Обвивання пуповиною — не так страшно як здається

Як часто під час вагітності майбутні мами відчувають занепокоєння, тривогу і страх про своє маля й можливі ускладнення під час пологів. Одним з таких «жахів» є обвивання пуповиною. Почувши після процедури УЗД висновок: «Обвивання пуповиною», вагітні жінки починають готуватися до кесаревого розтину, не слухаючи лікарів, лякаються і тільки посилюють своє занепокоєння. Хоча, саме обвивання не несе в собі 100% небезпеки і зустрічається приблизно у кожного п’ятого народженої дитини.

Що таке пуповина?

Пуповина — це та сама «ниточка», яка здійснює зв’язок між мамою і дитиною. Сама по собі вона являє тяж, довжиною 45-60 сантиметрів, до складу якого входить три кровоносних судини, два з яких артерії, а третій — вена. Кріпиться пуповина одним кінцем до плаценти, а іншим до пупочному кільцю плода. Повністю пуповина сформіровивается до 12-14 тижня вагітності, а потім тільки зростає. Пуповина відіграє величезну роль у життєдіяльності майбутньої дитини, адже через пуповинну вену йому надходять кисень і всі поживні речовини, а відпрацьовані продукти виводяться через артерії.

Яким буває обвивання пуповиною?

Обвивання пуповиною може бути навколо шиї і / або кінцівок плода. Розрізняють також кратність обвиття: одноразове, дворазове або багаторазове. Якщо обвивання пуповиною відбулося навколо чогось одного, наприклад, ручки плода, то говорять про ізольованому обвитим. Якщо ж сталося обвивання декількох місць (шия і кінцівку) — це комбіноване обвивання. Відзначають так само, як сильно виражено обвивання, тобто, туге або нетугой. Найчастіше зустрічається одноразове, нетугой, ізольоване обвивання навколо шиї плоду.

Сприятливі фактори

Причини, що викликають обвивання пуповини, досі не встановлені. Але виявлені сприятливі фактори цього явища. Вважається, що обвитим сприяє підвищена рухова активність плода. Це може бути пов’язано з внутрішньоутробною гіпоксією (кисневим голодуванням) малюка, стресовими реакціями мами (викид адреналіну в кров), маловоддям або багатоводдя (дитині мало або навпаки багато місця для руху) і довгою пуповиною (більше 65 сантиметрів).

Діагностика

Звичайно, підозра на обвивання пуповиною може вказувати факт наявності внутрішньоутробної гіпоксії. Це добре видно на кардіотокографії (КТГ), де досліджується серцебиття плоду і його рухова активність. Потім проводиться УЗД плоду, на якому виявляється наявність петель пуповини навколо шиї плоду. Щоб підтвердити діагноз обвиття пуповиною додатково призначається кольорове доплеровське дослідження. Але про обвиття пуповини варто говорити лише після 37 тижнів вагітності. Відомо, що обвивання може, як і статися, так і «розмотати».

Можливі ускладнення в пологах з обвитием пуповиною

Найголовніше і серйозне ускладнення в пологах з обвитием пуповиною — це внутрішньоутробна гіпоксія плода. Особливо, вона може проявитися у другому періоді, під час потуг, коли дитина, намагаючись пройти через родові шляхи, натягує вкоротити за рахунок обвивання пуповину, тим самим, здавлюючи петлю її у себе на шиї. Також, в процесі народження, за рахунок натягнення пуповини, може статися передчасне відшарування плаценти (а плацента в пологах відходить тільки через деякий час після народження плоду). Крім того, коротка пуповина може перешкодити правильному вставляння голівки (в нормі воно згинальні) і призвести до розгинальних.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.