Омолодження стовбуровими клітинами — рецепт молодості нового часу

«2053. Минуло всього 100 років з тих пір, як була відкрита структура ДНК. Пацієнту з термінальною серцевою недостатністю зробили ін’єкцію стовбурових клітин в область грудей; клітини швидко взялися за роботу, відновлюючи тканини серця. Кілька тижнів потому пацієнта виписали; його здоров’я знаходиться в чудовому стані. Десять років тому ця людина за допомогою стовбурових клітин вже отримав нові нирки, і приблизно в той же час йому поновили колінний суглоб, повернувши тілу колишню рухливість і гнучкість. Зовсім скоро пацієнт зі своїм молодшим серцем знову зможе бігати зі швидкістю один кілометр за шість хвилин. Нещодавно цій людині виповнилося 100 років. »Сьогодні ми може всерйоз розраховувати на те, що цей текст через кілька десятиліть не буде схожий на фантастику.

Дослідження

Вчені давно розуміли і говорили про те, що стовбурові клітини людського ембріона потенційно можуть стати клітинами будь-якого типу, які тільки є в організмі, але перехід від теорії до практики був важкий. Теоретично в лабораторних умовах можна вирощувати такі клітини, проте існують серйозні перешкоди етичного та морального спрямування — для таких процедур потрібно загибель ембріона людини.

У 2007 році було зроблено відкриття, що певні дорослі клітини можна повернути до їх незрілому станом. Подальші дослідження, однак, показали, що звичайний спосіб створення так званих індукованих плюрипотентних стовбурових клітин малоефективний або зовсім не ефективний при роботі з клітинами людей похилого та дуже похилого віку — адже саме для них омолоджування було б особливо корисним.

Бар’єром на шляху до омолодження стовбуровими клітинами є природні процеси, пов’язані зі старінням, що викликають загибель клітин, коли певні механізми всередині них занадто зношуються, щоб нормальної функціонувати. З’ясувавши це, вчені почали використовувати при створенні індукованих плюрипотентних стовбурових клітин два фактори транскрипції — NANOG і LIN28.

Експерименти

Експерименти з людьми у віці від 74 років до 101 року показали, що цей новий спосіб працює. Кілька найважливіших маркерів старіння в клітинах були відновлені, в тому числі — розмір теломерів, маленьких захисних «ковпачків», розташованих на кінцях хромосом, і зношуються з віком.

Теломери і контролюючий їх фермент — теломераза, явдяєтся ключовими факторами омолодження та збільшення тривалості життя.

Кожного разу при діленні клітини теломери трохи зношуються. Завдання теломерази полягає в тому, щоб трохи відновити їх, однак наступає момент, коли теломери зношуються, і клітина гине.

Крім того, вчені знайшли спосіб вплинути на профілі експресії генів, рівень окисного стресу, і обмінні процеси з мітохондрії. Полеченние в результаті таких змін індуковані плюрипотентні стовбурові клітини можна використовувати для омолодження та продовження життя людини.

Звернення назад вікових змін клітин — це нова техніка перепрограмування, яка вже в недалекому майбутньому може використовуватися для кардинального омолодження організму. Проте вчені попереджають, що поки рано радіти і планувати життя на 150 років вперед. Недавні експерименти на мишах показали, що створення стовбурових клітин з дорослих клітин ще може зіштовхнути з несподіваними труднощами. Деякі індуковані плюрипотентні стовбурові клітини можуть бути відторгнуті імунною системою, навіть якщо вони отримані з власного організму людини, тому від лабораторних дослідів до широкого застосування в клінічній практиці належить ще довгий шлях.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Краса й особиста гігієна. Додайте в закладки постійне посилання.