Новокаїн — чому він такий популярний в медицині?

Новокаїн, або прокаїн — местнодействующіх анестетик, що застосовується для локалізованого короткострокового знеболювання в хірургії, стоматології, інших галузях медицини, а також при деяких діагностичних процедурах. Доза новокаїну вибирається лікарем залежно від області, що підлягає обезболиванию, глибини і тривалості анестезії, індивідуальної переносимості, стану здоров’я пацієнта та багатьох інших факторів. Після ін’єкції новокаїн починає діяти вже через кілька хвилин, а тривалість дії анестетика не перевищує шістдесяти-дев’яноста хвилин.

На сьогоднішній день новокаїн вважається самим «старим» местнодействующіх знеболюючим препаратом, досі використовуваним в медицині. Новокаїн був синтезований в 1898 році німецьким хіміком Альфредом Ейнхорн, а вперше в медичній практиці його застосував Генріх Браун, німецький хірург. Сама назва «novocaine» буквально можна було трактувати як «новий кокаїн» — воно було утворене поєднанням двох латинських слів: «nova», тобто «новий», і «caine», від слова «cocaine» (кокаїн поряд з деякими алкалоїдами до винаходу новокаїну був основним знеболюючим засобом в різних областях медицини). І хоча пізніше з’явилися набагато більш нові та ефективні анестетики (наприклад, лідокаїн), новокаїн досі застосовується в різних областях медицини завдяки мінімуму побічних ефектів і специфічного дії, запобігає значну крововтрату (зокрема, таким ефектом новокаїн в кращий бік відрізняється від лідокаїну) .

Застосування новокаїну

Новокаїн випускається в різних формах — розчину для ін’єкцій з різною концентрацією активної речовини, знеболюючою мазі для зовнішнього застосування, ректальних супозиторіїв. Обирана форма препарату залежить від специфіки процедури, яку випереджає знеболювання — приміром, ректальні супозиторії призначаються при геморої, тріщинах заднього проходу.

Новокаїн може застосовуватися для:

 • спінальної анестезії (здійснюється ін’єкція новокаїну в субдуральна простір для блокування імпульсів спинномозкових нервів)
 • епідуральної анестезії (ін’єкція новокаїну в епідуральний простір для блокування імпульсів спинномозкових нервів)
 • провідникової анестезії (блокування нервових імпульсів на рівні стовбура нерва або нервових сплетінь)
 • інфільтраційної анестезії (ін’єкція новокаїну під слизову оболонку або внутрішньокісткової)
 • Поверхневою анестезії
 • Принцип дії новокаїну

  Новокаїн — один з небагатьох анестетиків з дійсно широким спектром дії. Основна функція новокаїну — попередження генерації імпульсів у нервових закінченнях і придушення безпосередньої передачі імпульсів по нервових волокнах (цей принцип дії новокаїну дозволяє купірувати больові відчуття). Крім того, новокаїн у формі ін’єкцій надає протишокову, спазмолітичну (усуває спазм гладкої мускулатури), гіпотензивну і антиаритмічну дію.

  Побічні ефекти

  Основне протипоказання до анестезії новокаїном — відома гіперчутливість до новокаїну або інших препаратів, близьким за хімічною структурою до прокаїну, а також амінобензойної кислоти та її похідних. Для спінальної анестезії — системна септицемія, сепсис в області передбачуваної ін’єкції, деякі захворювання цереброспінальної системи (менінгіт, сифіліс, поліомієліт, крововиливу в мозок). Крім того, протипоказаннями вважаються вагітність і пологи, дитячий і літній вік (дітям до вісімнадцяти років і літнім людям у віці старше шістдесяти п’яти років анестезія новокаїном не рекомендована).

  Можливі, але рідко спостерігаються побічні ефекти застосування новокаїну включають:

 • З боку ЦНС і периферичної нервової системи — голову біль, млявість, сонливість, судоми, незначні порушення слуху чи зору, порушення дихання.
 • З боку травної системи — нудота, блювання.
 • З боку серцево-судинної системи — больові відчуття в грудній клітці, зміни артеріального тиску, аритмія.
 • Алергічна реакція — поява висипки на шкірі, відчуття свербежу та інші прояви алергії аж до анафілактичного шоку.
 • Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.