набряклість і збільшення сосочків мови, розширення вен на нижній поверхні язика, зниження слиновиділення.

Явища глосалгії можуть тривати в одних випадках місяці, в інших — роки. Іноді без лікування настає ремісія, але потім знову виникає загострення.

Діагностика та лікування

Поставити діагноз глосалгії неможливо без всебічного обстеження хворого, виявлення і лікування основного захворювання.

Лікування глосалгії починається з усунення факторів, що дратують мову: заміни неправильно поставлених протезів, лікування неправильного прикусу, зняття зубних відкладень, згладжування гострих країв коронок і пломб, заміни металевих пломб і протезів з різнорідними металами і так далі.

Призначається також щадна дієта, що виключає продукти, які можуть дратувати мову.

Медикаментозне лікування полягає в призначенні заспокійливих, поліпшують кровообіг засобів, вітамінно-мінеральних комплексів та інших препаратів, що сприяють поліпшенню обміну речовин. Так як глосалгія багато в чому залежить від стану центральної нервової системи, лікування її може тривати довго і не завжди з позитивним результатом. Але якщо вона не пов’язана з якимось серйозним захворюванням, то сама по собі небезпеки не представляє.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.