Нормальні виділення під час вагітності: як відрізнити норму від патології?

Під час вагітності із статевих шляхів жінки часто з’являються виділення, які лякають їх. Але не всі виділення говорять про якусь патології, з’являються вони і при нормальному перебігу вагітності. Про це потрібно знати, щоб не турбуватися даремно і в той же час не пропустити ознак, що вимагають звернення до лікаря.

Чому з’являються виділення під час вагітності

У нормі будь слизові оболонки продукують якусь рідину, інакше вони просто висохли б і втратили свої функції. Зовнішні і внутрішні статеві органи жінки не є винятком. Але виділення зі статевих шляхів жінки завжди з’являються під впливом тих чи інших гормонів.

Так, в першій половині менструального циклу виділення зі статевих шляхів відбуваються під впливом жіночих статевих гормонів естрогенів. Задача цього періоду — забезпечити проникнення в маткову трубу сперматозоїдів для зустрічі з дозрілої яйцеклітиною і її запліднення. Тому виділення в цей період рідкі і рясні.

У другій половині менструального циклу «верх бере» інший жіночий статевий гормон — прогестерон, у якого зовсім інше завдання: зберегти запліднену яйцеклітину і не дати їй вийти з порожнини матки. Тому виділення в цей період густі, слизові, в’язкі. А в каналі шийки матки і зовсім формується слизова пробка, щільно закриває вихід з порожнини матки.

Коли настає вагітність, виділення зі статевих шляхів також відбуваються під впливом гормонів.

Нормальні виділення в першому триместрі вагітності — варто заспокоїтися

У першому триместрі вагітності (перші 12 тижнів) переважає дію жіночого статевого гормону прогестерону. Його виділяє спочатку жовте тіло менструації яєчника (воно утворюється на місці лопнув фолікула, з якого виходить яйцеклітина під час овуляції). Після запліднення яйцеклітини жовте тіло менструації під впливом лютеїнізуючого гормону гіпофіза розростається і перетворюється в жовте тіло вагітності, яке продукує набагато більше прогестерону. Прогестерон сприяє утримуванню заплідненої яйцеклітини (зародка) в порожнині матки шляхом перекриття виходу з порожнини матки (густа слизова пробка в каналі шийки матки) і придушення скорочувальної здатності мускулатури матки.

Під впливом прогестерону в першому триместрі вагітності з’являються прозорі, іноді білуваті, дуже густі склоподібні виділення, які можна помітити на білизні у вигляді згустків слизу. Це нормально в тому випадку, якщо виділення не мають запаху і не турбують жінку, тобто не викликають печіння, свербежу та інших неприємних відчуттів. У разі появи таких неприємних ознак потрібно шукати іншу їх причину, тобто звернутися за допомогою в жіночу консультацію — там завжди допоможуть розібратися з будь-якими змінами в організмі вагітної жінки.

Нормальні виділення в другому і третьому триместрах вагітності — спокій і спостереження

Після першого триместру вагітності, коли плід міцно зміцнився в порожнині матки, і вже майже дозріла плацента (орган, що з’єднує організм матері з організмом плода і забезпечує плід усім необхідним, у тому числі гормонами), знову починають у великій кількості виділятися естрогени. Задача цього періоду — розвивати матку (вона є органом, в якому дозріває плід і повинна постійно зростати) і молочні залози (у них починають активно розростатися залозиста тканина і формуватися нові молочні протоки).

Під впливом естрогенів у другій половині вагітності у жінки з’являються досить рясні безбарвні (або злегка білуваті) виділення зі статевих шляхів. Це нормально, але так само, як і в першому триместрі вагітності, такі виділення не повинні мати неприємного запаху, викликати печіння, свербежу та інших проявів дискомфорту. Це дуже важливо, тому що зовнішній вигляд виділень може бути оманливим, відрізнити норму від патології можна тільки дослідивши мазки в лабораторії. Так що основним орієнтиром жінки повинні бути її відчуття.

Які виділення не є нормою під час вагітності — терміново бігти до лікаря

Якщо виділення під час вагітності змінили свій колір, і при цьому з’явилося якесь відчуття дискомфорту (печіння, свербіж), то слід відразу ж звернутися до лікаря. Швидше за все, це ознака якоїсь інфекції. Не варто її дуже боятися — акушери-гінекологи вміють відмінно справлятися з усіма видами інфекцій. А ось звернення до лікаря при підозрі на інфекцію обов’язково — інфекція через плаценту може перейти на плід і викликати внутрішньоутробну інфекцію (ВУІ). ВУІ — це важке ускладнення, яке часто призводить до загибелі плоду або до його важких захворювань. Ще частіше інфекція передається дитині під час його проходження по родових шляхах.

Стежити за своїми відчуттями і виділеннями з статевих шляхів повинна кожна вагітна жінка.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.