Ноотропіл — інструкція: на допомогу клітинам головного мозку

загрузка...

Ноотропіл — це лікарський препарат, який має безпосередній вплив на головний мозок. При цьому він здатний поліпшити функціональні здібності головного мозку як в нормі, так і при різних патологічних станах. Застосовується за призначенням лікаря.

Механізм дії ноотропила

Ноотропіл (міжнародна непатентована назва — пірацетам) — це лікарський препарат, який належить до групи ноотропних засобів і випускається у вигляді капсул по 400 мг, таблеток вкритих оболонкою, по 800 і 1200 мг, у вигляді 20% розчину у флаконах по 125 мл для прийому всередину, у вигляді 20% розчину для ін’єкцій в ампулах по 5 і 15 мл, розчину для внутрішньовенних інфузій у флаконах по 60 мл.

Ноотропіл є похідним гамма-аміномасляної кислоти (ГАМК або GABA). Він робить позитивний вплив на центральну нервову систему шляхом підвищення швидкості розповсюдження нервових імпульсів в головному мозку, поліпшення обміну речовин у нервових клітинах, поліпшення кровообігу в дрібних кровоносних судинах головного мозку і шляхом нормалізації плинності крові без розширення кровоносних судин. У результаті поліпшується мозковий кровотік, відновлюється зв’язок між півкулями головного мозку здатність до навчання, пам’ять, увага, розумова працездатність. Відновлюється стан головного мозку після різних інтоксикацій і при нестачі кисню.

Плинність крові покращується за рахунок того, що ноотропіл попереджає агрегацію (склеювання) тромбоцитів, відновлює еластичність еритроцитів, що перешкоджає їх адгезії (прилипанню до стінок судин).

Після прийому ноотропила всередину він швидко і майже повністю всмоктується в кишечнику (максимальна концентрація в крові досягається через півгодини), проникає в головний мозок і через плаценту до плоду. Виводиться з організму через нирки в незмінному вигляді.

Показання для прийому

Ноотропіл призначають при наступних захворюваннях і станах:

 • пацієнтам літнього віку при порушеннях пам’яті, концентрації уваги, розумової активності, здатності до запам’ятовування, запамороченні, депресіях, дратівливості, порушеннях поведінки;
 • при хворобі Альцгеймера;
 • при наслідках ішемічного інсульту з порушеннями мови, нервово-психічної діяльності і рухів;
 • при хронічному алкоголізмі, наркоманії та токсикоманії — для лікування абстинентного синдрому і різних порушень з боку центральної нервової системи;
 • після інтоксикації, травми, коми та в період відновлення після них;
 • при порушеннях мозкового кровообігу;
 • при проблемах з обучаемостью дітей;
 • при судомному синдромі;
 • при серповидно-клітинної анемії (у складі комплексної терапії).
 • Протипоказання

  Ноотропіл протипоказаний:

 • при крововиливі в головний мозок (геморагічному інсульті);
 • при депресіях і психомоторному збудженні (ажитації);
 • при хореї Геттінгтона;
 • при важких формах порушеннях функції нирок;
 • у віці до року — для розчину для прийому всередину;
 • віком до трьох років — для таблеток і капсул;
 • при вагітності та годуванні дитини грудьми;
 • при індивідуальній непереносимості компонентів препарату.
 • З обережністю ноотропіл призначають при підвищеній кровоточивості, хірургічних операціях, кровотечах.

  Побічні ефекти

  У переважній більшості випадків ноотропіл добре переноситься, але можливі при його застосуванні та побічні ефекти.

  Найчастіше побічні ефекти виникають з боку центральної нервової системи — це підвищена нервова збудливість, рухова активність і безсоння або, навпаки, млявість, астенія, загальмованість і сонливість, порушення рівноваги, пригнічений настрій, тривожність, страхи, галюцинації, іноді — головні болі, запаморочення, підвищений статевий потяг. У зв’язку з цим хворим, які приймають ноотропіл і мають які-небудь побічні ефекти з боку центральної нервової системи, не варто виконувати роботи, пов’язані з небезпекою для життя, наприклад, водити автотранспорт.

  З боку шлунково-кишкового тракту при прийомі ноотропила можливі (але трапляються рідко) нудота, блювання, пронос, неприємні відчуття і болі в животі.

  Можливі також побічні ефекти з боку ендокринної системи у вигляді збільшення ваги. Цей побічний ефект частіше виникає у літніх хворих, які отримують ноотропіл тривало і у великих дозах.

  Іноді на прийом ноотропила виникають алергічні реакції, які проявляються у вигляді різних шкірних висипань (в тому числі кропив’янки), набряку Квінке і так далі.

  Усі побічні ефекти (крім алергій) вдається зняти, зменшивши дозу ноотропила. При алергії ноотропіл відміняють.

  Ноотропіл — це ефективний і досить безпечний лікарський препарат.

  Галина Романенко

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Психологія. Додайте в закладки постійне посилання.