Одинадцятий тиждень вагітності: самопочуття поліпшується

На одинадцятому тижні вагітності довжина тіла дитини близько чотирьох сантиметрів. Його руки скоро будуть розтискати і стискуватися в кулачки, всередині ясен починають розвиватися майбутні зуби, а деякі починають тверднути. Він уже копали ногами і потягується — його рухи настільки легкі, що їх можна порівняти з балетом у воді. Майбутня мама цього, звичайно, не відчуває, тому що дитина ще дуже малий. Він буде рухатися частіше по мірі того, як його тіло буде ставати більш розвиненим і функціональним. Час від часу малюк гикає — це пов’язано з розвитком діафрагми.

Більшість жінок на цьому терміні почувають себе більш енергійними, так як нудота починає слабшати. (Однак деякі жінки страждають від сильних нападів нудоти протягом всієї вагітності, так само як інші взагалі не стикаються з цією проблемою).

Запори і печія також характерні для вагітних жінок. Деякі гормони, наприклад, прогестерон, уповільнюють травлення, щоб зростаючий дитина встигав отримувати необхідні поживні речовини — саме тому з’являються запори. Печія викликана тим, що один з гормонів вагітності — релаксин — розслабляє клапан, розташований між шлунком і стравоходом, який в нормі не дає шлунковому соку підніматися по стравоходу. Приймати проносні можна тільки при нагальній необхідності і виключно за призначенням лікаря.

Не хвилюйтеся, якщо нудота досі заважала вам харчуватися різноманітною і здоровою їжею. В кінці першого і на початку другого триместру ваш апетит не просто повернеться, але і стане сильніший зазвичай, і ви почнете набирати 400-500 г в тиждень.

Ризики

Кінець першого триместру вагітності — дуже важливий етап розвитку дитини, і дуже небезпечний, через підвищеного ризику викидня — у більшості випадків вони відбуваються до дванадцятого тижня вагітності. Симптомами починається викидня можуть бути:

 • Вагінальна кровотеча або виділення зі слідами крові.
 • Сильний біль в нижній частині живота.
 • Сильна, тривала блювота.
 • Підвищення температури тіла вище 38,3 С.
 • Запаморочення, непритомність, пальпітації, збільшена частота серцевих скорочень.
 • Утруднене дихання.
 • При появі цих та інших тривожних симптомів якомога швидше зверніться до лікаря.

  Харчування

  Якщо ви ще не зайнялися всерйоз питаннями харчування під час вагітності, зараз саме час зробити це. Основні рекомендації щодо харчування вагітних жінок: їжте те, чого вам особливо хочеться в даний момент (передбачається, що організм сам підказує вам, що йому потрібно, викликаючи тягу до певного продукту харчування), не переїдайте і вживайте в їжу корисні продукти. Під останнім пунктом слід розуміти: їжте якомога більше овочів, фруктів, бобових, пісного м’яса, риби, молочних продуктів.

  Рибу рекомендується їсти не рідше, ніж два рази на тиждень, так як в ній містяться жирні кислоти омега-3, необхідні для розвитку очей і мозку дитини. Однак багато фахівців рекомендують уникати сирої риби — в тому числі сирої та риби холодного копчення, так як в ній можуть жити небезпечні для здоров’я дитини бактерії. Те ж саме стосується м’яса з кров’ю, яєць некруто і молочних продуктів, приготованих їх непастеризованого молока.

  Ймовірно, ви вже знаєте, що алкоголь слід повністю виключити зі свого раціону час вагітності. Він швидко проникає в кровообіг дитини і навіть один стакан вина в день значно збільшує ризик розвитку різних порушень у дитини.

  Кофеїн в невеликих кількостях (одну-дві маленькі чашки кави в день) не шкодять дитині. Однак слід пам’ятати, що кофеїн також міститься в шоколаді і чаї, так що перевищити допустиму дозу досить легко.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.