Ноотропіл — які протипоказання слід врахувати

загрузка...

Ноотропіл — це досить ефективний лікарський препарат, зазвичай він добре переноситься хворими, але, все ж, не може не мати протипоказань та побічної дії. Всі показання та протипоказання обов’язково враховується лікуючим лікарем при призначенні ноотропила.

Протипоказання і побічні ефекти ноотропила

Протипоказання і побічні ефекти ноотропила випливають з механізму дії цього препарату. Головних ефектів ноотропила два — поліпшення обмінних процесів в нейронах головного мозку за рахунок підвищення енергетичних ресурсів і поліпшення кровообігу в області головного мозку за рахунок того, що придушується системи згортання крові і адгезія (прилипання) еритроцитів до стінок кровоносних судин.

Ноотропіл швидко всмоктується в кров і потім виводиться з організму в незмінному вигляді з сечею через нирки.

Ноотропіл звичайно добре переноситься, але можливі і побічні ефекти, які проявляються, головним чином, порушеннями з боку центральної нервової системи. Це підвищена дратівливість, збудливість, безсоння або сонливість, запаморочення, головні болі, депресії, часто супроводжувані тривожністю і підвищеною руховою активністю. У дітей з перинатальними ураженнями головного мозку може з’явитися занепокоєння, посилитися непосидючість, рухове розгальмування. Вони стають неврівноваженими, дратівливими. Ноотропіл впливає на здатність керувати автотранспортом, тому при його прийомі водити автомобіль не рекомендується.

З боку шлунково-кишкового тракту можуть виникати нудота, блювання, пронос, болі в животі. У хворих похилого віку можуть почастішати напади стенокардії.

Протипоказання для застосування ноотропила при кровотечах

Ноотропіл не можна застосовувати, як при зовнішніх, так і при внутрішніх кровотечах, так як він знижує згортання здатності крові, пригнічуючи агрегацію (склеювання) тромбоцитів. Тому ноотропіл не можна застосовувати відразу після крововиливу в головний мозок (геморагічного інсульту). Надалі, в стадії відновлення, ноотропіл застосовують, але з обережністю.

З обережністю призначають ноотропіл і при порушеннях згортання крові, при частих тривалих кровотечах (наприклад, при маткових циклічних і аціклічскіх кровотечах), якщо хворому належить хірургічна операція і так далі.

Протипоказання при важких захворюваннях нирок

Ноотропіл виділяється через нирки в незмінному вигляді. При тяжких захворюваннях нирок, що супроводжуються значним порушенням їх функції, ноотропіл буде затримуватися в організмі, що може значно збільшити його побічні ефекти. Тому при захворюваннях нирок ноотропіл може призначатися тільки під контролем біохімічних досліджень крові (кліренсу креатиніну) і якщо показники не відповідають нормі, знижувати дозу ноотропила.

У літньому віці нирки часто втрачають свою функцію, тому і літнім пацієнтам ноотропіл призначають з обережністю та під контролем лабораторних досліджень.

Протипоказання деяким категоріям хворих

Ноотропіл не призначають вагітним жінкам — він проходить через плацентарний бар’єр до плоду. Проведені лабораторні випробування цього препарату на тваринах не виявили будь-яких негативних впливів на плід, але необхідні клінічні дослідження на вагітних жінках не проводились. Тому ноотропіл вагітним жінкам не призначають.

Годуючим матерям також протипоказано приймати ноотропіл, так як він виділяється з материнським молоком. Концентрація ноотропила в крові у новонароджених досягає майже такої ж концентрації, як і в крові його матері. При необхідності застосування препарату в період лактації слід утриматися від грудного вигодовування.

У разі якщо жінці ноотропіл життєво необхідний, їй рекомендується перервати грудне вигодовування. Причина також полягає у відсутності клінічних випробувань ноотропила на дітях до року — їм також ноотропіл не призначається.

Кому ще протипоказаний ноотропіл

Ноотропіл може викликати порушення настрою і психомоторне збудження, тому він протипоказаний при депресіях, що супроводжуються неспокоєм — ажитована депресії.

Протипоказаний ноотропіл при хореї Гентінгтона — хронічному прогресуючому спадково-дегенеративні захворювання, що характеризується наростанням мимовільних рухів (гіперкінезів) і недоумства. Ноотропіл може посилити гіперкінези.

Не застосовується ноотропіл і при підвищеній чутливості до компонентів препарату.

Ноотропіл — ефективний і досить безпечний препарат, але при його призначенні обов’язково враховуються всі свідчення і протипоказання.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Психологія. Додайте в закладки постійне посилання.