Обсесивно-компульсивний розлад — як врятуватися від нав’язливих ідей?

Нестерпні важкі думки, зростаюча тривога , постійне хвилювання, нав’язливе бажання час від часу виконувати певні дії, щоб відволіктися від таких думок — можливо, ці симптоми ви помічали у себе або своїх близьких. Наприклад, часте миття рук, відкривання і закривання дверей — ось найпоширеніші ознаки обсесивно-компульсивного розладу (ОКР), хронічного і дуже важкого псіхіотіческого порушення, що характеризується нав’язливими ідеями, мана і одержимістю.

Своєчасна діагностика, усвідомлення тяжкості стану і необхідності лікування дуже важливі для пошуку ефективного способу зменшення тривожності. Що ж допомагає ефективно впоратися з такими деструктивними думками і нав’язливими ідеями? Що викликає обсесивно-компульсивного розлади? Чи існує зв’язок між обсесивно-компульсивним розладом і обсесивно-компульсивним розладом особистості? Коли потрібно звертатися за допомогою до лікаря?

Обсесивно-компульсивний розлад у жінок

Обсесивно-компульсивний розлад вражає людей незалежно від статевої приналежності. Однак у жінок симптоми ДКР вперше проявляються у віці старше 20 років, а у чоловіків трохи раніше — вже в шести-, п’ятнадцятирічному віці. Більш того, у близьких родичів хворих ймовірність розвитку ОКР вище середнього. У таких випадках симптоми проявляються у віці 18-30 років.

Симптоми ОКР посилюються у жінок в період вагітності та після пологів. Нестабільні рівні гормонів, тривоги, страхи і побоювання, пов’язані з вагітністю і материнством, можуть призвести до підвищення рівня тривожності, що, в свою чергу, викликає погіршення ДКР.

Нав’язливі ідеї (обсессіі) і одержимість (компульсия)

В принципі, в нав’язливих ідеях і невеликий одержимості немає нічого ненормального — вони властиві кожному. Час від часу всі ми відчуваємо тривогу і страх. Однак у більшості випадків тривога зникає разом з причиною, її викликає (наприклад, причиною тривоги може бути важлива подія). Людині властиво прагнення до досконалості, заради якого він готовий виконувати безліч дрібних і не завжди приємних завдань. Така поведінка не слід сприймати як ознаку обсесивно-компульсивного розлади.

Різниця між нормальною поведінкою і ДКР в інтенсивності та кількості подібних переживань. В першу чергу, ДКР характеризується ненормально високим рівнем тривожності, яка заважає людині виконувати повсякденні справи і спілкуватися, забирає час і енергію.

В уяві хворих ДКР постійно виникають картини або нав’язливі імпульси (обсессіі), що примушують їх повторювати певні дії, щоб на час позбутися відчуття тривожності. Більшість хворих ДКР розуміють, що їх нав’язливі ідеї і манії абсолютно безпідставні і ніяк не пов’язані з реальністю. Тим не менш, вони безсилі впоратися зі своєю одержимістю, не можуть контролювати себе.

Найпоширеніші нав’язливі ідеї пов’язані з:

 • Патологічним страхом забруднення (бруду, інфекцій)
 • Постійно виникають сумнівами (закрита чи квартира, вимкнена вода або газ)
 • Патологічна акуратність, коли хворий не може перенести навіть думка про те, що річ лежить не на своєму місці
 • Постійні побоювання і страх заподіяти шкоду собі або оточуючим
 • Неконтрольований і безпричинний гнів або прояв жорстокості до оточуючих
 • Безпричинні сумніви у власній вірі і моральності
 • Потреба в постійному підтвердженні доброго ставлення до себе оточуючих
 • Підвищена увага до певним звуках, символам, словами чи числам
 • Реакцією на нав’язливу ідею можуть служити наступні дії:
 • Часте миття рук
 • Постійна перевірка, чи вимкнений газ і вода
 • педантично дотримання всіх правил гігієни і підтримка ідеального порядку. Розташування предметів у суворо визначеному порядку.
 • Звернення до оточуючих за підтримкою.
 • Збирання старих газет, пошти і непотрібних порожніх коробок
 • Повторення слів, фраз або рішення в розумі математичних прикладів
 • Часте виконання певних дій: вихід з кімнати, присідання, дотик до певних предметів і пр.
 • Причини обессівний-компульсивного розлади

  Точні причини ДКР залишаються невідомими. На основі деяких досліджень, можна припустити, що ДКР викликано одним з таких чинників або їх поєднанням.

 • Генетична схильність (спадковість): гени, що передаються з покоління в покоління, можуть вплинути на здоров’я людини, якщо серед його близьких родичів були випадки ДКР. Генетична залежність сильніше, якщо початок ДКР припадає на підлітковий вік (молодше 14 років). Імовірність розвитку ОКР у однояйцевих близнюків становить 70% (якщо один з близнюків хворий).
 • Тривожні розлади: ймовірність виникнення ДКР вище у людей, страждаючих тривожними розладами, наприклад, депресією, розладами харчової поведінки, наркотичною або алкогольною залежністю, розладами особистості, синдромом порушення уваги. Деякі аутоімунні захворювання, наприклад хорея Сідегмана, ревматичний поліартрит, стрептококові інфекції також можуть бути факторами розвитку ОКР.
 • Низький рівень серотоніну: у хворих ДКР патологічно низький рівень серотоніну — речовини, що переносить «повідомлення» від однієї нервової клітини до іншої. Такий дісбаласн може призвести до порушення нормальних біологічних процесів, в тому числі регулюють настрій, сон, апетит, управління нервовими імпульсами, агресію і біль.
 • Відмінності структури мозку: патології структури деяких ділянок мозку, в тому числі таламуса, хвостатого ядра і нижньої частини лобової частки кори головного мозку також січтаются причинами ДКР.
 • Обсесивно-компульсивний розлад особистості (ОКРЛ)

  Обсесивно-компульсивний розлад особистості також називають ананкастним розладом особистості. Це розлад характеризується хронічною одержимістю неухильним дотриманням правил, порядком, контролем та дисципліною. Його прийнято пов’язувати з особливостями особистості, характеру. Хворі ОКРЛ ставляться до оточуючих з осудом, вважаючи свою точку зору єдино вірною, а думка інших — помилковим, шкідливим і неприйнятним. За даними досліджень, відмінність між ДКР і ОКРЛ в тому, що хворі ДКР визнають ірраціональність своїх дій, а хворі ОКРЛ впевнені у своїй правоті. Також хворі ОКРЛ отримують задоволення від своїх дій і ведуть нормальне життя, у той час як хворі ДКР відчувають себе безсилими проти своєї хвороби, так як не можуть втілювати всі свої нав’язливі ідеї.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Психологія. Додайте в закладки постійне посилання.